Poručík

Bad Lieutenant

Až na dno

Krimi / Drama

USA, 1992, 93 min

Profil jednoho z nejzkaženějších poldů v dějinách kinematografie. Skvělý Harvey Keitel. Dojem mírně kazí zkratkovitost vyprávění. Dojem hodně zlepšuje dynamika snímku a jeho finální gradace. Do mnohých otázek mě úváděla motivace hlavní postavy. Zatím 4*, po dalším shlédnutí budeme upravovat, a něco mi říká že o hvězdu nahoru...(31.10.2009)

Druhý nejlepší výkon podává samotný "Velký jablko", který sice ze začátku 90s zažilo významný pokles kriminality, ale i tak to bylo všechno, jen ne místo pro bezpečný život... a Ferrara nás uvrhá právě do společnosti tamních fetek, ve který není nouze o chmury, špínu a hřích. --- Na první pohled film stojí a padá s Keitelovým výkonem, alespoň v první polovině tomu tak určitě je, v tý druhý, kdy už je scénář o poznání lepší a slouží Keitelovi jako katalyzátor, je už toho ke koukání mnohem víc.(18.5.2008)

Popravde receno, po vsech tech ohlasech, jak moc to je drsny, coz filmu privodilo skoro kultovni status a s ohledem na to, ze ma pristupnost NC-17 jako porna a navic, kdyz jsem si pustil necenzurovanou verzi, tak jsem to cekal daleko drsnejsi. Jiste, pan porucik je skrz naskrz bad, to bez debat, neni asi minuta filmu, kdy by nebyl na drogach nebo ozralej, neustale neco snupe, kouri nebo si picha, drogy krade z policejniho skladu, sazi na baseball a tak je vecne bez prachu, porad fuckuje a sem tam udela nejakou extra dobytkarnu, typu vyhoneni se pred dvojkou pubertacek, ktery zastavi kuli rozbitymu svetlu a podobne, ale ve vysledku je to precejen hlavne o tom, jak Keitel jezdi po meste plnym fetaku a kurev a neustale snupe drogy a o nic moc jinyho tu nejde. Obcas sice vysetruje nejakej pripad a je tu takovej jakoze hlavni o znasilneny jeptisce, ale film je hlavne o zivote jednoho pekne zkurvenyho poldy. A takovy kriminalky ja moc rad nemam, proste to chce, aby se neco delo, nicmene tahle je fakt dobre natocena a Keitel je fakt famozni, takze jsem se vubec nenudil a docela si porucikovo radeni uzil, akorat ten konec je takovej nejak dost mimo.(4.8.2009)

Takéto filmy spravia razom poriadok medzi vyprofilovaným zobrazením klasického amerického policajta, ktorý je vždy na správnom mieste, všetkých zachráni a ešte popri tom vedie správny život. Proste extrém. To sú filmy, po ktorých má človek pocit, že v amerických mestách by sa mi nemohlo nič stať. Tento príbeh je ďalší extrém, ktorého možnosť reálneho výskytu je asi taká, ako prvého, no som rád, že temnejšia stránka amerických policajných útvarov nezostala nepovšimnutá. Už dávnejšie poukazovali filmy ako 'Dirty Harry' (séria o nekompromisnom poručíkovi Harrym Callahanovi) na to, že niektorí policajti si zákon vysvetľujú po svojom, ale takýto nárez som naozaj nečakal. Harvey Keitel hrá naozaj veľmi kvalitne, režisér si dal záležať na autentickosti prostredia a film mal pomerne rýchly spád. I keď dej bol deravý ako bezdomovcove ponožky, tak ako celok film na mňa veľmi zapôsobil. 75%.(14.9.2009)

Vemte si všechny policajtský neduhy, jaký jste kdy viděli a napěchujte je do osoby jedinýho policajta. Vyjde vám bezskrupulózní troska, která svojí pozice veřejnýho činitele využívá a zneužívá plnými doušky. Jenže na každou svini se vaří voda. Drsný film, ačkoliv ne tak šokující, jak jsem tady vyčetl, který mě dostal jednak strhujícím výkonem Harveyho Keitela, kterému jsem věřil každý pohyb a jednak koncem a gestem Harveyho seržanta. 80%(10.12.2009)