Zabijáci z Kilimandžára

• Velká Británie Killers of Kilimanjaro (více)

Dej dobrodružného filmu sa točí okolo výstavby železnice v srdci divokej Afriky. Hlavným hrdinom je inžinier Robert Adamson, ktorý je rozhodnutý železnicu napriek nespočetným ťažkostiam dokončiť. Situáciu skomplikuje africký otrokár a mladé dievča, do ktorého sa Robert zaľúbi. (Incantator)

curunir

,,ODTERAZ STE MÔJ ASISTENT. POVÝŠIL SOM VÁS." ,,TO VÁM VEĽMI ĎAKUJEM. PENIAZE NAVIAC SA HODIA." ,,HOVORIL SOM SNÁĎ O PENIAZOCH?" __ Priemerný klasický dobrodružný film z čierneho kontinentu podľa knihy spisovateľov J. A. Huntera a Dana P. Mannixa ,,Dobrodružstvá v africkej buši". Problémom filmu je predovšetkým jeho ,,slaboduchá" dejová výstavba kedy sa obsah v jeho priebehu pomerne značne zmení. Začína sa ako expedícia dcéry nájsť svojho strateného snúbenca a otca, staviteľov železnice naprieč územím obávaného kmeňa Warushov. Keď ich ale nájdu ,,tak ako ich nájdu", rozhodnú sa pokračovať ďalej v ceste až sa dostanú do zajatia spomínaných Warushov, ktorí ale nakoniec nie sú až takí zlí, ako všetci predpokladali. Film nie je nijako komplikovaný, avšak v posledných 15 minútach sa v ňom všetko tak premotá, že som bol mimoriadne zvedavý na jeho vyvrcholenie. Skončí však tak akosi nijako a o tom, kto vlastne sú vrahovia z Kilimandžára (hora sa pritom sotva spomenie v dvoch vetách) ostáva už len ticho uvažovať. Som však rád, že naša najsledovanejšia televízia zaraďuje do vysielania, aj keď v neskorých nočných hodinách, takéto dnes už zabudnuté filmy. (6. hodnotenie, 1. komentár k filmu) ()

elizabeth_ba

Ne, nevadilo mi, že klasický příběh o stavbě železnice byl přesunut z amerického středo-západu někam do Afriky pod vrcholek Kilimanžára a severoamerické Indiány nahradili africkým kmenem Warushů... Nevadilo mi ani to, že v hlavní linii (a vlastně ani v těch vedlejších liniích) příběhu nevymyseli nic nového a že otázku proč se film jmenuje, jak se jmenuje, mi nikdo nezodpověděl. Skousla jsem i to, že všichni byli sympatičtí a že Robert toho lva zabil poněkud kuriozně. :-)) No ony vůbec ty bojové scény byly spíše legrační než napínavé, ať už stříleli lva, krokodýly nebo protivníky. A proč, že pořád píšu, že nevadí, když je vidět, že, co jsem vyjmenovala ve mně žádné nadšení nevzbudilo? No vidím, že bude na čase, abych přešla ke kladům... Tak tedy, Anne Aubrey byla moc hezká a africký chlapec, co se vrátil ze studií v Anglii domů k otci, milý, ale hlavně a především tam hrál Robert Taylor a já už skoro zapomněla, jak mi ve věkovém rozmezí od svých třiadvaceti (Handy Andy) až po sedmačtyřicet (Party Girl) svým vzhledem, příjemným herectvím a těma nejkrásnějšíma očima filmového plátna doslova bral dech... ( i s tím make upem a nasvícením, o němž píše KarKul(k)A... :-)) a proč jsem si tohodle nádherného chlapa zařadila do své topky... ;-) ()

JohnMiller

Hollywoodsky flák s dobovými klišé ktoré krutý zub času zmrzačil. Naivne hrdinský borcovia, ženské idoli ktoré vyzerali na jedno kopyto, Indovia ktorý sú iba zamastený Američania atď. Tento žáner s tohoto obdobia pôvodom s Ameriky nie je môj obľúbený takže moje hodnotenie treba brať z rezervou. čo však musím pochváliť sú nádherné exteriéri. Africká príroda ktorá sa miešala s postavenými kulisami do seba perfektne zapadli a nehyzdili atmosféru . Takisto tu bolo plno zvierat a iba minimum použitých trikov s dvomi plátnami, ktoré teda totálne neznášam. ()

majo25

Typický dobrodružný film z 50. rokoch, presne v duchu amerických dobrodružňákov, aj keď tento má v hlavičke Spojené kráľovstvo ako krajinu pôvodu. Roberta Taylora som videl už aj v lepších filmoch, a tam dokonca mladší ako teraz, ale rola sa celkom nanho hodila. Príbeh, v ktorom nechýbe kus naivity a predsudkov o divokej rovníkovej Afrike, začína až od 2/3 stopáže. Najviac sa mi páčila tá pasáž v dedine náčelníka. Hodnotenie: 60% (17. hodnotenie, 4. komentár) ()

KarKulA

No tak žádné veledílo to rozhodně není, ale je to pořád ještě takový koukatelný kousek z konce zlatých Hollywoodských časů, přinášející krapet té africké exotiky (takže domorodci, krokodýli, divočina, atd.). Příběh je poněkud plytký a chvilkama se tam ztrácí hlavní dějová linie ,ale nedá se říci, že by to byla úplná nuda, a pár zajímavých a napínavých scén se tam určitě najde, včetně docela akčního konce. Na začátku filmu jsem se Taylora, který si tu zahrál hlavní roli odvážného inženýra Roberta Adamsona, doslova lekla, protože je naplácanej tak otřesným make-upem a tak příšerně nasvícenej, že vypadá jak z filmu Noc oživlých mrtvol - což trvá naštěstí jenom prvních 10 minut, pak už je to ok. Slabší 3*. ()