Nebojte se tmy

Nebojte sa tmy

Don't Be Afraid of the Dark

Horor / Thriller

USA / Austrálie / Mexiko, 2010, 99 min

Veľké sklamanie. Od Guillerma del Tora ako scenáristu som rozhodne čakal viac. Podaril sa mu len akýsi nudný a hlúpy zlepenec o síce roztomilých, ale hrozne nepríjemných prťavých chobotničkových príšerkách, ktoré prebrali pracovný flek po zúbkovej víle. Našťastie film má aj druhú stránku a tá je už o čosi pozitívnejšia. Páčila sa mi skvelá výprava a kamera, čo sa stalo základom pre celkom fajnovú mysterióznu atmosféru, dokonca mi ju neskazila ani K. Holmes. Škoda toho premárneného potenciálu v podobe stupidného scenára, mohol to byť celom fajnový hororík, rozhodne na to snímok s týmto režisérom mal. 50/100(7.8.2014)

Né, nemám ráda horory kde je pointa vyzrazená hned na začátku filmu. Chtěla jsem si klást otázky typu : '' Kdo jsou? Proč to dělají? Co chtějí? '' Ale bohužel, na tyto otázky mi odpověděl sám film, ještě před úvodními titulky. Další věc co mi vadila, byla hudba. Za každou cenu chtěli divákovi nahnat strach, přivodit tu '' správnou atmosféru '' a tak hudbu dali i tam, kde nebyla třeba, např. scéna na letišti, kde se Sally poprvé seznamuje s Kim. Opravdu mi tam vadila. O Katie Holmes ani nemluvím, protože jako herečku jí nemám ráda. Celkově bych to shrnula jako průměrný snímek, po kterém se určitě tmy bát nebudete.(3.5.2012)

Hororová pohádka pro dospělé ve stylu Faunova labyrintu, ve které partička nadpřirozených bytostí zatápí malé Sally. Herecký výkon (zejména) hlavní dětské hrdinky je výnikajicí, napětí je budováno velmi pomalu a střídmě, nejstrašidelnější okamžiky bohužel neguje hudební podkres. Překvapila odzbrojující brutalita - i když leckdy jen v náznacích. Celkově spokojenost, jen jsem se málo bál.(17.9.2011)

Jeden z nejočekávanějších amerických hororů letošního roku zůstal pár krůčků za mým očekáváním. Don't Be Afraid of the Dark má v podstatě tři problémy. 1) Scénář je pouhopouhý UHS (univerzální hororový scénář), který jsme v různých minimálních obměnách mohli vidět už nepočítaněkrát. Filmy tohoto žánru si mohou dovolit být neoriginální, ale tady ta všudypřítomná předvídatelnost místy působila otravně. 2) Naprosto nepochopitelná tvůrčí strategie v otázce původu zla. Místo toho, aby divák mohl polovinu stopáže dumat nad tím, co se vlastně děje (Jsou v domě duchové? Žije v domě kromě hlavních hrdinů ještě nějaký vetřelec? Je holčička Sally nebezpečný psychopat?), je veškeré tajemno odhaleno už v první předtitulkové scéně. A aby toho nebylo málo, v samotných titulcích je pak v několika větách nabonzována i mytologie stvůr, ve filmu už jen mírně rozvinutá. 3) Stvůry a jejich mytologie. Drobní užvanění nepřátelští CGI skřítci na mě nepůsobili hrůzně, ačkoli jsem se snažil. Jsou maximálně takoví roztomile pohádkově strašidelní - a kdyby pořád tolik nežvanili, klidně bych si vzal jeden exemplář do klícky místo křečka. Což by mě třeba u Vetřelce nenapadlo. Když je z nich pak udělán jakýsi starobylý druh, který před tisíci lety dokonce uzavřel mírovou smlouvu s papažem ... no nevím, jestli zrovna tenhle tvůrčí vklad do původního televizního hororu ze sedmdesátých let byl něčím prospěšný. // Tahle negativa jsem ale ochoten zkousnout, protože technicky je film na velmi dobré úrovni, herci zvládli své nenáročné role s přehledem, atmosféra starého opuštěného domu funguje a i pocit napětí se opakovaně dostavoval. Slušná žánrová jednohubka, na kterou se pěkně kouká, niv víc, nic míň. 7/10(16.9.2011)

Hororový potenciál to mělo velký, ale to má vlastně každý takový dům. Co se atmosféry týče, tak ta je celkem zdařilá, některé dílčí momenty velmi povedené, příběhově je to ovšem značně fádní. I ta atmosféra mohla být lepší, kdybychom se už v první polovině nedozvěděli, co je ono tajemné neznámé, které je mimochodem děsivě velmi sloboučké. Když si k tomu ještě přičtu herecký výkon Bailee, který mi byl chvílemi proti srsti a "herečka" jako taková mi tam moc neseděla, tak mi vychází opravdu jen hodně slabé tři hvězdičky. 55%(3.12.2012)

• - V původním filmu z roku 1973 se Sally jmenovala Alexova (Guy Pearce) manželka. (Pavlínka9)

• - Vůz, ve kterém jezdila Kim (Katie Holmes), byl BMW E39 vyráběný v letech 1995 až 2003. (JARDAHONDA)

• - Producent Guillermo del Toro se ve snímku objevil v malé roli cestujícího sedícího v letadle za Sally (Bailee Madison). (Linkyc)