Nebojte se tmy

• USA Don't Be Afraid of the Dark (více)
Trailer 2

Bojíte se tmy? Ne? Začnete. Guillermo del Toro se o to postará. Klasický lehce pohádkový horor s Katie Holmes, Guyem Pearcem a malou Bailee Madison, se Vám dostane pod kůži. Alex (Pearce) se spolu se svou dcerou Sally (Madison) a přítelkyní Kim (Holmes) přestěhuje do starobylého venkovského sídla. Zvídavá Sally záhy objevuje tajemný sklep se zapečetěným krbem. Neodolá a krb otevře. Z jeho útrob se začínají ozývat vtíravé hlasy... (oficiální text distributora)

Trailer 2

POMO

Jeden z najprefláknutejších hororových námetov, prerozprávaný bez najmenšej snahy byť aspoň trochu iný, či lepší. Deti, ktoré by z filmu mali najväčší pôžitok, rodičia do kina nezoberú, a sami dajú prednosť dospeláckej duchárčine typu Tí druhí. Pre koho je vôbec táto infantilná historka o malých chlpatých kreatúrkach z pivnice určená? Tuctové zakončenie príbehu svojou odfláknutosťou odradí natoľko, že už niet nálady film pochváliť ani za slušnú atmosféru či pekne rozpohybovanú kameru. ()

J*A*S*M

Jeden z nejočekávanějších amerických hororů letošního roku zůstal pár krůčků za mým očekáváním. Don't Be Afraid of the Dark má v podstatě tři problémy. 1) Scénář je pouhopouhý UHS (univerzální hororový scénář), který jsme v různých minimálních obměnách mohli vidět už nepočítaněkrát. Filmy tohoto žánru si mohou dovolit být neoriginální, ale tady ta všudypřítomná předvídatelnost místy působila otravně. 2) Naprosto nepochopitelná tvůrčí strategie v otázce původu zla. Místo toho, aby divák mohl polovinu stopáže dumat nad tím, co se vlastně děje (Jsou v domě duchové? Žije v domě kromě hlavních hrdinů ještě nějaký vetřelec? Je holčička Sally nebezpečný psychopat?), je veškeré tajemno odhaleno už v první předtitulkové scéně. A aby toho nebylo málo, v samotných titulcích je pak v několika větách nabonzována i mytologie stvůr, ve filmu už jen mírně rozvinutá. 3) Stvůry a jejich mytologie. Drobní užvanění nepřátelští CGI skřítci na mě nepůsobili hrůzně, ačkoli jsem se snažil. Jsou maximálně takoví roztomile pohádkově strašidelní - a kdyby pořád tolik nežvanili, klidně bych si vzal jeden exemplář do klícky místo křečka. Což by mě třeba u Vetřelce nenapadlo. Když je z nich pak udělán jakýsi starobylý druh, který před tisíci lety dokonce uzavřel mírovou smlouvu s papažem ... no nevím, jestli zrovna tenhle tvůrčí vklad do původního televizního hororu ze sedmdesátých let byl něčím prospěšný. // Tahle negativa jsem ale ochoten zkousnout, protože technicky je film na velmi dobré úrovni, herci zvládli své nenáročné role s přehledem, atmosféra starého opuštěného domu funguje a i pocit napětí se opakovaně dostavoval. Slušná žánrová jednohubka, na kterou se pěkně kouká, niv víc, nic míň. 7/10 ()

T2

Rozpočet $25miliónovTržby USA $24,046,682Tržby Celosvetovo $36,993,168Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,092,640 //počet predaných kusov 54,659Tržby za predaj DVD v USA $4,402,930 //počet predaných kusov 253,136║ Rukopis Guillerma del Tora je tam cítiť o tom niet pochýb, atmosféra miestami príjemne sklúčujúca, herecky nie najhoršie, lenže príbehu chýba poriadna pôda pod nohami, nejaký ten zmysel tých malých príšeriek, takto to vyznie len ako prvoplánová jednohubka, ako vystrihnutá pri skúšaní nácvikov dejovej atmosféry z Faunovho labyrintu. /40%/ ()

Matty

Horor s vyloženými kartami hrát nemůžete. Titulní výzva je přibližně od poloviny filmu úsměvná, neboť nemáme důvod bát se tmy, když víme, co v ní číhá. Hrát nemůžete ani s talentem manželky Toma Cruise, ale vysvětlujte to hollywoodským producentům (SPOILER: alespoň, že je Katie za své herectví v závěru po zásluze odměněna). Kdyby bylo zachováno zvídavé dětské hledisko, dávající během průzkumnického, lehce magického rozehřívání vzpomenout na Faunův labyrint, bez odboček k tradičně nechápajícím postavám otce a náhradní matky, film by snad fungoval alespoň jako metafora dětského boje o pozornost dospělých (Sally jde svým novým kamarádům vstříc kvůli nudě a osamělosti). Jakýkoliv druhý plán je ale ubit debilitou zápletky a postav. Zatímco béčkový původ ústředního zla má své kouzlo a fanoušci žánru jistě ocení, že jeho kořeny sahají kamsi ke gotickému hororu, pro chování lidí, běhajících dokolečka jako morčata v kleci, namísto toho, aby se věcem postavili čelem (nebo, rozumněji, vzali nohy na ramena), omluvu nenacházím. Obávám se, že zaplnit onu prázdnotu by nedokázala ani imaginace del Tora, kdyby svůj scénář režíroval. Apendix: nejvíce mne vyděsil dvojí výskyt slova „skicy“ v titulcích, s nimiž je film promítán. 55% ()

verbal

Guilermo nám začíná na stará kolena trochu Troškařit. V tomhle se ještě objevit nějaký bukvicoidní princ, je z toho hollywoodská "Z prdele klika 3" jako vyšitá. Ovšem alespoň profesionálně natočená. Nicméně ústřední holčička je otravná až slizká, Gáj se v roli vyloženě nudí, Kejtý by se měla do budoucna věnovat výhradně kojení malých scientologů a je škoda, že nikdo nevyhodil do luftu Most do Terabithie, aby jim odtamtud nezdrhali nudní krysoskřeti, schopni vyděsit akorát tak pětileté retardy. O scénaristických dírách se raději rozepisovat nebudu, mohlo by to vyvolat nevhodné asociace s dámským přirozením a zkazit mi můj pracně budovaný image plachého hocha z katolické rodiny! ()

• V původním filmu z roku 1973 se Sally jmenovala Alexova (Guy Pearce) manželka. (Pavlínka9)
  • Přibližně v čase okolo 1 hodiny a 27. minuty je možné ve scéně, kdy je Sally (Bailee Madison) vláčena po zemi, všimnout pod její hlavou „jezdící dráhy“. (Pavlínka9)
  • Natáčelo se v Austrálii, konkrétně ve městech Mount Macedon a Melbourne. (BMW12)