Rozchod

Partir

Leaving

Drama / Romantický

Francie, 2009, 85 min

Európska verzia Falling in love naberá v druhej časti úplne iný rozmer ako empatickú spoluúčasť partnera, ktorý by mohol teoreticky chápať, že po 20 rokoch manželstva oheň vyhasol a vzplal zase niekde inde. Lenže do hry sa dostáva majetníckosť a sním spojený zvyk na partnera, ktorý bol na vašich financiách a postavení závislý. Už ale nie je. Suzanne ale nie je o nič lepšia ako jej manžel, tento spôsob života jej vyhovoval a zobudila sa trochu neskoro. Film by ustál aj dlhšiu stopáž, kde by sa mohol napríklad viac venovať deťom a osvetliť, prečo je syn chápavejší ako céra. Ale výkon KST dodáva nielen jej, ale celému filmu dostatočnú uveriteľnosť.(11.3.2018)

Díky tomuto snímku jsem si připomněla, proč že mám tak ráda Kristin.. její "upřímný" a bezprostřední herecký projev je prostě báječný. V průběhu filmu dokáže působit svěže a zvládne i chvíle, kde najednou jakoby zestárne a zešedne. Jak už zmiňují jiní, nečekejte klasické protahování děje a zbytečné prodloužování a hluchá místa či zbytečná slova. Hodina a půl čisté filmové tvorby bez zbytečností.(27.5.2010)

Civilní a reálný film. Když to hodně přeženu, tak jde v podstatě o příběh, který je o ničem. Téměř nezáživný, skoro uspávající a volně plynoucí. Žena má manžela a rodinu, ale do cesty se jí připlete stěhovák, který ji vytrhne z nudného stereotypu. Sama nevím, co se mi na filmu líbilo. Možná, že to byla právě ta civilní rovina a reálnost příběhu, která mě obklopovala při sledování. Takové příběhy jako je tento se dějí dnes a denně. Tady je všechno naprosto lehce podáno.(23.2.2011)

• Dont

V podstatě po celý film jsem měl problém s ústředním triem, jejich motivací a jednáním. Kristin Scott Thomas se chovala naprosto iracionálně, během mžiku hodila za hlavu všechno, na čem jí až doposud záleželo, manžela, rehabilitační praxi a taky stále ještě dospívající děti. Přitom jako by očekávala, že jí bývalý manžel dá automaticky půlku peněz a popřeje hodně štěstí jako by se vůbec nic nestalo. Naivka, která vůbec nedomyslela důsledky, které pro ni rozchod s úspěšným manželem bude znamenat. Jak mám rád Sergiho Lópeze, tak tady asi jeho obsazení bylo chybou. Je to sympaťák od pohledu, ale na to, aby se do něj Kristin Scott Thomas tak bezhlavě zamilovala a já tomu uvěřil, nevypadá. Není to typ lamače ženských srdcí. Konec byl absurdní, přestřelený a jen stěží uvěřitelný, pohnutky k takovému činu jsem prostě nenašel. Ono už to rozhodnutí před tím, vzít si co mi patří, bylo dětinské a každému logicky uvažujícímu dospělému jedinci by muselo dojít, že to nezůstane bez odezvy. Navíc to bylo stejně řešení jen na chvíli, ve výsledku by to nic nevyřešilo. Těžko se mi na snímku hledají pozitiva, z mého pohledu se jedná o podprůměrný film s dobrými herci ve špatných rolích.(28.5.2013)

• Huguette

Mám obrovský problém s přijetím celé konstrukce příběhu...jednání postav mi připadalo velice nelogické nebo hloupé, nedokázala jsem se s tím ztotožnit ani málo. Měla jsem pocit, že hlavní nápad filmu byla ta "dramatická" závěrečná scéna a zbytek se snažili uplácat, aby to tak nějak k tomuto závěru vedlo.... chápu vášeň, chápu hormony, chápu nudu a prázdnotu a snahu o její zahnání....ale to "jak"...to bylo - dle mého vnímání - hloupé. V podstatě cokoliv mi bylo na filmu nesympatické, nehodící se a iritující.(13.7.2015)

• - Film se natáčel ve francouzském regionu Languedoc-Roussillon. (claudel)