Nebojte se tmy

Don't Be Afraid of the Dark

Horor / Thriller

USA / Austrálie / Mexiko, 2010, 99 min

Troy Nixey

Guillermo del Toro, Matthew Robbins, Nigel McKeand (původní scénář)

Jill Bilcock

Zvuk:

Roger Savage

Scénografie:

Roger Ford

Kostýmy:

Wendy Chuck

Del Toro, mladá dívka zachycená na pomezí pohádkového světa a reality, občasná brutalita? Kde jsem to jen viděl? Kde to jen bylo? Ano, dámy a pánové, mexický hororový matador se nám začíná opakovat. To by snad nevadilo, kdyby to bylo alespoň zábavné. Jenže Nebojte se tmy je na rozdíl od Fauna mdlé a bez atmosféry. Největší problém je ve vraždících příšer(k)ách, protože ti malí, celkem i roztomilí rarášci by snad nevystrašili ani člověka, který žádný jiný horor nikdy neviděl. Film tak musí spoléhat na prosté lekačky, z nichž je ve filmu dobrá pouze jedna (!), která byla ke vší smůle v traileru. Malá dívenka nehraje zle, hollywoodské dvojče Karla Rodena také ne, hůře už je na Katie Holmes. Ve finále film dosáhl na upocené tři hvězdičky.(12.12.2011)

• dex2man

Hned úvodní záběry naladí pěknou kamerou a v průběhu filmu je slušně budována atmosféra. Del Toro je cítit z každého záběru a jeho tajemná, lehce pohádková stylizace není na škodu. To ovšem jen do chvíle, než přijde na scénu zlo samotné, banda kreaturek ze sklepa, po staletí vyčkávající na každou další várku čerstvých dětských zoubků. V tom je právě potíž, od poloviny filmu se jako dospělí leda tak zasmějete a jediné, co vás u filmu udrží je vlastně dramatická linka v podání Bailee Madison, které (nečekaně) nikdo nic nevěří. Škoda, že film natolik osciluje mezi žánry, že nakonec nevyniká v žádném a jen těžko si najde cílové publikum. Bud' se jen nepovedlo natočit novodobé Gremlins nebo někdo v dětství nedával zoubky pod polštář. S lítostí 2*:((16.5.2012)

Né, nemám ráda horory kde je pointa vyzrazená hned na začátku filmu. Chtěla jsem si klást otázky typu : '' Kdo jsou? Proč to dělají? Co chtějí? '' Ale bohužel, na tyto otázky mi odpověděl sám film, ještě před úvodními titulky. Další věc co mi vadila, byla hudba. Za každou cenu chtěli divákovi nahnat strach, přivodit tu '' správnou atmosféru '' a tak hudbu dali i tam, kde nebyla třeba, např. scéna na letišti, kde se Sally poprvé seznamuje s Kim. Opravdu mi tam vadila. O Katie Holmes ani nemluvím, protože jako herečku jí nemám ráda. Celkově bych to shrnula jako průměrný snímek, po kterém se určitě tmy bát nebudete.(3.5.2012)

Pri reštaurovaní starodávneho sídla objaví dievčatko, ktoré sa sem nasťahovalo, v pivnici neznáme bytosti, ktoré sa s §ou chcú hrať. Netuší však, že sa práve dostala do kontaktu s desivými príšerami, ktoré neváhajú zničiť všetko, čo im stojí v ceste, aby dostali to, po čom túžia. - Don't Be Afraid of the Dark bol pár rokov naspäť dosť zvučným hororom, ale v podstate ide o dosť nevydarenú záležitosť. Rozhodne potešia už klasicky impozantné vizuály z produkcie pána Guillerma del Tora, rovnako ako excelentná hudba, ktorá sa sem nesmierne hodí. Horšie to už je s námetom, ktorý je až hriešne nevyužitý, a aj keď je záver dostatočne desivý a scény z finále som mal v mysli ešte dlhé roky po prvom videní, nezachráni už to, že je to celé hrozne naťahované a málo záživné. Tento počin sa vždy bude zaraďovať medzi horory, ktoré sa pri diskusii o premárnenom potenciále objavia na popredných priečkach. + herec z Alien: Covenant + herec z Grace: The Possession(15.4.2018)

Bál som sa, že sa pri tomto filme nebudem báť. Trailer ma totiž nenavnadil. I keď na jeden záťah som ho nedal, na druhý deň (večer) som ho proste chcel dať, čo sa mi pri tých desiatkách hororov ktoré mám rozpozerané určite nestane. Don't Be Afraid of the Dark je proste luxusný svojou atmosférou čo sa akosi pri produkcii od Guillermo del Toro očakáva. Troy Nixey sa snaží aby film mal spád a vidieť v horore spoločne a po dlhej dobe vôbec Guy Pearcea a Katie Holmes tiež stálo za to. Koho irituje Bailee Madison ten sa s ňou asi ťažko sžije, mne sa to však podarilo a tak som si film s miernym napätím strachu o postavy užíval, naviac ten mňamózny koniec.(15.10.2011)

• - Snímek měl mít původně nižší laťku divácké přístupnosti. Tvůrci byli připraveni na zjemnění, ale pak dostali od americké komise MPAA rating 'R' s dovětkem, proč kazit tak skvělý strašidelný film ? [Zdroj: Svět filmu] (Jeremy.jk)

• - Spoiler: Jedním z dabérů, kteří se postarali o hlasy příšer, byl i producent Guillermo del Toro. (Caminzind)

• - V runách vytesané varování nad vchodem do podzemí znamená v překladu "Obávejte se". Stejné runy používal ve svých dílech také J. R. R. Tolkien. (Idoviren)