Egypt (TV seriál)

Egypt

Drama / Historický

Velká Británie, 2005, 5 h 45 min (Minutáž: 55–60 min)

tento seriál je jiný, než běžná produkce o Egyptské historii. Není suchou přehlídkou faktů a dokumentárních záběrů, ale není ani jen typickým přikladem hraneho filmu. Je to jakási pozvánka k dalšímu poznávání Egypta a jeho dějin. Mnohé informace již známe, přinejmenším ze školy. Něco na způsob jídelníčku v dobré restauraci. Známe řadu (ne-li všechny ingredience), je nám jasný i název menu, ale přesto jsme v očekávání, co nám bude naservírováno. A v tomto případě musím uznat, že "šefkuchař" se v tomto případě vytáhl. Myslím, že film bude spoustu lidí inspirovat nejen ke shlednutí dalších filmů, ale i přečtení dalších knih. Také k tomu, že Egypt nejsou jen pláže a potápění. Ale i uvědomění se, že to co se dnes skrývá za značnou dávkou turistické archeologické komerce ještě v nedávné minulosti leželo bez povšimnutí. Tento seriál se prostě vyvedl.(5.1.2012)

Možná je to na 4 hvězdy, ale já z tohoto hraného dokumentu cítím bádání po historii a navíc Egyptské historii, takže nemůžu jinak než hodnotit plným počtem. Seriál se naštěstí na rozdíl od mnohých nedrží jen obecně známých faktů donekonečna omílaných, aby zaplnily hodinovou stopáž, a popisuje útrapy dobrodruhů, historiků a badatelů, kteří o něco posunuli naše vědomosti o Starověkém Egyptě.(10.12.2011)

Moc příjemně natočený hraný dokument o egyptské historii, o tajemstvím opředených hieroglyfech - o písmu hieratiském a později o písmu démotickém. Je fascinující pozorovat jak historie postupovala, kolik úsilí museli vyvinout jak Champollion tak i Tomas Young, abychom se mohli dnes dozvědět jak se kdysi ve Starověkém Egyptě žilo.(12.11.2012)

Velmi hezky zpracovaný dokument, který se pevně drží současného výkladu vědy, což mu dodává na serióznosti a ubírá na zajímavosti. Na druhou stranu je tak koncepčně postaven, takže je to v pořádku. Většinou se na hrané dokumenty nedívám, ale tento vyprávěl vcelku napínavě a poutavě.. Nic moc nového se nedozvíte, ale ztráta času to není.(19.1.2015)

Velmi povedený hraný dokument spojující v prvních dvou částech jak události objevení Tutanchamonovy hrobky (20. - 30. léta 20. stol. n. l.), tak i staroegyptské scény ze života dotyčného faraona (14. stol. př. n. l.). Měl jsem to štěstí a navštívil káhirské muzeum, všechny úchvatné předměty nálezu jsem viděl na vlastní oči a taky z tohoto důvodu nechci dávat míň než ***** hvězd. Třetí a čtvrtý díl popisují život a objevy dobrodruha Belzoniho. Pátý a šestý díl dramatizace seznámí diváky s rozluštěním samotných hieroglyfů Champollionem.(19.11.2011)