poster

Agatha

 • Česko

  Agáta

 • Velká Británie

  Agatha

 • Československo

  Agatha

Drama / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 1979, 105 min (Director's cut: 94 min)

 • Agatha
  ****

  Tento snímek je asi nejblíže tomu co se onehdy v roce 1926 slavné autorce stalo. Jen těžko se to ve skutečnosti odehrálo jak je tomu ve filmu, ale určité shody a kvality tu bezpochyby jsou. V té době byl skutečně Agathin vztah s jejím manželem jaksi na bodě mrazu a směřoval ke svému konci. Vanessa Redgrave, která královnu zločinu v tomto snímku nenapodobitelně ztvárnila se jí vizáží až neuvěřitelně podobá. Dustin Hoffman zde vyniká jak třešnička na dortu a filmu dodává na exotičnosti. Dobová hudba a kostýmy, které si vysloužily nominaci na Oscara, jsou obdivuhodně přesné. A i když už se asi nikdy nedozvíme jak to v onen čas roku 1926 skutečně bylo, tak tento snímek nám předkládá představu toho, jak to možná být mohlo...(24.9.2007)

 • sud
  ***

  Atmosféra staré Anglie je úžasná, ovšem to také není všechno, když kulhá (co kulhá, ani se nezvedne) jedna důležitá věc - scénář. Díky tomu Dustin Hoffman s Vanessou Redgrave, kteří se sice snaží seč mohou, nemají co hrát a krom dvou zásadních zvratů (bouračka, křeslo) se vůbec nic nestane. Ale špatný film to není. 50%.(30.8.2009)

 • xaver
  **

  Čekal jsem od tohoto filmu daleko více. Jako velký ctitel díla Agathy Christie, ať již v románové podobě nebo ve sfilmované podobě, jsem byl velmi zklamán. Čekal jsem, že si režisér dá víc práce se studiem dobových materiálů a přijde s něčím objevným. Nestalo se. Upadl do šedého průměru a natočil nezajímavý snímek téměř o ničem. Tajemství Agathy Christie zůstane pohřbeno asi navždy s ní. I když nejpravděpodobnější verzí asi je, že se prostě na pár týdnu schovala, aby vyvolala zájem o svojí osobu, což se jí neskutečně podařilo. A v tom možná právě je to tajemství jejího zmizení.(10.6.2012)

 • Amonasr
  ***

  Hodně vykonstruovaný a nevěrohodný melodram se spoustou těžko uvěřitelných situací a detailů. Do jisté míry vyváženo kostýmy, atmosférou prostředí a lokací, už méně pak hereckými výkony. Spíše průměrná podívaná bez většího napětí, tj. trošku až nudná. Příšerně nadabovaný plukovník Christie - hlas a intonace se k němu vůbec nehodily. Za to ale originál nemůže.(22.9.2020)

 • UncleG
  ***

  Lehce nedosolená a nedomaštěná mystifikace o Agátě Christie, seriózním novináři a jednom elektrickém křesle. Tvůrci filmu - spíš než na nějaký dramatický příběh - vsadili více na zajímavou ústřední dvojici. A tenhle tah nevyšel. V onom zmíněném elektrickém křesle je bohužel asi tisíckrát větší napětí než mezi Redgraveovou a Hoffmanem (který navíc vedle své ztepilé herecké partnerky vypadá doslova jak ustřelený kecky). Takhle odtažitá a citově nezúčastněná dvojka se ve filmu vidí opravdu málokdy. Závěrečné vyvřelé emoce mi přišly stejně procítěné, jako když vám chlápek v masně zabalí dvacet deka tlačenky a řekne: „miluji vás, další.“ Brrr! Dva body do základu a punkt navíc za chvilkovou dramatičnost a povedenou fabulaci. Takže za tři, Agáto. Sednout.(30.8.2009)