Hra o trůny - Série 1 (série)

Fantasy / Drama / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2011, 8 h 57 min (Minutáž: 50–59 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Ramin Djawadi

Sean Bean, Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Michelle Fairley, Mark Addy, Iain Glen, Ron Donachie, Rory McCann, Jason Momoa, Sophie Turner, Kit Harington, Richard Madden, Maisie Williams, Jamie Sives, Donald Sumpter, Jack Gleeson, Harry Lloyd, Alfie Allen, Roger Allam, Bronson Webb, Joseph Mawle, Esmé Bianco, John Standing, Aimee Richardson, Callum Wharry, Dar Salim, Roxanne McKee, Amrita Acharia, Wilko Johnson, Luke Barnes, Lalor Roddy, Conleth Hill, James Cosmo, Owen Teale, Ian McElhinney, Francis Magee, Gethin Anthony, Peter Vaughan, Miltos Yerolemou, Margaret John, Mark Stanley, Josef Altin, Elyes Gabel, Emun Elliott, Conan Stevens, Jefferson Hall, Joe Dempsie, Patrick Ryan, Kate Dickie, Ciaran Bermingham, Brendan McCormack, Antonia Christophers, Charles Dance, Simon Lowe, Mark Lewis Jones, Mia Soteriou, Ian Beattie, Matthew Scurfield, Sibel Kekilli, Clive Mantle, Ben Hawkey, Eros Vlahos, Gerry O'Brien, Brian Fortune, Dominic Carter, Kelly Long, Susan Brown, Rob Ostlere, Dermot Keaney, Rania Zouari, Spencer Wilding, Claire Wright, Owen Dickey, Tommy Dunne, Boyd Rankin, Robert Yates, Sarita Piotrowski, Rhodri Hosking, Conor Delaney, Phil Barnhill, Robert Render, Robert Sterne, Portelli Paul, Nikovich Sammut, Seamus Kelly, Emily Diamond, Andrew Wilde, Kevin Keenan, Ryan McKenna, Susie Kelly, Alan Paris, Amira Ghazalla, Niall Cusack, Stephen Don, Paddy Rocks, Barrington Cullen, Barry John O'Connor, David Michael Scott, Sahara Knite, Graham Charles, Jeffrey O'Brien, Dennis McKeever, Phil Dixon, Tristan Mercieca, Simon Stewart, Frank O'Sullivan, Chris Gallagher, Rick Burn, Hugo Culverhouse, Mark Coney, Ivailo Dimitrov, Tobias Winter, Edward Mercieca, Marcus Lamb, Colin Carnegie, Bryan McCaugherty, Stephen Grech, Vinnie McCabe, Steve Blount, B.J. Hogg, Faolan Morgan, James Tolcher, Isaac Hempstead-Wright, Natalia Tena, John Bradley, Aidan Gillen, Julian Glover, Kristian Nairn, Finn Jones, Eugene Simon, Art Parkinson, Ian Whyte, Lino Facioli, Ian Gelder

První sezónu hodnotím kladně hlavně proto, že mi nikterak nevadí "ukecané" snímky. Problém vidím v tom, že se příliš často debatuje o ničem, což by mohlo vyřešit větší zapojení Varyse (geniální postava) a Tywina Lannistera. Pokud jsem si všiml, v jejich přítomnosti se vždy mluví k věci. HBO mě ve svých seriálech už fakt štve tím neustálým soft pornem, kdyby se tam občas objevila sympatická nahá intelektuálka, jistě bych to přivítal, ale množství nahých scén je takové, že až nudí. Za intriky a manipulaci chválím, jen by to chtělo víc zapracovat na akci a atmosféře.(8.12.2017)

No první projekci první série jsem na první pokus vzdal v půlce 4 dílu. Všichni kolem jsou však z toho seriálu tak vydřený, že jsem si říkal, fajn chyba je v tobě a rozjel to znovu od začátku a opět, myslel jsem, že se poseru, zoufalá neorientace v postavách, předialogováno, tolik keců snad není ani ve sněmovně. Jediný co vše drželo , byla opravdu mistrovská filmařská práce. Naštěstí od 8. dílu se zcela změní tempo a začnou se dít věci. Vlastně říkám, to co kolegové s tím rozdílem, že prostě dávat při takovém názoru na první sérii pět hvězd mě přijde vysloveně groteskní. Pokud se budou další série nest v duchu posledních tří dílů jsem připraven solit pětky, pokud však půjdou v duchu prvních sedmi dílů nebudu váhat ani vteřinu s jednou hvězdou. Už mám i oblíbené postavy, liliput, protože jeho sklony pro bordýlky a chlast spolu s prořízlou pusinkou jsou vysloveně příkladné a pak ta bělovlasá samička, hodně charismatická žába, tý fandím i když je to asi taky svině. Jo a ještě Sibel Kekilli, ty vole to je luxus, on jí Fatih dusil v takových tvdých drametech, ale tady mohla ukázat svou ženskost na plno a brada šla k zemi. Výsostná samice, já si nakonec ty péčka co natočila před filmovou kariérou přece jen asi najdu.(2.2.2019)

Po prvej sérii (seriál neposudzujte skôr, netúšite totiž čo hodnotíte) je moja spokojnosť takmer na maxime. Game of Thrones ponúka nevídanú nepredvídateľnosť. Keď priebeh ponúka tucet možných ciest alebo sa naopak javí stereotypne, okamžite príde nečakaný zvrat (nechcem spoilerovať) a príbeh naberá nečakané kontúry... Casting bol viac ako trefný a herci vo svojich úlohách predvádzajú osobné maximá. Väčšina charakterov je doslova lahôdkou (rovnako úchvatný je ich vývoj) a niektorí herci umne prevyšujú ostatných [jednoznačne Tyrion Lannister (Peter Dinklage), Arya Stark (Maisie Williams) a Eddard Stark (Sean Bean)]. Byť viac akcie a viac severu, bolo by to u mňa stopercentné.(20.5.2019)

Zo zvedavosti som sa rozhodol, že si pozriem 1. sériu, aby som mohol objektívne kritizovať, resp. polemizovať s fanúšikmi a je pravda, že to neľutujem. Ale na druhej strane ma to nepresvedčilo, aby som pokračoval. Takže niekde je asi chyba. Uvidíme, či sa ešte niekedy rozhodnem pokračovať, ale odrádza ma množstvo sérií a ten postupný telenovelový charakter seriálu.(15.11.2016)

Tak vzhledem k tomu, že středověk mám rád a 93% na csfd mi přijde jako docela hodně, tak jsem se ke zhlédnutí tohoto seriálu rozhoupal i já. Musím se přiznat, že po zhlédnutí prvních dvou dílů jsem dosti výrazně pochyboval o duševním rozpoložení všech obdivovatelů tohoto seriálu a reálně uvažoval, že tomu nasolím odpad a sérii pošlu k ledu. Protože se však jedná o seriál vysoce hodnocený, tak jsem si troufl podívat se i na třetí díl a právě tam někde se to zlomilo. Začínal jsem mít pomalu přehled o rolích a zařazení jednotlivých postav a seriálu jsem postupně přicházel na chuť. Co si budeme povídat. Můj obdiv a chtíč vidět další a další díl světelnou rychlostí rostl, a tak jsem posledních 6 dílu sjel takřka v jednom kuse. Ten seriál útočí snad na všechny skupiny diváků. Na své si tak přijdou incestníci, gayové, lesbičky, násilníci a mnozí další devianti nejrůznějšího zaměření. Pokud někdo spadá do více skupin současně, tak snad ani nemůže hodnotit jinak než plným počtem( a jak tady tak koukám, je moje teorie správná). Ke všemu děvky v tomto seriálu hrají opravdu pěkné herečky, které se před kamerou určitě nestydí(ostatně nemají ani za co). Neodpustím si však ani ironickou poznámku k dokonalému středověkému jazyku seriálu, který se zde kvůli značné popularizaci zase neobjevil. Co se týká stránky efektů i hereckých výkonů, tak seriál rozhodně patří k tomu vysoce nadprůměrnému, co jsem za svůj krátký život měl možnost vidět. Především má však něco, co dalším seriálům chybí - propracovaný a promyšlený děj. A samozřejmě v něm nechybí ani pořádná zadní vrátka. Kdyby to náhodou po druhé, maximálně třetí sérii začalo drobně nudit a věřte mi, že začne. Tak by se po drobných úpravách dal udělat z fantasy seriálu pro široké masy lidí super zvrácený pornoseriál pro masy lidí ještě širší. Náběh k tomu určitě má. A protože si ta zadní vrátka nechávám pootevřená i já, tak udělím zatím 3* a udrží - li si druhá série alespoň stejnou úroveň jako ta první, tak bez váhání své hodnocení zvednu. Bohužel mám zkušenost se seriály výhradně opačnou. Post scriptum: Kvůli zvýšené hladině pornografie si nejsem zcela jistý, kterým věkovým skupinám chtěli tvůrci seriál směřovat. Myslím si, že dějově je vstřebatelný i pro děti mladšího věku, bohužel je občas, a to občas berte s rezervou, vidět či slyšet přespříliš. EDIT: Takhle natěšenej na další sérii jsem byl posledně v případě Prison Break, takže svoje hodnocení prostě zvednout musím už těď. Přibližně 30 dní před druhou sérií. 4*(3.12.2016)

• - Spoiler: V epizodě se má Tyrion (Peter Dinklage) zúčastnit bitvy se Starky avšak ho vojáci ušlapou a on se probudí až po bitvě. V knižní předloze, ale skutečně bojoval. (Worry77)

• - V knihách boli pre celý rod Targaryenovcov charakteristické črty ako sú strieborné vlasy či fialové oči. Počas natáčania prvej série Emilia Clarke (Daenerys) a Harry Lloyd (Viserys) mali fialové šošovky, no tvorcovia sa im ich rozhodli odstrániť, pretože mali pocit, že hercom znemožňujú vyjadrovať emócie. (krasomama)

• - Ve scéně, kdy Khal Drogo (Jason Momoa) vylije roztavené zlato Viserysovi Targaryenovi (Harry Lloyd) na hlavu, je jedna zásadní chyba. Zlato se roztéká při teplotě okolo 1 064 °C a běžný táborový oheň má teplotu zhruba 700 °C. [Zdroj: Lidovky.cz] (Duoscop)