Brát nebo nebrat?

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2009, 14 min

Sonda o uzavírání či neuzavírání sňatků.
Důvodem současné nízké porodnosti je nízká sňatečnost - odkládání sňatků je pro moderní společnost typické - hledání kvality v partnerském vztahu, důraz na vzájemný emocionální přínos. Nízké porodnosti, která vede ke stárnutí populace, bychom se měli obávat. Rodina a partnerský či rodičovský život se tak stává jednou z hodnotově nejzatíženějších kategorií. Rodina, která dlouho považována za základní kámen společnosti, se však v průběhu času velice proměňuje. Od konce 50. let rodina ztratila monopol na sex, reprodukci, socializaci dětí a péči o své členy - nahrazují ji školy, nemocnice, ústavy pro staré a nemocné. Další významná změna: kontrolu sňatečnosti už neprovádějí rodiče snoubenců, ani jiné instituce, ale samotní partneři. Ženy pracují, rodině zůstal konzum, zábava a citové bezpečí. Od poloviny 60. let se u nás, stejně jako ve všech socialistických zemích, rozvinul východoevropský model: uzavírání sňatků v nízkém věku (ženy v průměru 21 let, muži 24,5 let), zůstával jen malý počet trvale svobodných (ženy 3 %, muži 6 %), v počtu dětí převládá dvoudětný model rodiny. Od 70. let se začal zvyšovat podíl počtu narozených dětí mimo manželství, rozvodovost začala prudce stoupat, zvýšila se umělá potratovost, plodnost se postupně snižovala. Mezi léty 1991-1997 jsme byli svědky mnoha změn: velkého poklesu počtu sňatků, zvyšujícího se sňatkového věku žen, poklesu počtu porodů, poklesu úhrnné plodnosti na jednu ženu, počet umělých potratů se prudce snižoval, stoupl počet rozvodů. Sociální vědec se ocitá před závažným problémem: Co je to tedy rodina? Jak ji definovat? Manželství bývalo považováno za samozřejmou součást života, kterou si v jisté životní fázi prošla naprostá většina populace. Situace se však změnila: manželství nemá již punc jediné životní dráhy, stále roste tendence k nesezdanému soužití. Přesto se dle nejnovějších výzkumů manželství mladým lidem jeví jako nejvhodnější varianta. Rozhodnutí mladých lidí vstoupit do manželství je ovlivňováno mnoha faktory: nedostatkem bytů, emancipací žen, zvyšující se nezaměstnaností mladých lidí, rodinou, okolím, náboženstvím, vzděláním, studiem aj. Mladí lidé odsouvají sňatek, a tedy i rodičovství, do pozdější doby, kdy jsou dobře finančně zabezpečeni. Vnější podoba manželství zůstala stejná, obsah smlouvy se změnil - manželský slib je příslibem snahy - není doživotní. Manželství požívá větší vážnosti než dřív, lidé od něj také víc očekávají - vyšší riziko zklamání. V komponovaném večeru s řadou archivů se nad těmito otázkami spolu s odborníky zamýšlejí ti, které manželství teprve čeká, kteří je odmítají, či je mají již dávno zažité. (oficiální text distributora)