Nebojte se tmy

Don't Be Afraid of the Dark

Horor / Thriller

USA / Austrálie / Mexiko, 2010, 99 min

Troy Nixey

Guillermo del Toro, Matthew Robbins, Nigel McKeand (původní scénář)

Jill Bilcock

Masky:

Tami Lane

Kostýmy:

Wendy Chuck

Veľké sklamanie. Od Guillerma del Tora ako scenáristu som rozhodne čakal viac. Podaril sa mu len akýsi nudný a hlúpy zlepenec o síce roztomilých, ale hrozne nepríjemných prťavých chobotničkových príšerkách, ktoré prebrali pracovný flek po zúbkovej víle. Našťastie film má aj druhú stránku a tá je už o čosi pozitívnejšia. Páčila sa mi skvelá výprava a kamera, čo sa stalo základom pre celkom fajnovú mysterióznu atmosféru, dokonca mi ju neskazila ani K. Holmes. Škoda toho premárneného potenciálu v podobe stupidného scenára, mohol to byť celom fajnový hororík, rozhodne na to snímok s týmto režisérom mal. 50/100(7.8.2014)

Don't Be Afraid of the Dark není typický horor. Atmosféra je skvělá, ale námět a scénář bohužel není dokonalý. Skřeti místy spíše komický než hororový. Pro mě jeden z nejočekávanějších hororů tohoto roku. Bohužel jsem nebyl přesvědčen na 100%. Místy předvídatelné a od začátku diváci vědí, o co jde. Kdyby režisér Troy Nixey tento fakt skrýval do úplného závěru, mohl být horor daleko zajímavější. Držet diváka v nejistotě jestli jde o duchy, skřety nebo Sally psychopatickou holčičku mohlo být daleko působivější. Když to shrnu, tak atmosféra perfektní, pár povedených lekaček (bohužel jich není tolik kolik jsem očekával), místy strašidelné prostředí a někdy slušné napětí, ale jinak mohlo být vše o stupeň lepší. Scénář si měl Guillermo del Toro pohlídat daleko více... 7/10 = 75%(27.9.2011)

...JEDEN ŽIVOT MUSÍ BÝT ODEBRÁN....... /// Tohle místo není bezpečný pro děti. Je plný hlasů a zvuků, že by i King Diamond (možná) ,,ukrupnul“. No a samozřejmě ,,ta“ strašná a zlomyslná stvoření, alias zvrácená podoba (představa) zoubkový víly, jenž holčičce (který ti, co se nebojí nevěří) dělají ,,prekárky“ (nebojím se napsat, že ji dokonce i straší). Krásnej dům (strašidelnej), perfektní hudba, zajímavá kamera a věci prznící tuhle nádhernou atmosféru! Nevadí mi, že del Toro s nostalgií vzpomíná na labyrint, vadí mi kreténi a jejich chování, který vzbuzuje emoce (a ty zase slova, který si snad ani nezaslouží spatřit světlo Csfd). To se (leckdy) nevidí ani v tupých vyvražďovačkách (ale tam se tomu můžu zasmát). Guillermo – SEŠ TRAPNEJ! Ony i pohádky totiž musí mít logiku! 2a½! Ale za tu výtvarku.... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) V ulici si otevřel zubní ordinaci nějakej pan Blackwood. 2.) Nevím, jestli mám doma zbourat zeď. 3.) Thx za titule ,,Stuďo“ a ,,Lucky“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(9.10.2011)

Něco mezi hororem a pohádkou pro odrostlejší...chvílemi obstojně napínavé, avšak nijak zvlášť děsivé. Scénář je dokonale předvídatelný a nepřekvapuje ani v maličkostech, ale abych jen nekritizoval, musím uznat, že natočené to je vskutku znamenitě, ty malé potvory jsou zábavné a herecké obsazení se také povedlo (dokonce i Katie se tu dá snést...). V konečném součtu se jedná o sympatický žánrový nadprůměr, kterému výrazně podkopává nohy jen ten průhledný scénář.(29.1.2012)

Don't Be Afraid of the Dark sa berie príliš vážne, ani na chvíľu sa netvári ako rodinný alebo detský horor s nadhľadom. Pritom to, čo číha v tme má veľkosť vypaseného potkana, komický vzhľad, ale nemá žiaden zmysel pre humor. Miniatúrne príšerky mi pripomenuli malých démonov z Takácsovho The Gate (1987), no boli menšie a mali len málo humanoidných znakov. Keď sa divák nevžije do pozície dieťaťa, vlastne sa nemá čoho báť, voči krpatým príšerkám sa vôbec nemusí cítiť bezmocný. A v tom je ten problém. Napriek tomu, že hrdinovia vo filme mali veľké šance, vôbec nebojovali, len sa nechali príšerami ovládať. Nechcem však byť len kritický, atmosféra bola silnou stránkou filmu, v ktorom bolo hluchých miest naozaj ako šafránu. Predsa som čakal trochu viac.(5.10.2011)

• - Natáčelo se v Austrálii, konkrétně ve městech Mount Macedon a Melbourne. (BMW12)

• - Přibližně v čase okolo 1 hodiny a 27. minuty je možné ve scéně, kdy je Sally (Bailee Madison) vláčena po zemi, všimnout pod její hlavou „jezdící dráhy“. (Pavlínka9)

• - Snímek měl mít původně nižší laťku divácké přístupnosti. Tvůrci byli připraveni na zjemnění, ale pak dostali od americké komise MPAA rating 'R' s dovětkem, proč kazit tak skvělý strašidelný film ? [Zdroj: Svět filmu] (Jeremy.jk)