Poručík

• slovenský

Až na dno

Krimi / Drama

USA, 1992, 93 min

Po vydarenej gangsterke Kráľ New Yorku sa Ferrara pustil s inými hercami do neoficiálneho pokračovania, aké vzhľadom na rozpočet pojal v komornejšom a hlavne surovejšom duchu. V prvom rade treba poznamenať, že film prakticky postráda dej a divák len okrajovo sleduje vyšetrovanie jedného znásilnenia. Čo snímku robí kontroverznou a nezabudnuteľnou je poňatie vyšetrujúcej postavy a tá je vskutku ukážková. Hlavný predstaviteľ s tvárou Harveyho Keitela podáva svoje herecké ultimátum a tak všetky zverstvá včele so šnupaním, fetovaním, chlastaním, sazkovaním či masturbovaním pred maloletými vyznejú maximálne vierohodne. Samotná scéna, kde sa Keitel zmieruje s Bohom patrí medzi vrcholné scény vôbec.(31.1.2014)

Vyplň si život niečím, veď o tom to tu je. Aspoň teda tak je to vtĺkané výchovou a tak. Brániť spravodlivosť, dobro. Tak fajn, prečo nie. Policajti sú takí. Chytajú bubákov. No kdesi zrejme nastal skrat. A poznanie, že stačí všetkým len preplachtiť. A zaradiť sa. Takže: deti už sú, manželka je, dom, auto práca tiež. Aj viera. No ale, čo, čím sa zabaviť aby to nebolo všetko, tak...fádne. Aby tie revúce trúbky nalinkovanej ničoty tak neboleli. No, čosi by bolo. Rozkoše. Drogy. Únik z nudy. Do extrému. Do ďalšej rutiny. Do neznesiteľnosti. Uzabávať sa. Ani to už nie je ale časom žiadna zábava. A keď sa i ten najextrémnejší pôžitok sa stane nudným rituálom, čo ostane? Čo, keď aj výhra v stávke by nebola ničím iným len predĺžením fetovania v síce kvalitatívne vyššom leveli, ale mechanizmus úniku by ostal. Zase ten istý. Tak čo ešte nebolo? Kvílenie. K Bohu. Toho sa zrejme bál i keď mu nadával. Spoznal, že odpustiť sa dá aj spadnutie do absolútneho popretia a tak sa o čosi podobné pokúsil, hoci dobre vedel, že jeho vlastné šance sú v zmysle fyzického prežitia vlastne nešancami.(10.8.2009)

Takéto filmy spravia razom poriadok medzi vyprofilovaným zobrazením klasického amerického policajta, ktorý je vždy na správnom mieste, všetkých zachráni a ešte popri tom vedie správny život. Proste extrém. To sú filmy, po ktorých má človek pocit, že v amerických mestách by sa mi nemohlo nič stať. Tento príbeh je ďalší extrém, ktorého možnosť reálneho výskytu je asi taká, ako prvého, no som rád, že temnejšia stránka amerických policajných útvarov nezostala nepovšimnutá. Už dávnejšie poukazovali filmy ako 'Dirty Harry' (séria o nekompromisnom poručíkovi Harrym Callahanovi) na to, že niektorí policajti si zákon vysvetľujú po svojom, ale takýto nárez som naozaj nečakal. Harvey Keitel hrá naozaj veľmi kvalitne, režisér si dal záležať na autentickosti prostredia a film mal pomerne rýchly spád. I keď dej bol deravý ako bezdomovcove ponožky, tak ako celok film na mňa veľmi zapôsobil. 75%.(14.9.2009)

Bad Lieutenant (nebo český debilní název Až na dno) je opravdu bad. Kdybych měl někomu vysvětlit co znamená slovo bad, tak bych ukázal na poručíká v tomto filmu. Na svou dobu pravděpodobně hodně kontroverzní film. Už jen znasilnění jeptišky je na mně trošku moc a do toho policista, který znásilňuje, pije a fetuje. Abel Ferrara je ďábel, když natočil tento film. Shlédnutí tohoto filmu jsem odkládal. Někde jsem četl, že to byl i zakázaný film, takže strach ve mně byl někde hluboko ukryt. Podíval jsem se na to. Hodně jsem se na to těšil a byl jsem zvědavej co to je. Přišlo zklamání. Hodně nudný film. To že tam je Harvey Keitel nahý, že dělá ty jeho špatnosti mně neuchvátí. Určitě životní role Harveyeho. Herecký koncert jeho výkon v tomto filmu. Škoda jen že po 30 minutách mně to přestalo bavit. A potom když měl hlavní hrdina (nebo padouch?) vidiny, tak to na mně bylo už moc. Docela se těšim na novějšího Bad Lieutenanta s Nicolasem Cagem, i když tam bude asi také zklamání.(30.12.2009)

• kosta73

Remak s Cagem ( kvůli kterému jsem si originál sehnal ) je jednoznačně lepší. Ferrara je možná kultař, ale já si ještě ničeho nevšiml ( alespoň podle toho, co jsem měl z jeho filmografie dosud možnost shlédnout ). Film nenabízí kromě výkonu páně Keitela vůbec nic a vypadá, jako by ho tvůrci násilně poslepovali dohromady v jedné z jasných chvilek. Velké zklamání.(24.12.2010)