Pohádka svatojánské noci

Pohádka / Rodinný

Československo, 1981, 78 min

Ani nevím, proč dávám tři hvězdičky, protože pohádka pro mě byla celkově nudná a ničím mě příliš nezaujala (snad jen tím, že "náměstek" Karel Vochoč byl za zlého). Lidi pracují, pak tancují, zpívají a běhají kolem ohně, do toho vaří Václav Postránecký sekyrkovou polévku (no, Jiří Korn ji umí lépe a hlavně ne tak dlouze a nudně) a už je konečně konec...jen ta valašská krajina je krásná, možná by se mi film líbil více jako dokument.(24.12.2011)

Neprávem opomíjená pohádka, kterou jsem měl právě možnost shlédnout po velmi dlouhé době. Škoda, že ji nedávají častěji místo některých slátanin, kterými nás krmí naše televize každý rok o vánocích. Pěkná hudba z prostředí Valašska, exteriéry a okořeněno vtipem, to vše vytváří příjemnou atmosféru. Více starších povedených pohádek by opravdu našim televizním obrazovkám neškodilo.(17.11.2010)

Další dobrý film pro mládež zlínského studia z 80. let. Mé milované Valašsko s atmosférou, která jako by přišla z mého milovaného Lotyšska. Nádherná příroda, nádherná hudba a Václav Postránecký, který, jak už poznamenala natalanka, "jakoby se na Valachách narodil"... Hudba tím spíš vyniká, že má mnohem lepší znělost a akustiku než hudba z většiny pohádek, které se odehrávají na Moravě - zní, jako by se opravdu rozléhala po horách. Autoři nejspíš měli Valašsko rádi a něco o něm věděli. Moje rodina z Valašska pochází. Byl to kraj, kde poddaní často povstávali proti vrchnosti, a já se vždycky přistihnu, že se hrdě ušklíbám při slovech "pokory v nich není..." Pokud máte náladu na klasickou pohádku, na tuhle nekoukejte. Ale pokud byste se rádi podívali na milý, jednodušší, pomalejší, ale ne "sladký" film se silnou amosférou, je tenhle to pravé ořechové. První záběr na Beskydy, hudba, Václav Postránecký přeskočí ohradu - a vy už budete chycení.(3.2.2013)

Jedna z nejkrásnějších pohádek, která u nás mohla být natočena a myslím, že by měla být ukázkou, že se v Československu se točily pohádky s velkým P i bez přehnané pomoci techniky, kterou zde plně nahradila krásná příroda, hudba, zvyky, kroje a herci . U mě má tato pohádka své místečko, Valašsko zbožnuji a hudbu Ulrychových jakbysmet. Co na těch amerických koninách ty dnešní děti vidí???(27.3.2012)

Tak nevím, byla to pohádka nebo pravda? Ale jestli se to nestalo, jednou se to stane. A teda mezi nama, ono to fakt nevypadalo jako klasická pohádka plná kouzel a nadpřirozenejch postav. A to se mi na tom právě libilo. Navíc zakomponování děje do valašské tématiky, spolu s kroji, zvyky, tanci a zpěvy, do toho atmosféra a žádny velky triky, no prostě radost pohledět. Taky tam hraje hafo dobrejch herců a třeba takovej Ladislav Křiváček jako dráb, ten neměl chybu. Ale i ostatní byli dobří.(21.4.2014)

• - Film byl natočen ve spolupráci se souborem Vsacan ze Vsetína a Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. (Prochy38)