Famílie

• USA Parenthood
TV spot 2
Komedie / Drama / Rodinný
USA, (2010–2015), 73 h 2 min (Minutáž: 41–49 min)

Tvůrci:

Jason Katims

Peter Krause, Lauren Graham, Dax Shepard, Monica Potter, Erika Christensen, Sam Jaeger, Savannah Paige Rae, Max Burkholder, Joy Bryant, Miles Heizer (více)

Série(6) / Epizody(103)

Celý seriál se odehrává v prostředí velké a různorodé rodiny Bravermanových. Svobodná matka Sarah Bravermanová (Lauren Grahamová) se rozhodne se svými dětmi Amber (Mae Whitmanová) a Drewem (Miles Heizer) přestěhovat zpět do rodného městečka Berkeley – a tím se přiblížit zpět svým rodičům a přátelům z dětství. Všichni v multigenerační rodině prožívají strasti života rodičovského a právě společná interakce sourozenců, jejich partnerů a dětí často graduje ke komickým až absurdním situacím. V seriálu se objevuje mnoho různorodých charakterů, díky čemuž se v něm najde každý. (TV Prima)

Recenze uživatele JohnCZ k tomuto seriálu (1)

Famílie (2010)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Pilot je ukázkovou úvodní epizodou. Přehledně je nám představená různorodá a početná rodina Bravermanů. V první polovině série jsou nám představovány jednotlivé postavy - děj se tedy zaměřuje hlavně na ně a nikam nepospíchá. V polovině série se to trochu zlomí a jednotlivé vztahy a dějové linky se začínají trochu zamotávat a příjemně gradují až do závěru celé série. Některé postavy a zápletky mě baví méně (Max, Kristina), některé více (Sarah, Crosby), ale vesměs jsou epizody vyvážené, tak trochu ze života (toho amerického) a dočkáme se i několika úsměvných momentů. Jediné, co mě trochu vadí, je ten americkej konzervativní přístup k sexu, kterej je mi protivnej. A to přitom tam jsou vidět snahy o občasnou nekorektnost. Překvapila mě přítomnost dvou verzí úvodního openingu - mezinárodní DVD verze má mnohem vhodnější úvodní song, než US verze vysílaná v televizi. Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Druhá série přináší takřka dvojnásobný počet dílů a na kvalitě je to bohužel znát. Děj je poměrně roztahanej, což by mi nevadilo, ale vytáčí mě celková "přeamerikanizovanost" a to tentokrát bohužel v tom negativním slova smyslu. Jako hystericky řešit po několik dílů, že 16-letá dcerka má sex a lže o tom (pochopitelně) svým přeafektovaným rodičům, to bylo moc i na mě. A přitom ten seriál má množství zajímavých postav a linek (Sarah a Amber, Crosby a jeho (ne)zodpovědnost, Adam a jeho šéf), že mě mrzí, že hlavní slovo dostávají ty nejvíce otravné. Je to sice takové příjemně koukatelné, nenáročné, ale občas až moc uječené - přitvrdil bych lehce na humoru a ubral často na dost zbytečných hádkách. Hodnocení série: 3/5--- TŘETÍ SÉRIE --- Třetí série pokračuje v duchu předchozí s tím, že je to už opravdu nefalšovaná americká telenovela. Nejvíc mě štve fakt, že se do popředí dostávají dějové linky a postavy, které mě vyloženě serou (Kristina a ty její výlevy jsou minimálně na pěst) a ty zajímavé, sympatické a doposud neokoukané jsou hodně upozaděné (Drew, cellistka, Alexandra Daddario :D, Zeek). Stále mě to baví, je to příjemný relaxační seriál, ale v určitých chvílích mi Parenthood nesedí tím, jak je (nereálně) melodramatický a moralistický. Hodnocení série: 3/5 --- ČTVRTÁ SÉRIE --- V sérii čtvrté čekají na Bravermany nové a oproti řadám předchozím ještě náročnější zkoušky. Tvůrci výrazně ubrali na přecitlivělosti postav, na slzy sice dojde a to poměrně často, ale to díky tomu, že se dostávají tentokrát do velice nepříjemných a náročných situací (a neřvou kvůli každé 3,14čovině). Čtvrtou sérii vidím prozatím jako nejlepší řadu vůbec, zejména proto, že vypjaté a dojemné momenty jsou konečně upřímné. Čtvrtá řada potvrzuje pravidlo, že čím méně epizod, tím je série dějově nabitější, celkově kompaktnější a tudíž i lepší. Do seriálu se dostávají nové postavy (Hank se okamžitě stal moji nejoblíbenější postavou seriálu vůbec) a ty, které byly dříve v pozadí, mají též o něco větší prostor (Drew, Zeek). Kristiny je ale pořád přehnaně moc. :) Hodnocení série: 4/5 --- PÁTÁ SÉRIE --- Pátá série je milým překvapením především v tom, že ačkoli obsahuje smrtících 22 epizod, není ani na chvilku zdlouhavá nebo dokonce nudná. Rozhodně je mnohem vyváženější co se postav týče (postavy, které byly spíše v pozadí dostávají mnohem větší prostor), ještě více je "feel-good" a především obsahuje pár menších dějových twistů, které však nepůsobí nikterak přehnaně. Čas strávený s rodinou Bravermanů bych rozdělil na tři části. Tou první je část poznávací, kdy jsem s nadšením poznával jednotlivé členy rodiny. V druhé části nadšení trochu opadlo, protože se začaly projevovat věci, které mě na jednotlivých postavách dost vytáčí. V třetí části nastalo takové to smíření a zároveň jsem si po tolika zhlédnutých dílech postavy nemohl nezamilovat. Této sérii bych vytkl jednu jedinou věc a to, že scénáristé udělali cca v polovině řady z Joela úplného idiota. Jeho chování jsem moc nepobral, ale naštěstí to v závěru tak nějak vyšumělo. Hodnocení série: 4/5 --- ŠESTÁ SÉRIE --- Šestá série je viditelně sérií rozlučkovou. V pouhých 13 dílech překvapivě poměrně nenásilně uzavírá všechny dějové linky a přináší nejsilnější momenty v seriálu vůbec. Poslední epizoda je sice možná až prvoplánově dojemná, ale zároveň se jedná o velice důstojné zakončení, které je esencí toho nejlepšího, co se v seriálu objevilo a nedokázal bych si představit symboličtější tečku. Sbohem Bravermani! Hodnocení série: 5/5 () (méně) (více)