Vzpoura mutantů

Jack Cardiff

Paul Beeson

Robert D. Weinbach
  • Ruut

Byl jednou jeden šílený vědec co chtěl zkřížit rostliny s živočichy a utvořit tak novou rasu rostlinného nadčlověka. K pomoci si přizval znetvořeného zloducha vlastnícího jakési poutové obludárium. Tomu slíbil že z něj díky pokusům udělá opět hezkého muže. A tak spolu vesele unášejí vesměs mladé krásné dívky a páchají na jejích tělech zvrácené pokusy. Zní to zajímavěji než jaké to je. Za zhruba 35 roků od vzniku tento film hodně zestárl a navíc se bere strašně vážně. Největší zajímavostí jsou asi roztodivné masky rostlinných lidí a přehlídka postaviček z obludária. V něm jsou kromě namaskovaných herců i skutečně znetvoření lidé.(20.9.2006)

• Campbell

Jo tohle bylo zajímavý. Ale neříkejte mi že i v minulé době ty monstra nikomu nepřipadali k smíchu. TY monstra jsou fakt nepovedený a i úvodní titulky jsou děsný, jako kdybych měl LSD.Jinak příběh je standartní a je i standartně blbí. Pleasence se moc nepředvede a nemusím ho zrovna s vousama. Film se vyplatí vidět asi jenom kvůli scénám s mutanty aby jste se zasmály.(8.4.2014)

• tron

Niekto by možno drsne povedal, že na Vzbure mutantov sú najlepšie úvodné (5 minút dlhé!) titulky, ale ja by som to nebol. Dosť nesúrodý mix akoby dvoch filmov. Skutočne mi to pripadalo tak, že režisér nevedel, do čoho pichnúť a zrazu mu na stole pristáli dva scenáre, ale rozpočet mal len na zhmotnenie jedného... a tak zavolal scenáristov oboch diel a prinútil ich spísať to do jedného kompaktného príbehu. Urobili to a hoci to nakoniec zďaleka nie je také kompaktné, ako režisér chcel a plánoval, práve onen mix sa postaral o to, že ešte i dnes, v roku 2017, sa na Vzburu mutantov dá celkom dobre pozerať. Na príbeh šialeného vedca (tradične stvárneného tradičným Donaldom Pleasenceom) je namontovaný „vedľajší“ príbeh freak show. Nesedí to príliš dobre pokope, ale aspoňže sa neustále niečo deje, od freak show po únosy a premeny ľudí na mäsožravé rastliny a ja neviem, čo všetko ešte. Vzbura mutantov je najlepšia v scénach s freak show. Akonáhle nie je na scéne freak show, ale šialený vedec, zákerne sa na scénu začne zakrádať strašná nuda. Problém je v tom, že ani v scénach s freak show to nie je žiadna veľká výhra. Vizuálne, scenáristicky a kvalitatívne mi film pripadal zaseknutý medzi naivnými a dnes už v podstate nepozerateľnými sci-fi horormi z 50-tych rokov a horormi zo sedemdesiatych (kedy podľa mňa vznikali najkvalitnejšie horory).(30.3.2017)

Nevím zda to byla zrovna Vzpoura mutantů, ale vzpouru sem měl, když sem to dokoukal. Strašně dlouho se nic neděje - táhlé dialogy a když už, tak toho tam dvakrát moc k vidění není (až na zmutovaného padoucha, ještěrčí ženu a pobýhající masožravou kytku). Každopádně nápad skvělý, kostýmy a masky skvělé a hlavně úžasný Donald Pleasence, který se hlavně proslavil rolí psychiatra Sama Loomise v kultovní sérii Halloween. Škoda, že ten potenciál někdo nedotáhl pořádně do dokonalosti!(31.12.2011)

Nepříliš známý film jistě ocení především fanoušci Donalda Pleasence. Tento výborný herec již mnohokrát dokázal, že mu nedělá žádný problém zahrát padoucha, ale tentokrát se ocitl na nesprávném místě. The Mutations není vyloženě špatný film, ale nepříliš povedené triky a především fakt, že scénář místy nudí, jej mezi špičku tehdejší doby rozhodně nezařadí. Navíc ti co viděli filmy Island of Lost Souls (1932) či Freaks (1932) si nemůžou nevšimnout jisté podobnosti. Právě tyto dva filmy se totiž staly hlavní inspirací scénáristů. I zde máme šíleného (nebo geniálního) vědce, který není spokojený s evolučním vývojem a snaží se jej urychlit. Jen se tentokrát lidi nemění ve zvířata (až na několik výjimek), ale spíše se z nich snaží udělat vylepšenou masožravou kytku s lidskými vlastnostmi. Pro obohacení příběhu je nám nabídnuta i atrakce takzvaných „zrůd“, tedy lidmi, kteří se narodili s nějakou tělesnou deformací či jinou fyzickou poruchou. Osobně při pohledu na tyto postižené lidi vždycky spíše „trpím“, nežli bych se při pohledu na ně nějak bavil. Každopádně i tito jedinci odvedli slušný výkon, který zaslouží uznání. O něco horší už to bylo s vytvořením potřebné atmosféry. Netvrdím, že se tu neobjevilo napětí, ale vždy když se atmosféra začala stupňovat, přišel střih a nějaká slabší pasáž. Tohle tempo mě místy začalo i trochu uspávat. Pro zlepšení nálady, tedy hlavně pro pány tu bylo i několik obnažených slečen, z nichž bych chtěl hlavně vyzdvihnout nejen vzhled, ale i herecký projev Julie Ege. Bývalé norské herečky, modelky a dívky časopisu Penthouse. Je tedy velká škoda, že Vzpoura mutantů nedokázala využít veškerý potenciál, který se tvůrcům nabízel. 60%(9.1.2015)