Hanna's War

Válečný

Maďarsko, 1988, 148 min

Chana, Hannah alebo Anikó Szenes v roku 1941 nastúpila do Kibbutz Sdot Yam a pripojila k Haganah, polovojenskej skupine, ktorá položila základ Izraelských obranných síl. V roku 1943 nastúpila do britskej jednotky pre špeciálne operácie (SOE). 15. marca 1944 Senesh a niekoľko jej spolubojovníkov boli vysadení v Juhoslávii na pomoc spojeneckým pilotom zostrelených nad týmto územím. Ona si ale vytýčila cieľ pomôcť maďarským židom, ale po prekročení maďarských hraníc z vysielačkou bola zatknutá. Z ďalšieho diania okolo nej mám zmiešané pocity. Nemala kontakt na domáci odboj, ako jediná z kontingentu vysadeného v Juhoslávii prekročila maďarské hranice aj napriek zákazu ústredia, neprezradila kódy pre kontakty (neviem či boli tak nesmierne dôležité), väčšina scén z filmu boli vymyslené (oslobodenie transportu väzňov smerujúceho do Osvienčimu). Mám pocit, že sa umelo vyrobila martýra židovského pôvodu. Film bol natočený podľa zápiskov z jej denníka a zo spomienok Yoela Palgiho, ktoré uvádza v románe Veľký vietor príde.(15.8.2017)

Film, o Izraelské národní hrdince maďarského původu, Hanně Senešové, natočený podle skutečných událostí.(30.7.2017)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $139,796Tržby Celosvetovo $-(17.6.2009)

• - Film získal smíšené recenze a ze strany výsadkářů si vysloužil kritiku. Re'uven Dafni jej označil za směšný a dodal: „Některé scény ve filmu byly naprosto smyšlené, jako třeba ta, v níž došlo k osvobození vězňů z transportu směřujícího do Auschwitzu, a kde partyzáni jezdí na velkých krásných koních. Když jsme byli v Jugoslávii, partyzáni byli tak hladoví, že kdyby měli takové koně, tak už by je určitě dávno snědli.“ (SeanBean)