Hádankář Vojta (TV film)

Pohádka

Československo, 1969, 35 min

• NinadeL

První pohádka Hany Maciuchové u Věry Jordánové čerpá z totožného námětu jako současná Troškova variace Nejkrásnější hádanka. Souhra Abrháma a Kostky je znatelně výraznější, než u malinkatých sólíček Maciuchové. Ale je jasné, že nějak začít musela. A hned příští pohádka (opět Jordánové) Dvě Cecilky, zaznamenala Maciuchovou už v mnohem lepší formě.(5.7.2011)

Hrabě (Josef Abrhám) jede za princeznou Hrdopyškou (Hana Maciuchová), kterou by si rád vzal, podmínka ale je - musí uhodnout všechny její hádanky. Je z toho nervózní a když po cestě potká chytrého Vojtu (Petr Kostka), napadne ho spásná myšlenka. Převlékne Vojtu za hraběte a nechá jej hádat za sebe. Vojta je chytrý po čertech a tak pro něj není problém zvládnout dvě hádankové kola. Třetí kolo už si hrabě nechá pro sebe a princeznu si tak přeci jen nakonec zaslouží. Humorná studiová černobílá pohádka má báječné obsazení a na malé ploše rozehrává milý příběh o chytrosti a lásce.(8.7.2009)

Jako většina tzv. Hodinových pohádek si i tato vystačila skutečně s málem (skromné interiéry), avšak přesto má narozdíl od těch dnešních mnohem výpravnějších a nákladnějších umělotin to správné kouzlo, které pohádky za posledních zhruba 15 let postrádají. Herecké obsazení hlavních tří hrdinů tomuto příběhu jen pomohlo na kvalitě, protože jak paní Maciuchová, tak pánové Abrhám s Kostkou patří mezi naši hereckou extraligu.(27.1.2010)

Jako dítě jsem měla problém Abrháma s Kostkou od sebe rozeznat a jsem ráda, že moje přesvědčení, že jsou si strašně podobní, tahle pohádka potvrdila. Kdo je kdo je největší hádankou téhle pohádky. Tedy, hned po tom, do koho se to princezna vlastně zamilovala.(26.3.2016)

Veselá studiová černobílá pohádka se skvělým hereckým obsazením a pro děti přitažlivým námětem. Řada vtipných hádanek, o které v pohádce šlo, je malým dětem i jejich rodičům všeobecně známá. Další z pamětnických a dětem srozumitelných televizních pohádek, na které si musíte v sobotu ráno přivstat, pokud je chcete vidět. I když nehýří barvami a vizuálními efekty a mají jen levnou kulisovou výpravu, své osobité kouzlo si uchovaly dodnes. Nejsem si ale jistá, co na to dnešní digitální dětská generace, ale tvůrci by se mohli nechat inspirovat.(16.3.2016)