Swety (amatérský film)

(neoficiální název)

Krátkometrážní / Horor / Mysteriózní / Thriller

Slovensko / Česko, 2009, 14 min

Peter Leibitzer

no nevim, jestli tahle slovenská amatérská vykrádačka blair witch není trochu moc nadhodnocená... příběhově a herecky opravdu dost slabé, konec nedotažený, pseudohustá atmosféra mě naprosto minula. vzhledem k faktu, že jde o studentský film, přimhouřím oko... 50% [1. PFF Čakovická Be(´)čka](27.9.2009)

Teenagerská vyvražďovačka po slovensku, okořeněná emzáckými prvky. Slovenské lesy ještě nikdy nebyly horrorovější. Příběh má sice podle popisu být banální jen na první pohled (je i na druhý, třetí, padesátý), ale děsivou atmosféru má pořádnou a natočen je velmi dobře. Líbí se mi hlavně kamera: dynamická, úspěšně využívá všech důmyslných formálních zákonitostí filmové řeči. Ze zdánlivě normální scenérie ošumělé venkovské chatky dokáže vykouzlit slušnou horrorovou atmosféru. Výtečně kombinuje jednotlivé typy záběru a důmyslně střídá a kombinuje zabírané objekty a úhly pohledu, mnohdy je příjemně podivná, většinou ale skvěle atmosférická. Skvělá je také hudba (chtělo by to snad jen ji trochu usouvztažnit, aby jednotlivé kousky soundtracku líp navazovaly) a dialogy. Všechno zabíjí herecké výkony a scénář sice technicky dobře provedený, ale se špatnými základy. Item, fascinuje mne pocit, který každý horrorfan zná: ve většině scén jsem čekal určité klišé a dostal jsem sice též klišé, ale úplně jiné. Takové filmy mám mimořádně rád, a v tomhle se něco podobného stalo skoro v každé scéně. Rozhodně to není jen taková ta obvyklá amatéřina ve stylu: "Jé, tady je kamera, pojďte natočit film, třeba dostanem Oscara!" (Ne že bych proti podobným amatéřinám něco měl...) Je to promyšlené, autoři přesně věděli, co od filmu chtějí. Natočen profesionály by film nebyl o moc lepší. Úžasný horror se špatným scénářem. Opravdu tvůrcům přeji, aby právě oni vytvořili první slovenský celovečerní horror. Bratia pak budou mít lepší horrorovou tradici než my... Objektivně je film na čtyři hvězdičky, subjěktivně na pět. P. S. Jak to může někomu připomínat Blair Bitch? Mně osobně to spíš připomíná francouzsko-rumunské Ils, kteří mají i trochu podobný kamerový styl.(11.11.2009)

slušný kraťas, jehož atmosféra stojí prakticky celá na kameře...Leibitzer už zřejmě má nějaké zkušenosti, umí s kamerou hýbat, aby pohyby působily hladce a přirozeně, vhodně dynamizuje záběry tak, aby zapadaly do akčnějšího kontextu...problém je místy ve střihové skladbě - některé hluché statické záběry...nicneříkající, rádoby náladotvorné velké celky krajiny ( mimo úvod, ten se mi líbí)...nebo sem tam slabý záběr trčící z okolního skladebního kontextu... hned na začátku skok z velkých celků krajiny na celek kluků, kteří vstupují brankou do zahrady ( i ten druhý následující záběr namířený k brance je slabý...toporný, chtěný )...pak mi vadí prostřihy na menší detailní záběry v interiéru ( borec zvedne jakýsi pytel nebo co - detailnější záběr na to, co je pod ním)...brzdí to rytmus, křiví prostor a informačně je to doslovné...nejslabší záběr v úvodní scéně je pro mě ale opakovaný detailní anfass na tvář jedné z postav...chybí tomu vzdušnost...celou scénu to dost ztoporňuje, brzdí to nějaký její přirozený průběh...rytmicky i prostorově ( protože o tom film vlastně je - pracovat s prostorem v určitém koherentním rytmu )........na můj vkus je tam moc hudby a moc sekundárně dodaných zvukových efektů...vizuálně je to trochu neucelené...výchozí série statických záběrů mne navnadila a pak se to najednou přemění v sérii akčních momentů nebo náladotvorných momentů snímaných dynamicky...ale dejme tomu...každopádně hlavní problém je v dramaturgii...úvodní zvrat přijde moc brzy...nefunguje to jako náhlý šok, je to prostě nevhodný dějový náraz...chybí výraznější divácký kontakt s prostředím...chybí propracovanější výchozí situace a s ní spojená atmosféra...chybí informace o prostředí...vlastně ani nevim, proč jsou tam rozehrané ty úvodní detaily ohledně vztahu postav atd...proč do té chaty vlastně přišli ?...tohle není námět na patnáctiminutový film...i dvojnásobná stopáž je podle mě málo...chybí pozvolnost...celé to působí dojmem "točíme film a je jedno o čem"...resp. "máme vymyšlený základ, tak jedem, zbytek neni potřeba"...scénáristicky je to hrubý nedodělek...a proč se to celé jmenuje "Světy" ?(19.8.2013)

Kluci mají jasno v oblasti formy, s obsahem je to trochu horší. Na druhou stranu, půjčování si různých hororových rekvizit (podivná postava v kápi, temný les, tajemné podzemní chodby, unesená postava, jíž se má evidentně brzy dít něco nehezkého, temný mrak) a jejich zkombinování hovoří něco o touze hrát si na písečku žánru. Funguje to, ale pointa zoufale chybí. Tři hvězdy především za technickou stránku.(15.8.2009)

Je to také, aké to aj má byť, teda amatérske po všetkých stránkach. To však nebráni tomu, aby diváka tento krátky film aspoň trochu zaujal. Má celkom dobre vybudovanú atmosféru, neherci sú ok, hudba k tomu celkom sedí, dobrá je aj kamera. Najväčším problémom je asi natáčanie v interiéroch (exteriéry sú výborne zmáknuté) a scenár, ktorý je dosť zlý. Vidím to na taký priemer. 60%(8.6.2013)