Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Americký western Tajemný střelec nabízí známý příběh osamělého a životem unaveného pistolníka, který marně uniká svojí reputaci. Když se na něho obrátí dávná láska s prosbou o pomoc, neváhá a rozjede se za ní. Snímek nepřináší do stále oblíbeného žánru sice nic nového (najdeme tu ozvuky klasických snímků, např. Nesmiřitelní, V pravé poledne či Shane), ale zaujme hereckým výkonem Lance Henriksena (nar. 1940), který je u nás známý jako agent se zvláštními schopnostmi ze seriálu Milénium, android Bishop z Vetřelců a z celé řady dalších filmů, ve kterých vytvářel především postavy nejrůznějších padouchů (Johnny Handsome, Živý terč). Jeho větrem ošlehaná tvář s pronikavýma očima dokonale ladí s pojetím postavy bývalého psance, jenž se snaží zapomenout na násilnou minulost. Jeho partnerkou ve filmu je Kay Lenzová (nar. 1953), která svoji kariéru začínala ve dvaceti letech jako představitelka titulní role hippie v Eastwoodově romantickém filmu Breezy. Děj snímku je umístěn do Red Pine ve Wyomingu, ovšem natáčelo se v Kanadě, konkrétně v okolí Vancouveru v provincii Britská Kolumbie. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (28)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

"Nazvať Franka Morgana pištoľníkom je ako nazvať púšť suchou!" Vráskavý, vyziably starec sa vracia na miesto činu, teda kde učinil kedysi dielo, ktoré sa mu stalo dcérou. Nuž a teraz sám čelí nepriateľom i osamelosti, ktorú chce vyriešiť znovu vojdením do lože bývalej lásky, tiež nie príliš málo vráskavej. Lenže vie aj presne strieľať, tak sa ho každý bojí, no a divák sa bojí tiež, pretože k nemu žiadne sympatie cítiť nemôže. Je ako frajírek na dôchodku, ktorý je večne nasraný, že mu chodí mala penzia. Ja osobne som teda fandil banditom. Televízny western, z ktorého rozvláčnosti by aj ten Morganov kôň okrivel. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

A pozrime sa na to. Kto by to bol povedal, že taký malý a chudý pišišvor ako L. Henriksen, dokáže tak bravúrne a s majestátnou charizmou zahrať vetrom ošľahaného, drsného pištoľníka? Klobúk dole... Síce ide o remake filmu The Gunfighter (1950) no mne to svojou myšlienkou a niektorými motívmi pripomenulo aj snímok Na pravé poludnie (1952) s G. Cooprom. Tiež tu krásne demonštrovala ľudská zbabelosť a všeobecná neochota chudákovi šerifovi pomôcť. Pomoc prišla až od niekoho, kto síce nemal až tak úplne čisté svedomie, no srdce mal na správnom mieste - od tajomného strelca, aj keď to chcelo nejaký ten čas na rozmyslenie... Skrátka úchvatne drsný L. Henriksen tu valcuje aj prípadné chybičky jednoduchého scenára a priemernej réžie. Nadpriemer. 75/100 ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

Frank Morgan, drsný, zvrásněný a stárnoucí pistolník, přijíždí na žádost své dávné milenky do městečka, které má ochránit před ultrapadouchem Waltem Shannonem, který si sem jede vyzvednout svého bratrance odsouzeného k pověšení. Jenže Franka tu čeká kromě pistolníků i překvapení. Mám pro tenhle western slabost a může za to především Lance Henriksen, který v tomto nepříliš známém filmu ztvárnil jednu ze svých nejlepších rolí - alespoň z mého pohledu. I příběh sám o sobě se mi líbil, protože i přes zdánlivě provařené téma působí docela neotřele a je to snad právě proto, že se vzhlédl spíše v těch psychologičtějších westernech a ne ve střílečkách s Johnem Waynem. Příznivci dynamických stříleček si na své zrovna moc nepřijdou, jsou tu všeho všudy dvě, ale pro fandy westernů a především pro příznivce Bishopa je tohle povinnost. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Kill Lance? No Chance! Že by se ve Wyomingu v éře Divokého západu objevila vetřelčí královna, není moc pravděpodobné. Spíš je tu královna, co mu jde po srdci a on jako druhé housle za kramářem má prostor na finální chlapácké gesto, co v sobě skrývá pro diváka i trochu toho katarzního charakteru. Co si budeme nalhávat, jen a jen přítomnost okoralého stroje na produkci charismatu přebíjí nedostatky jako jsou forma ala Doktorka Quinnová, Fergusonova lenost při vedení herců a s tím spojená infantilní teatrálnost zlých pistolníků (vytáhnout špunt z flašky zubama a plivnout ho směrem na barmana, je jak z Limonádového Joeho).. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Když se chcete ukousat nudou sáhněte po tomto nedomrlém westernu jehož námět nevypadal zle, ale jinak to dopadlo tristně. Lance Henriksen to zachránil svým charisma, ale jinak se tady umrle putuje po krajině, od jednoho obrazu do druhého a to naprosto nevzrušivě. Režisér Larry Ferguson zřejmě na režisérské sesli usnul a pomocní režiséři to dotočili za něj a řekli si, že na tu hrůzu se stejně podívá jen hrstka diváků a hlavně, že to budeme mít za sebou. Ten film podle toho tak vypadá. Žádné přestřelky pistolníků, žádné podařené scény v prachu prérie, žádné napětí, prostě jen ukrutná nuda bez nápadu a když usnuli tvůrci, diváci je budou také následovat. 40% ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • Natáčalo sa v Britskej Kolumbii v Kanade. (Arsenal83)
  • Film mal v rôznych krajinách rôzne názvy, napríklad: Das letzte Duell (Posledný duel) v Nemecku alebo Ostatnia misja (Posledná misia) v Poľsku. (Arsenal83)

Reklama

Reklama