Králičí nora

• Austrálie

Rabbit Hole

Drama / Psychologický

USA, 2010, 88 min

David Lindsay-Abaire (scénář, divadelní hra)

Anton Sanko

Joe Klotz

Scénografie:

Kalina Ivanov

Kostýmy:

Ann Roth
  • Radiq

Drámo, ktery dost řekne někomu kdo ztratil děcko nebo zná někoho, kdo ztratil děcko nebo tak. Jinak se to ale docela táhne a není to moc zajímavý, respektive si u toho řikám ach jo, zas to hrozně dramatizujou a dělaj si problémy a já vim, jak to přibližně bude pokračovat... Prostě mi to nic nedalo, ani trávu neuměj pořádně kouřit. Kidman má blbou roli a Eckhart je jedinej, co ten film aspoň trochu popoháněl. A ta jejich matka, no hrozná kráva taková jakási....(26.6.2011)

• GodComplex

Nicole Kidman se svou novou plastikou vypada ponekud.. plasticky. Dalsi z rady hezkych zen, ktere pocitily potrebu ze sebe udelat umelou voskovou figuru. Hrat umi ale stale skvele a ta plastika z toho dela zvlastnim zpusobem bizarni zazitek. Cely film je v podstate pripravene podium pro jeji hereckou show, ktere schopne asistuje Aaron Eckhart, nic jineho na me z Rabbit Hole nevykouklo. 4/10(17.12.2010)

(viděno v prosinci 2010) Opět se blíží oscarová sezona a lze vypozorovat, že i tenhle film do ní možná promluví, tudíž jsem nezaváhala a na Rabbit Hole se podívala. Film o ztrátě dítěte není ve světě kinematografie žádnou novinkou, ale tenhle je dělán s citem, připadalo mi, že emoce lacině neždíme za každou cenu. Teda aspoň ze mě je nevyždímal, ale přesto jsem se necítila nějak ochuzena nebo tak. Ústřední herecký pár k sobě ladil a byl příjemný, i na Nicole se dívalo dobře, někdy s ní mívám problémy. Celkem poklidně, příjemně to uteklo, užila jsem si to, ač to je smutný film, smutně se po něm necítím, spíše tak nějak vyrovnaně.(29.4.2012)

Ztráta bolí. Psa, partnera, dítěte. Překročit ji, je snad ještě bolestnější. Táhlé záběry na truchlící manželský pár nemusí sednout úplně každému, a co na tom, že některé vedlejší linie postrádají gradaci a vývoj? Režisér Mitchell, známý kontroverzními kousky Hedwig a Angry Inch a Shortbus, zachycuje ono vzduchoprázdno, které se hluboce usadilo v jednom manželství. I tak někam směřujeme, pozvolna, potichu. Ona díru po dítěti z různých úhlů zkoumá, on hledá cestu nahoru. Společně to ale zatím nejde. Není to žádný přelomový film, ale má dva silné koně v závodním poli, Nicole Kidman a Aarona Eckharta, díky kterým je tahle látka lehce nadprůměrná. I když kritiky víc zaujala australská držitelka Oscara, která se nebojí rýpnout do Boha, proplesknout jinou matku v obchodě a rozdávat falešné úsměvy těsně před zhroucením, výborný je i její herecký kolega. Nehysterické, uvěřitelné.(10.8.2014)

Napsat o Rabbit Hole, že je to jen další příběh rodičů, kteří se snaží vyrovnat se smrtí svého dítěte, a tudíž že nepřináší nic nového, je velmi nefér a zní to podobně hloupě, jako napsat o Hodinách, že je to film o ženské, co si jednoho dne nacpe do kapes kameny a jde si zaplavat do řeky. Rabbit Hole je smutný film o tragických věcech. Jeho pozitivum ovšem tkví v tom (kromě svělého obsazení, krásné, "polaroidové" kamery a taky velmi klidného, tichého ladění filmu), že je upřímný. Neuchlácholí vás na závěr, a nedá vám za odměnu happy end, jaké ve snímcích podobného žánru vídáváme. Jen prostě ukáže, že něco tak tragického se prostě vymazat nedá, a že životy Beccy, Howieho, Jasona a všech ostatních, kterých se smrt malého Dannyho nějak dotkla, bude už navždy jiný. Ale ta bolest se stane snesitelnou. Takže podle mě jde o pořádně silný, ale pozitivní filmový zážitek. P.S.:Obsazovat Nicole Kidman do komických, neřkuli pouze dekorativních rolí, je naprosté mrhání talentem. V roli Beccy podle mě předvádí fenomenální výkon.(25.6.2011)

• - Pro Nicole Kidman se jedná o první snímek, v němž hrála ustřední postavu a zárověn byla jeho producentkou. (Elwanelyn)

• - Podle článku z New York Times ze srpna 2009 měl film režírovat Sam Raimi, ale ten později od projektu odstoupil, aby se věnoval přípravám nového restartu Spider-Manovské série. (DivX)

• - Nicole Kidmanová sice neviděla původní broadwayské divadelní představení z roku 2006, ale četla následné recenze a ozvala se producentovi své vlastní produkční společnosti Blossom Films. Ten následující den zhlédl večerní představení a následně si domluvil schůzku s Davidem Lindsay-Abairem, aby s ním projednal možnost zfilmování jeho hry. Kidmanová si později přečetla scénář a navštívila představení v Austrálii. (DivX)