• český

Agáta

• slovenský

Drama / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 1979, 105 min (Director's cut: 94 min)

Atmosféra staré Anglie je úžasná, ovšem to také není všechno, když kulhá (co kulhá, ani se nezvedne) jedna důležitá věc - scénář. Díky tomu Dustin Hoffman s Vanessou Redgrave, kteří se sice snaží seč mohou, nemají co hrát a krom dvou zásadních zvratů (bouračka, křeslo) se vůbec nic nestane. Ale špatný film to není. 50%.(30.8.2009)

Film se podle mě vydařil hlavně z toho důvodu, že příběh Agathy naprosto připomíná její knihy - zápletka, návrh na rozuzlení a pak - překvapení! Otevřenější konec mi velmi vyhovuje, herci předvedli to nejlepší! Volba naprosto kontrastního páru (myslím výškově), příběhu dodala jiskru. Trochu mě tedy překvapilo, že onen plán na sebevraždu nebyl naprosto přesně proplánovaný - od takové hlavy, jako je Agatha, by člověk čekal něco vskutku dokonalého.(29.9.2010)

Lehce nedosolená a nedomaštěná mystifikace o Agátě Christie, seriózním novináři a jednom elektrickém křesle. Tvůrci filmu - spíš než na nějaký dramatický příběh - vsadili více na zajímavou ústřední dvojici. A tenhle tah nevyšel. V onom zmíněném elektrickém křesle je bohužel asi tisíckrát větší napětí než mezi Redgraveovou a Hoffmanem (který navíc vedle své ztepilé herecké partnerky vypadá doslova jak ustřelený kecky). Takhle odtažitá a citově nezúčastněná dvojka se ve filmu vidí opravdu málokdy. Závěrečné vyvřelé emoce mi přišly stejně procítěné, jako když vám chlápek v masně zabalí dvacet deka tlačenky a řekne: „miluji vás, další.“ Brrr! Dva body do základu a punkt navíc za chvilkovou dramatičnost a povedenou fabulaci. Takže za tři, Agáto. Sednout.(30.8.2009)

• xaver

Čekal jsem od tohoto filmu daleko více. Jako velký ctitel díla Agathy Christie, ať již v románové podobě nebo ve sfilmované podobě, jsem byl velmi zklamán. Čekal jsem, že si režisér dá víc práce se studiem dobových materiálů a přijde s něčím objevným. Nestalo se. Upadl do šedého průměru a natočil nezajímavý snímek téměř o ničem. Tajemství Agathy Christie zůstane pohřbeno asi navždy s ní. I když nejpravděpodobnější verzí asi je, že se prostě na pár týdnu schovala, aby vyvolala zájem o svojí osobu, což se jí neskutečně podařilo. A v tom možná právě je to tajemství jejího zmizení.(10.6.2012)

Nechápu proč ve scéně, kdy Dustin Hoffman tancoval s Vanessou Redgrave, mu nedali pod nohy aspoň cihlu. Upřímně, vypadalo to pěkně blbě, jako když žirafa tancuje s MALÝM velkým mužem a to doslova. A když už šlo o fikci, tak nevím, proč scénáristi nemohli nějak zakončit ten románek (asi už jsem moc zhýčkaná romantickými komediemi). Jinak to byl pozoruhodný film, který může rozvinout naše představy o Agthě Christie, i když podle mě byla jiná, než jak ji ve filmu vyobrazili.(7.1.2010)