Sbohem buď, lásko má

Murder, My Sweet

Krimi / Film-Noir / Thriller / Drama

USA, 1944, 95 min

Dick Powell bohužel opravdu NENÍ Marlowe, protože jediný opravdový Marlowe je pro mě Bogart. Stejně tak osudovým ženám chybí krása a zajímavost, jakou u pořádného noiru očekávám. Na druhou stranu má Murder, My Sweet moc pěknou kameru, obzvlášť hra se stíny je vyloženě lahůdková (třeba když se písmena z nápisu na okně začnou promítat na Marloweovi). 70%(16.12.2007)

Ak by som v tomto filme - noir mal nájsť najpodstatnejšiu chybičku, bol by to predstaviteľ hlavnej postavy. Charizma nulové, voiceovers nemajú hĺbku. Chicks sú dobovo krásne a záporáci podobne slizký, ale nieje dôvod na to, aby sa tento snímok vychvaľoval, aj napriek tomu, že nepostráda patričnú žánrovú atmosféru.(10.5.2015)

Dobrá kamera a cca hodina a půl času stopáže, který se mi však roztáhnul do třech ucouraných hodin času subjektivního, div mne neudolal hluboký spánek. Splachovacímu Dicku Powellovi v roli Marlowa navíc do Bogartova charismatu a drsné nonšalance chybí asi tolik, co Woody Allenovi na maskulatuře do Dwaina "The Rock" Johnsona. Inu, rok 1944 přinesl i lepší úrodu - namátkou vzpomenu např. legendární Lauru Otto Premingera či neméně profláknutou a neopakovatelnou Pojistku smrti páně Wildera. 2,5* s ušima odřenýma do chandlerovské krve.(7.2.2009)

S výnimkou až surrealisticky podaných tripov sfetovaného Dicka Powella som pri drvivej väčšine scén mal pocit, že "šak toto som asi už videl!" No... nevidel. Lebo to šlo jak cez kopirák klasík Humprheyho Bogarta! Niektoré dialógy klasa (českému dabingu dávam bod navyše), ale najväčším plusom pre mňa je zistenie, že aj noir 40-50tych rokov sa točil občas len na objednávku.(2.9.2017)

Klasické krimi s menej zaujímavými hercami, ktoré má príliš chaotickú zápletku na to, aby ma vtiahol viac do deja. V tom množstve mien som sa ztrácal. Pre mňa úplne neznámy Dick Powell v hlavnej úlohe príliš ukecaného a cynického očka je málo charizmatický a okrem statného Bizona tam už nie je nikto, kto by nejako zaujal. Menšie zvraty a intrigy začnú po čase nudiť a tak jediné, čo stojí za väčšiu pozornosť, je mysteriózny nádych príbehu.(5.7.2018)