Nebojte se tmy

Roger Ford

Kostýmy:

Wendy Chuck
  • viperblade

Ach jo… Na Don't Be Affraid of the Dark jsem se neskutečně těšil i přesto, že zde hraje Katie Holmes, kterou jako herečku moc (vlastně vůbec) nemusím. Ale trailer vypadal skvěle a vše měl pod kontrolu Del Toro, no nevěřte tomu, že? Bohužel jsem opravdu zklamaný. Začátek byl ještě slušný a řekl jsem si, že to vypadá zajímavě. Ale potom… copak nikdo ze štábu nevěděl, že síla tohoto hororu by měla být v tom, že ty příšerky bychom neviděli co nejdéle? Největší strach jde z něčeho, co nevidíme, to není jen nějaké pravidlo, ale fakt. Speciálně když ty příšerky vypadají jako roztomilé opičky, z nichž absolutně nejde strach… Nejlepší scéna je už v traileru (copak se schovává pod peřinou?) a jinak film nemá prakticky NIC, co by mohl nabídnout. Guy se snaží zachránit tento film, stejně jako Bailee. Být Katie Holmes, tak se na natáčení propadnu hanbou až do pekla, že 10letá (v době natáčení) holčička umí hrát přesvědčivěji a lépe než ona. Ale tohle mi až tak nevadilo, protože jak už jsem napsal, na neherectví Katie jsem byl připravený předem. Na to, že tento film bude směšný, trapný a nudný už ale ne. Jedno z největších filmových zklamání v mém (poměrně krátkém) životě a film, který by se dal natočit MNOHEM lépe. Nálepka horor je v tomto případě opravdu k smíchu (nebo k pláči?) 20 % za úvodní scénu, Guye a Bailee.(9.9.2012)

A Del Torova manufaktura opět boduje. Nebojte se tmy je určitě slabší než Princ bez království + Sirotčinec + Faunův labyrint (= neděsí a je hooodně předvídatelný) - i tak je tato "pohádka o vílách Zuběnkách" o třídu lepší než to, co nám obvykle distributoři v rámci hororové produkce do kin servírují. 70%(8.9.2011)

Atmosférická pohádka a horor, který dá vzpomenout na všechny ty příšerky, co se jich v osmdesátých letech prohánělo po stříbrném plátně (až jednomu přišlo, že mohly být namísto digitálně udělány klidně poctivě trikově). Nečekejte nic originálního, nebo dokonce něco, po čem nezaspíte, Don't Be Affraid of the Dark je hlavně poctou klasickým horůrkům s krásnými exteriéry i interiéry, výbornou doprovodnou hudbou a s fajn hereckými výkony, nic víc, nic míň. 3,5*(1.2.2013)

Del Toro, mladá dívka zachycená na pomezí pohádkového světa a reality, občasná brutalita? Kde jsem to jen viděl? Kde to jen bylo? Ano, dámy a pánové, mexický hororový matador se nám začíná opakovat. To by snad nevadilo, kdyby to bylo alespoň zábavné. Jenže Nebojte se tmy je na rozdíl od Fauna mdlé a bez atmosféry. Největší problém je ve vraždících příšer(k)ách, protože ti malí, celkem i roztomilí rarášci by snad nevystrašili ani člověka, který žádný jiný horor nikdy neviděl. Film tak musí spoléhat na prosté lekačky, z nichž je ve filmu dobrá pouze jedna (!), která byla ke vší smůle v traileru. Malá dívenka nehraje zle, hollywoodské dvojče Karla Rodena také ne, hůře už je na Katie Holmes. Ve finále film dosáhl na upocené tři hvězdičky.(12.12.2011)

Film který nemá přesně určeno pro koho byl vlastně určen. Na horor málo strašidelné, dvě lekačky se sice povedly, ale hororovou atmosféru to nemá. Nemůžu film rozcupovávat jak by si možná i zasloužil, protože režisér není dřevo a například kulisy alá del Toro se povedly. Je to ten typ filmu na který kouknete a nemáte zapotřebí se k němu vracet.(26.12.2011)

• - Přibližně v čase okolo 1 hodiny a 27. minuty je možné ve scéně, kdy je Sally (Bailee Madison) vláčena po zemi, všimnout pod její hlavou „jezdící dráhy“. (Pavlínka9)

• - Vůz, ve kterém jezdila Kim (Katie Holmes), byl BMW E39 vyráběný v letech 1995 až 2003. (JARDAHONDA)

• - V runách vytesané varování nad vchodem do podzemí znamená v překladu "Obávejte se". Stejné runy používal ve svých dílech také J. R. R. Tolkien. (Idoviren)