Reklama

Reklama

Poklad z Yankee Zephyru

  • Česko Souboj o poklad z Yankee Zephyru (více)
TV spot

Obsahy(1)

Jednoho dne najde v jezeře v novozélandských horách lovec Gilbert "Gibbie" Carson (Donald Pleasence) starý vrak letadla. Jedná se o Yankee Zephyr a letadlo v těchto místech havarovalo během druhé světové války. Gibbie v něm nalezne všelijaká válečná vyznamenání a hlavně bedny plné lahví whisky. Vojenská vyznamenání poměrně slušně zpeněží, a tak se rozhodne se svým parťákem Barney Whittakerem (Ken Wahl) vrak znovu a důkladně prohledat. Najednou se ale oba hrdinové ocitají v řadě nebezpečných situací a musejí dokonce bojovat o holý život. Vrak totiž skrývá jedno velké tajemství. Poklad neuvěřitelné hodnoty... (Magic Box)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (114)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Bože tenhle film byl šílenej. Z těch postav mě zaujal hlavní herec, kterej byl trapnou kopií Indiana Jonese, pak ta holka, která byla naprosto brutální hysterka a občas pronesla něco, za kterou bych jí zkop z kopce a pak dědek, kterej neuvěřitelně chlastal a v českym dabingu neměl chybu. Vlastně ten dědek jedinej stál za to tenhle film vidět, protože tam házel jednu hlášku za druhou a vypil tam neuvěřitelný množství chlastu. Dokonce jsem si všim, že během jedné scény vychlastal jednu flašku, placatici a ke konci držel další flašku, která byla skoro prázdná. ()

ridik1 

všechny recenze uživatele

Na tento snímek jsem si vzpoměl až po delší době, asi průkopník dobrodružných filmů jako je Krokodýl dundee nebo Honba za diamantem. Dobrodružný, plný honiček a kaskadéři si přišli taky na své. U filmu jako je tento si neodskočíte udělat kávu nebo si dáte jen pauzu, prostě budete čumět a koukat až do konce.. ()

Reklama

Pořez 

všechny recenze uživatele

Krátce řečeno je to pakárna. Ale v když to k nám (ještě do ČR) tehdy přišlo, byla to pecka. Dneska už moc nenadchne, hlavně si co chvíli říkám "tohle už jsem někde viděl...". Nic novýho pod sluncem, zaběhnutý model filmů podobného ražení: svérázný hrdina, jeho kamarád "blb, mamlas a alkoholik" a kamarádova krásná dcera z "jiného světa". Poklad a to nejlépe velký a záludně "zašitý". Banda všehoschopných ničemů, kteří vše akorát komplikují. Ale komplikují to tak obratně, že se hrdina nakonec dá do kupy s kráskou... Dá se u toho solidně "vypnout" a o tom to asi i je. Nic víc, nic míň. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Až příliš velkou nostalgií zavánějící souboj napěchovaný dobrodružstvím i sympatickými postavami. Ochmelka Gibbie jednoho dne objeví v jezeře vrak válečného letadla Yankee Zephyru. Netuší, že vedle láhví alkoholu a starých metálů, jsou na palubě také bedny zlatých cihliček, na které si brousí chtivé pařáty i banda zabijáků vedená patřičně úlisným bossem. Jednoduše vedený příběh už něco pamatuje a vznikl ještě před nástupem hollywoodské vlny dobrodružných filmů, kterým vévodil Indiana Jones a Honba za diamantem. Jelikož tenhle snímek vznikl v australsko-novozélandské koprodukci, a jen s malým přispěním americké spolupráce, nemá pel hollywoodského spektáklu, což ho činí tak trochu neobyčejně obyčejným a nevtíravým. V jistém ohledu se to dá brát za přednost. V akčních scénách to není na zlatou cihličku. Ve vzduchu se divák nejednou proletí helikoptérou, kterou pilotuje (pro dámy) fešný Ken Wahl, který měl všechny předpoklady stát se velkou filmovou star, ale tohle je k mému údivu jediný film, který jsem s ním viděl. Roli hlavní hvězdy filmu nenápadně převzal Donald Pleasence, jehož alkoholik projevující větší radost nad láhví dobře proleželého alkoholu než nad bohatstvím, je velmi svérazná postava. Trojici dobrodruhů doplnila sympatická Lesley Ann Warren v roli jeho dcery. Opačnou stranu reprezentuje slizký šéf, kterého ztvárnil zesnulý George Peppard, jež měl pod palcem bandu noshledů v nažehlených oblecích. Souboj o poklad nepostrádá tempo, z kterého občas nemile vypadává, nekorektní hlášky, originální hádky i špičkování mezi ústřední generačně vzdálenou dvojicí mladý pilot vs. vysloužilý ochlasta i zběsilou honičku na motorových člunech a není výjimkou, že se film nebere tolik vážně a je k sobě nečekaně ironický. Veškerá akce ve filmu z dnešního pohledu vyznívá průměrně až slabě, v podstatě ničím nenadchne, ale má své neotřelé kouzlo i časté sympatické náznaky řemeslné režie. Hudební doprovod dodal Brian May a ten už snese, jak přísné měřítko, tak i možné pokárání, když jeden z použitých hudebních motivů zní až podezřele podobně jako slavný ústřední motiv z klasiky "Velký útěk". Film si příliš velké ambice neklade. Odpovídá tomu i volnější dramaturgie, která do filmu ve větší míře pouští i jiné žánrové prvky, které film dělají originálním, ale ve své podstatě převládá typická osmdesátková naivita a jednoduchost., která modernímu divákovi nemusí být zrovna po chuti. Film se ve své době promítal i v našich kinech, kde byl opatřen výborným dabingem, ve kterém po boku Jiřího Bartošky a Soni Dvořákové, také exceloval Zdeněk Dítě dabující Donalda Pleasence. Škoda, že tak excelentně po režijní i scénáristické stránce nebyla vybavena tahle dobrodružná (skoro) komedie, jež spolehlivě obstojí hlavně v nostalgických vzpomínkách těch, kteří si ji pamatují z dob, kdy v kinech bylo filmové pusto a prázdno. Kdo ji neviděl, neprohloupí, když si ji pustí. S tím jejím stářím to není až tak hrozné - je třeba stejný ročník jako Britney Spears. 60% ()

Horácius 

všechny recenze uživatele

K tomuto filmu mám vztah více než vřelý. V době, kdy šel v kinech, to byla absolutní špička ať už se zábavy nebo akce týká. Hlavně způsob vyprávění příběhu je mi velmi sympatický, včetně výborně nasnímaných akčních scén - takto se má točit aby si to divák užil, a ne koukat na nějaké epileptické záchvaty kameramanů ve filmech z poslední doby. Herci a jejich postavy jsou také dostatečně sympatičtí, a film pro mě neztrácí na atraktivitě ani po letech, a to už nějaký ten pátek za sebou má. V rámci svého žánru klidně 90% nebo i trochu více. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (10)

  • Letoun DC-3 použitý ve filmu objevil produkční designer Bernard Hides. Letoun byl vyroben během čtyřicátých let v Oklahoma City, USA. Nejdříve sloužil v Royal New Zealand Air Force. Poté jako výcvikový letoun, komerční letoun a nakonec jako stagliner, tedy jako transportní letoun převážející živou vysokou zvěř po Novém Zélandu. (Cheeker)
  • Film je věnován řidičům motorových člunů Johnu Rillstonovi a Billu Clarkovi a jejich koordinátorovi Colinu Robinsonovi, kteří zahynuli při natáčení. (Cheeker)
  • Film je inspirován skutečnou událostí z 2. světové války, když se ztratil americký letoun DC-3, který vezl výplaty pro americkou Tichomořskou flotilu. Letoun havaroval a posléze byl nalezen u Cape York na severu australského Queenslandu. (Cheeker)

Reklama

Reklama