Pohádka svatojánské noci

A Midsummer Night’s Story

Pohádka / Rodinný

Československo, 1981, 80 min

• Pitryx

Hezká hudba, hezké umístění příběhu. A proto je velká škoda toho děje. Ten nedokázal diváka upoutat. Tedy mne vůbec. Nebyl jsem „vtažen“, abych se účastnil. Mi to připadalo celé takové roztěkané, z každé postavy kousek, ale žádný celek. Tímto směrem se to tedy jaksi nepovedlo, a to tak, že vůbec. Přesto dávám čtyřicet.(29.9.2017)

Nádherná Valašská pohádka s nezapomenutelnou atmosférou a mým velice oblíbeným hercem Karlem Vochočem v roli lakomého fojta. Skvělá je i dvojice Pavel Zedníček a Július Satinský. K naprosté dokonalosti filmu dodává hudební doprovod Petr Ulrych se skupinou Javory. Krása!! Pohádka svatojánské noci je nádhernou atmosférickou podívanou, podobně jako pohádka O statečném kováři. Zdeněk Zydroň už bohužel dál nic nenatočil.(24.12.2011)

Ani nevím, proč dávám tři hvězdičky, protože pohádka pro mě byla celkově nudná a ničím mě příliš nezaujala (snad jen tím, že "náměstek" Karel Vochoč byl za zlého). Lidi pracují, pak tancují, zpívají a běhají kolem ohně, do toho vaří Václav Postránecký sekyrkovou polévku (no, Jiří Korn ji umí lépe a hlavně ne tak dlouze a nudně) a už je konečně konec...jen ta valašská krajina je krásná, možná by se mi film líbil více jako dokument.(24.12.2011)

Já Vám nevím. Tahle valašská skromná chudobka je úchvatná.Krčí se ve spleti ostatních pohádek, ale ke mně si cestičku našla. Čmaňa a Július tomu dodávají takovou tu odlehčenost, a Postránecký mi příjde, jakoby se na valachách narodil. Krásný jazyk, zvyky, hudba a ti malí kluci jak nahánějí krávu...to nemá chybu. Dnes by děcka před krávou zdrhly, kdysi si s nima dali rady. No a hamižnost dostala na frak a vše dobře dopadlo......už se zase někdy těším navi....:-))(20.4.2011)

• kkarx

Jestli chtěl autor ukázat, jak se na valašsku kdysi žilo, pak uspěl. Celý film je protkán životem na vesnici a jeho zvyklostmi. Ovšem jako pohádka to selhává na celé čáře. Třebaže nemůžu upřít filmu jisté kouzlo, scénář je prachmizerně napsaný. Jako dítě jsem to nepochopil, pořád jsem čekal, kdy se začne něco dít a ono pořád nic. Jednání fojta nechápu ani dnes. Pamatuji si, že mě strašně zklamalo, že hrdina nebyl čert, že v tom nebylo nic magického a zdlouhavé záběry na svatojánskou noc... To, že se boháč vydírá celou vesnici se dá považovat jen za jeden z předpokladů pro příběh, sám o sobě to příběh není! Je to jako kdyby v Dařbujánovi a Pandrholovi nebyl Smrťák, úkoly, léčení nemocných, Dařbuján by nebyl ani lékař, jen náhodný kolemjdoucí, který by si Pandrholovi tvrdil, že ho dokáže vyléčit...(5.1.2018)

• - Film byl natočen ve spolupráci se souborem Vsacan ze Vsetína a Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. (Prochy38)