Maškaráda (TV film)

Československo, 1963, 73 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (5)

Hle žena! Vždycky táž. Má nebo tvá? Znám vaše lásky, vyčítání a strašně, strašně platím za poznání, jehož se mi tak hojně dostává. Bělkova televizní adaptace klasické Lermontovovy divadelní hry je v mnoha ohledech výjimečná, ať už poněkud extravagantním vizuálním pojetím, včetně minimalistických dekorací, tak především více než vhodným obsazením Otakara Brouska do role Arbenina, šlechtice a hazardního hráče, propadajícího šílené žárlivosti. Jedinou vadou na kráse je otřesná kvalita televizního záznamu, odpovídající bohužel tehdejším skromným podmínkám.(20.11.2016)

Scénografie je oholená až na kost, u Lermontovovy povídky, která se odehrává v luxusních šlechtických sídlech, bych čekal nějaké zámecké aranžmá, tady to vypadá spíš jako scény z protiatomového bunkru po 3. světové válce. Mužské postavy hulí jednu cigaretu za druhou, takže být na Západě, podezříval bych produkci z masivního ovlivnění od tabákových lobbistů. Kladem naopak zůstává výborné charakterní herectví prakticky všech zúčastněných v čele s Otakarem Brouskem. Celkový dojem: 50 %.(2.10.2009)

I na televizní inscenaci velice chudičké. Lermontov je však geniální, a pokud se ctí, dopadne to vždycky dobře.(7.11.2009)

To mám nejradši, když mi někdo něco doporučí, ale pak se na nějaký koukání vykvajzne a já na to potom koukám jak blbec sama. :-) V podstatě je to taková dlouhatananánská Nedělní chvilka poezie, kde všichni kouří jak nevyčištěný kamna, potulují se po opravdu chudičce zařízeném studiu a do toho veršují. Jenže veršují krásně, moudře, takže to v jádru není tak hrozivě nudné, jak jsem se bála. Na tom má svůj podíl nejen Lermontovova předloha, ale i geniální herecké obsazení.(27.2.2017)

Veršovaná hra rozvíjející dramatický příběh tragické žárlivosti(30.10.2009)