Superman/Batman: Veřejní nepřátelé

• USA Superman/Batman: Public Enemies
Trailer

Země zmítaná potížemi přijala zoufalé řešení: Lex Luthor se stal prezidentem a Liga spravedlivých je ve službách vlády. Proti novému režimu se postavili jen Batman a Superman – a jejich neloajálnost je přesně tím, oč Luthor usiloval. Využil jejich statut vyděděnců, vyprovokoval proti Supermanovi skandál a konečně slaví vítězství nad mužem z oceli. Tento originální animovaný film DC Universe, založený na populárním comicsu Jepha Loeba a Eda McGuinnesse, natočený ve výkonné produkci Bruce Timma a opatřený hlasy herců z animovaných televizních seriálů Batman a Superman, včetně Kevina Conroye, Tima Dalyho a Clancyho Browna, překypuje politickými intrikami a akcí nabitými souboji mezi hrdiny, kteří bez výjimky věří, že právě oni stojí na správné straně zákona. (oficiální text distributora)

Trailer

novoten

Malá galerie antihrdinů DC Comics a správně potemnělá akční podívaná v jednom? Mám to mít. Adaptaci komiksu, za kterým stojí můj oblíbený Jeph Loeb, jsem si nemohl nechat ujít a jsem moc rád, že prodloužená hodinka Kal-Ela a Bruce Waynea dopadla právě takhle. I přes přítomnost různorodých charakterů Metalla nebo Captaina Marvela jsou totiž Veřejní nepřátelé napínavým politickým thrillerem a zároveň nadnesenou jízdou plnou efektních soubojů. Když se hmatatelná atmosféra dusna éry prezidenta Luthora příjemně plíží z každého dialogu, je spolehnutí už jen na jednu dvojici. ()

Djkoma

Setkání Supermana s Batmanem bylo nevyhnutelné, ale zároveň sebou nese hodně očekávání a ty Public Enemies nenaplňují. Přestože je chvílemi funkční snaha ironického pohledu na Spojené státy a jejich postupy i medializaci, nestačí na celý film. Stejně tak je obrovská plejáda soupeřů obou zmíněných komiksových superstar ohlušující, ve výsledku se někdo zjeví, aby fanoušci tiše zasténali blahem, a jednou ranou odletí zase do komiksového pekla plného záporáků... Docela rozporuplně působí délka 67 minut, protože film pochopitelně skvěle uteče, ale extra toho nenabídne (narážky na USA nejsou tak časté a s časem klesá i jejich kvalita...). Výsledné balení dvou hrdinů je pouze a jen využitím klasického schématu, bohužel včetně hlavního záporáka a hesla "hodně obyčejné akce je lepší než málo hodně pěkné akce". ()

Slasher

Ekonomika je v krizi (hm, jak aktuální..), Lex Luthor zvítězí ve volbách a jako prezident USA slaví jeden úspěch za druhým. Jeho úmysly ale samozřejmě nebudou úplně tak růžové, jak to asi v očích veřejnosti vypadá. Batman & Superman se s ním odmítnou sbratřit a budou tak muset čelit náletům všech možných dalších superhrdinů. A k tomu všemu se k Zemi blíží obří kryptonitový meteorit. / Je to celkem v pohodě. Ale problém č. 1 - nemusím Supermana a jeho svět (kéž by se to celé odehrávalo spíše v temných barvách Gothamu). Problém č. 2 - superhrdiny ve službách Luthora se to tu jen hemží, ale jsou to buď samí nováčci, anebo méně známí svalovci, takže nic moc z toho. Pak mi ještě vadil asijský blbeček Hiro v úplném závěru. Naopak příjemná byla kozatá Power Girl, ono bez ní by to bylo až moc gay. Celkově to není zlý (například po stránce animace super), ale ani nic extra. Člověk by byl řekl, že z kombinace Batmana a Supermana se dá vytěžit víc, a to i v případě animáku... ()

NinadeL

Sup a Bat jako Veřejní nepřátelé, ten název mohl avizovat cokoli, od jejich vlastního soupeření po vizi toho, že se oba stanou vyvrheli společnosti. A pravda je minimálně taková, že dají hlavy do hromady a Lex od nich opět dostane stylově na budku. Bez ohledu na to, že se mezitím stal prezidentem USA. Takže klasická spokojenost, jen na ten děj přes hutnou akci příliš nezbylo a v české verzi se motají také hrůznosti jako Silodívka, Sokol a Zázrak. A zřejmě i proto mám mnohem radši Sup/Bat: Apokalypsa, nejenže ten film je mnohem dramatičtější a vyváženější, má lepší výběr dalších postav, ale kupodivu ho nezabil ani ten dabing. ()

Hellboy

Konečně společný film Supermana a Batmana! A dopadlo to docela dobře. Od první minuty se snímek nese v duchu těch nejlepších kreslených filmů, s ničím se nemaže a po velmi krátkém úvodu začíná rozvíjet zápletku. U filmu, kde proti Batmanovi a Supermanovi stojí mnoho nepřátel považuji za nejdůležitější, aby měl příběh dost prostoru vedle bitek, kterých je zde skutečně požehnaně. Když už se do toho tvůrci dali, tak představili skutečně desítky záporáků, skoro bych řekl, že jich je až moc - objeví se obvykle na tak krátkou chvíli, že si je divák ani pořádně neužije. Přesto to ale není tak, že by se divák ve filmu neorientoval. Nicméně kvůli všem těm bitkám postupuje děj nakonec dost pomalu, což mě dost mrzelo, protože i u kreslených filmů si cením příběhu nejvíc. A Toyman je moc... Potěšily mě dialogy na úrovni, animace je obyčejná, ale mně se líbila (mně se líbí asi všechno:)) no a celkově jsem rád, že to není tak úplně film jen pro děti, ačkoliv je zjevně primárně pro ně. Je dobře, že tento film vznikl, i když mám dost připomínek. Naštěstí to není naprostý průser, spíš nečekaně příjemný zážitek, který ale podle mě ocení především diváci, kteří už mají podobné filmy zhlédnuté. Přesto protentokrát jen 3***, hlavně za uspěchaný a celkově spíš nezvládnutý konec. Výborný Superman: Doomsday v tomto ohledu stále drží pozici č.1. Superman: Why is it that good villains never die? Batman: Clark, what the hell are good villains? ______ Batman: I suppose it's useless to tell you to leave. Superman: I wouldn't miss this for anything. Batman: Your funeral. Superman: Already had one. ()

• Všechna práce s herci probíhala v jedné místnosti, aby byla umožněna vzájemná interakce. (JORDY)