Mädchenkrieg, Der

Maiden's War

Drama / Historický

Západní Německo, 1977, 143 min

• sator

ve třicátých letech minulého století. Zatímco nacistická barbarství Adolfa Hitlera stále více roste v sousedním Německu, život v československém hlavním městě se zdá jako dlouhá, klidná řeka. Zdá se, že hrozby jsou vzdálené, buržoazie má mír a prosperitu. V tomto elegantním prostředí jsou tři hezké dcery německého obchodníka Dr. Sellmann, který s ním v roce 1936 odešel do svého rodného města Dessau a v Praze převzal funkci ředitele české zemské banky. Christine, Sophie a Katharina jsou velmi odlišné postavy. Jejich každodenní život je charakterizován nejen politickými otřesy ve střední Evropě, ale také malými osobními radostimi a smutky každodenního života, lásky, radosti a utrpení. V příštích deseti letech až do konce roku 1945 jsou jejich životy stále více určovány masivními řezy, v nichž tři muži - chytrý komunista, který během okupace bojuje s nacisty v podzemí - je citlivý, ponurý umělec a obtížný podnikatel a těžké role. Od roku 1939 se soukromé akce prolínají s velkou politikou. Zatímco Katharina je ve válce se svým komunistickým milovníkem v podzemí, aby bojovala proti okupantům, a Christine si vezme českého výrobce Jan Amery, ale spolupracuje s německou okupací po selhání manželství, Sophie začíná zpěv. Mezitím tajně zavěsí nad svého švagra Jana, který však zůstává tabu, dokud je její sestra Christine ženatá. V opět poněkud zasněném muzikantovi našla Sophie skvělou obdivovatelku, ale zdá se, že se o ni moc nezajímá. Chcete-li uniknout této lásce, Sophie se rozhodne opustit sekulární život za ní a jít do kláštera.(15.9.2017)

Léta páně to bylo na ZDF. Moc si to nepamatuju, ale vím, že jsem se dívala, ikdyž jsem tomu prd rozuměla.(15.6.2009)

režie Alf Brustellin(3.3.2015)