• Česko

Agáta

• Československo

Drama / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 1979, 105 min (Director's cut: 94 min)

Tento snímek je asi nejblíže tomu co se onehdy v roce 1926 slavné autorce stalo. Jen těžko se to ve skutečnosti odehrálo jak je tomu ve filmu, ale určité shody a kvality tu bezpochyby jsou. V té době byl skutečně Agathin vztah s jejím manželem jaksi na bodě mrazu a směřoval ke svému konci. Vanessa Redgrave, která královnu zločinu v tomto snímku nenapodobitelně ztvárnila se jí vizáží až neuvěřitelně podobá. Dustin Hoffman zde vyniká jak třešnička na dortu a filmu dodává na exotičnosti. Dobová hudba a kostýmy, které si vysloužily nominaci na Oscara, jsou obdivuhodně přesné. A i když už se asi nikdy nedozvíme jak to v onen čas roku 1926 skutečně bylo, tak tento snímek nám předkládá představu toho, jak to možná být mohlo...(24.9.2007)

Atmosféra staré Anglie je úžasná, ovšem to také není všechno, když kulhá (co kulhá, ani se nezvedne) jedna důležitá věc - scénář. Díky tomu Dustin Hoffman s Vanessou Redgrave, kteří se sice snaží seč mohou, nemají co hrát a krom dvou zásadních zvratů (bouračka, křeslo) se vůbec nic nestane. Ale špatný film to není. 50%.(30.8.2009)

• xaver

Čekal jsem od tohoto filmu daleko více. Jako velký ctitel díla Agathy Christie, ať již v románové podobě nebo ve sfilmované podobě, jsem byl velmi zklamán. Čekal jsem, že si režisér dá víc práce se studiem dobových materiálů a přijde s něčím objevným. Nestalo se. Upadl do šedého průměru a natočil nezajímavý snímek téměř o ničem. Tajemství Agathy Christie zůstane pohřbeno asi navždy s ní. I když nejpravděpodobnější verzí asi je, že se prostě na pár týdnu schovala, aby vyvolala zájem o svojí osobu, což se jí neskutečně podařilo. A v tom možná právě je to tajemství jejího zmizení.(10.6.2012)

Hodně vykonstruovaný a nevěrohodný melodram se spoustou těžko uvěřitelných situací a detailů. Do jisté míry vyváženo kostýmy, atmosférou prostředí a lokací, už méně pak hereckými výkony. Spíše průměrná podívaná bez většího napětí, tj. trošku až nudná. Příšerně nadabovaný plukovník Christie - hlas a intonace se k němu vůbec nehodily. Za to ale originál nemůže.(22.9.2020)

Lehce nedosolená a nedomaštěná mystifikace o Agátě Christie, seriózním novináři a jednom elektrickém křesle. Tvůrci filmu - spíš než na nějaký dramatický příběh - vsadili více na zajímavou ústřední dvojici. A tenhle tah nevyšel. V onom zmíněném elektrickém křesle je bohužel asi tisíckrát větší napětí než mezi Redgraveovou a Hoffmanem (který navíc vedle své ztepilé herecké partnerky vypadá doslova jak ustřelený kecky). Takhle odtažitá a citově nezúčastněná dvojka se ve filmu vidí opravdu málokdy. Závěrečné vyvřelé emoce mi přišly stejně procítěné, jako když vám chlápek v masně zabalí dvacet deka tlačenky a řekne: „miluji vás, další.“ Brrr! Dva body do základu a punkt navíc za chvilkovou dramatičnost a povedenou fabulaci. Takže za tři, Agáto. Sednout.(30.8.2009)