-"To se nestydíte, okrádat chudáky ?!" -"Nekaž zábavu, usmrkanče !" Jedna z mála možných princezen, akční chytrý princ, vytunelované království. Scénáristicky ojedinělé záblesky invence v koncepci i jednotlivých scénách (story: Miloš Macourek), snaha o vizuální kvalitu v lokacích i výpravě, nepříliš častá kameramanská snaha o obrazovou hloubku. Škoda nesjednocené stylizace a herecky i režijně nevypracovaných výkonů. "-Kolik máme našetřeno ? - Mám nápad na novou hymnu. - Kde jsou zlaťáky ? - Poslední jsem dala cikánce, aby mi věštila." - dialog vládnoucí elity.(26.12.2012)

7/10. Když nepočítám „Anděla Páně“, je „Čert ví proč“ ku dnešnímu datu tou poslední opravdu zdařilou českou pohádkou. Původně jsem sice hodnotil třemi hvězdičkami, ale když vidím ty paskvily, kterými se prezentuje současná pohádková tvorba, musím přitvrdit. Už jen kvůli Lábusovi, Kassaiovi, Liškovi, Markovi, Janžurové, Pauhofové a Hrzánové (slušný výčet, není-liž?), kteří jsou tady prostě výborní.(24.12.2011)

Hned zkraje chci vyjasnit jednu věc - tohle dílko považuju sice za těžce průměrné, ale spolu se Svěrákovým Lotrandem a Zubejdou za jedinou obstojnou porevoluční filmovou pohádku. A řadím ji ještě krapet výš než Svěrákův flák, protože narozdíl od něj si Roman Vávra neurčil jako cílové publikum děti od 5 do 10 let, ale myslel "globálněji" a pokusil se jít vlastní, poměrně originální a vcelku sympatickou cestou. Jistě, výsledek má do dokonalosti nezměrně daleko, hlavně scénář by potřeboval když už ne schopnějšího scénáristu, tak alespoň zkušeného dramaturga. Ale jak říkám, za originalitu, sympatický feel, Csongora Kassaie, Jirku Lábuse a Ivu Janžurovou zasloužené čtyři hvězdy.(13.12.2004)

Nádherná výprava, velmi dobří a namnoze přímo výborrní herci, působivá kamera Ramunase Greičiuse (osobně doporučuji hlavně detail lipových listů v ostrém protisvětle!), ale, ksakru, co ten scénář?! Dobro nemusí vybojovat se Zlem žádný velký souboj a k vyřešení stačí jedna poněkud složitá výměna, kterou, bojím se, děti moc nepochopí. Jak velkolepou expozici příběh i jednotlivé postavy mají, čekal jsem víc - od jednotlivých postav i od příběhu.(10.2.2003)

Povedená atmosféra, skvělá výprava a hodně precizní charaktery. Tohle se mi líbilo a velmi hodně, prakticky vším. Dnes viděno prvně, ale užíval jsem si to jako jiné mnohokrát viděné skvělé pohádky. Samotný Lucifer jeden z nejlepších, které jsem kdy viděl. Hlavně v sobě neměl žádný prvek směšnosti, jako mnozí jiní. Kořenářka Apolena taky pěkně vystihnutý archetyp, jen podivné že na čisté zahrádce má čertovu studni do pekla. To působilo krapet moc účelově. Ale exteriery i interiery jedny z nejlepších co jsem v posledních pohádkách viděl. Jestli je to díky Německu, tak bych se vůbec nebránil častější spolupráci. Vždy´t i dříve točili spolu s námi spoustu pěkných věcí. Přijde mi to jako nedoceněná pohádka. 9/10(26.12.2012)