Pohádka svatojánské noci

Pohádka / Rodinný

Československo, 1981, 78 min

Jedna z nejkrásnějších pohádek, která u nás mohla být natočena a myslím, že by měla být ukázkou, že se v Československu se točily pohádky s velkým P i bez přehnané pomoci techniky, kterou zde plně nahradila krásná příroda, hudba, zvyky, kroje a herci . U mě má tato pohádka své místečko, Valašsko zbožnuji a hudbu Ulrychových jakbysmet. Co na těch amerických koninách ty dnešní děti vidí???(27.3.2012)

Neprávem opomíjená pohádka, kterou jsem měl právě možnost shlédnout po velmi dlouhé době. Škoda, že ji nedávají častěji místo některých slátanin, kterými nás krmí naše televize každý rok o vánocích. Pěkná hudba z prostředí Valašska, exteriéry a okořeněno vtipem, to vše vytváří příjemnou atmosféru. Více starších povedených pohádek by opravdu našim televizním obrazovkám neškodilo.(17.11.2010)

• Pitryx

Hezká hudba, hezké umístění příběhu. A proto je velká škoda toho děje. Ten nedokázal diváka upoutat. Tedy mne vůbec. Nebyl jsem „vtažen“, abych se účastnil. Mi to připadalo celé takové roztěkané, z každé postavy kousek, ale žádný celek. Tímto směrem se to tedy jaksi nepovedlo, a to tak, že vůbec. Přesto dávám čtyřicet.(29.9.2017)

Další dobrý film pro mládež zlínského studia z 80. let. Mé milované Valašsko s atmosférou, která jako by přišla z mého milovaného Lotyšska. Nádherná příroda, nádherná hudba a Václav Postránecký, který, jak už poznamenala natalanka, "jakoby se na Valachách narodil"... Hudba tím spíš vyniká, že má mnohem lepší znělost a akustiku než hudba z většiny pohádek, které se odehrávají na Moravě - zní, jako by se opravdu rozléhala po horách. Autoři nejspíš měli Valašsko rádi a něco o něm věděli. Moje rodina z Valašska pochází. Byl to kraj, kde poddaní často povstávali proti vrchnosti, a já se vždycky přistihnu, že se hrdě ušklíbám při slovech "pokory v nich není..." Pokud máte náladu na klasickou pohádku, na tuhle nekoukejte. Ale pokud byste se rádi podívali na milý, jednodušší, pomalejší, ale ne "sladký" film se silnou amosférou, je tenhle to pravé ořechové. První záběr na Beskydy, hudba, Václav Postránecký přeskočí ohradu - a vy už budete chycení.(3.2.2013)

Milovníci Valašského folklóru zbystřete: příběh plný krojů, zpěvů a tanců v prostředí horských vísek! A jako zcela nečekaný bonus to ti dobří chudáci natřou zlým boháčům... Fuj, takový spoiler, jsem já to ale svině svinutá! "Pohádka svatojánské noci" je tak trošku nuda, těch ukázek lidových obyčejů by bylo dost i na dokument, ale má to své kouzlo. A kupodivu jsem ji viděla poprvé - ve kterém archívu to 30 let plesnivělo? 61%(3.1.2011)

• - Film byl natočen ve spolupráci se souborem Vsacan ze Vsetína a Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. (Prochy38)