Hra o trůny - Série 1 (série)

Fantasy / Drama / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2011, 8 h 57 min

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Ramin Djawadi

Sean Bean, Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Michelle Fairley, Mark Addy, Iain Glen, Ron Donachie, Rory McCann, Jason Momoa, Sophie Turner, Kit Harington, Richard Madden, Maisie Williams, Jamie Sives, Donald Sumpter, Jack Gleeson, Harry Lloyd, Alfie Allen, Roger Allam, Bronson Webb, Joseph Mawle, Esmé Bianco, John Standing, Aimee Richardson, Callum Wharry, Dar Salim, Roxanne McKee, Amrita Acharia, Wilko Johnson, Luke Barnes, Lalor Roddy, Conleth Hill, James Cosmo, Owen Teale, Ian McElhinney, Francis Magee, Gethin Anthony, Peter Vaughan, Miltos Yerolemou, Margaret John, Mark Stanley, Josef Altin, Elyes Gabel, Emun Elliott, Conan Stevens, Jefferson Hall, Joe Dempsie, Patrick Ryan, Kate Dickie, Ciaran Bermingham, Brendan McCormack, Antonia Christophers, Charles Dance, Simon Lowe, Mark Lewis Jones, Mia Soteriou, Ian Beattie, Matthew Scurfield, Sibel Kekilli, Clive Mantle, Ben Hawkey, Eros Vlahos, Gerry O'Brien, Brian Fortune, Dominic Carter, Kelly Long, Susan Brown, Rob Ostlere, Dermot Keaney, Rania Zouari, Spencer Wilding, Claire Wright, Owen Dickey, Tommy Dunne, Boyd Rankin, Robert Yates, Sarita Piotrowski, Rhodri Hosking, Conor Delaney, Phil Barnhill, Robert Render, Robert Sterne, Portelli Paul, Nikovich Sammut, Seamus Kelly, Emily Diamond, Andrew Wilde, Kevin Keenan, Ryan McKenna, Susie Kelly, Alan Paris, Amira Ghazalla, Niall Cusack, Stephen Don, Paddy Rocks, Barrington Cullen, Barry John O'Connor, David Michael Scott, Sahara Knite, Graham Charles, Jeffrey O'Brien, Dennis McKeever, Phil Dixon, Tristan Mercieca, Simon Stewart, Frank O'Sullivan, Chris Gallagher, Rick Burn, Hugo Culverhouse, Mark Coney, Ivailo Dimitrov, Tobias Winter, Edward Mercieca, Marcus Lamb, Colin Carnegie, Bryan McCaugherty, Stephen Grech, Vinnie McCabe, Steve Blount, B.J. Hogg, Faolan Morgan, James Tolcher, Isaac Hempstead-Wright, Natalia Tena, John Bradley, Aidan Gillen, Jerome Flynn, Julian Glover, Kristian Nairn, Finn Jones, Eugene Simon, Art Parkinson, Ian Whyte, Lino Facioli, Ian Gelder

Frank Doelger, Mark Huffam

Kostýmy:

Michele Clapton

1. séria OK. Ale ak by som to mal pozerať s týždňovým odstupom, asi sa v tom stratím. Veľké množstvo postáv a mikrozápletiek vytvára síce epický rozmach, ale občas je problém udržať tempo. RÍM je len jeden. TUDOROVCI boli o trochu menej zaujímavý. SPARTAKUS bol divácky stráviteľnejší. Skvelé obsadenie, nech žijú takéto poctivé seriály...(16.11.2016)

Tak vzhledem k tomu, že středověk mám rád a 93% na csfd mi přijde jako docela hodně, tak jsem se ke zhlédnutí tohoto seriálu rozhoupal i já. Musím se přiznat, že po zhlédnutí prvních dvou dílů jsem dosti výrazně pochyboval o duševním rozpoložení všech obdivovatelů tohoto seriálu a reálně uvažoval, že tomu nasolím odpad a sérii pošlu k ledu. Protože se však jedná o seriál vysoce hodnocený, tak jsem si troufl podívat se i na třetí díl a právě tam někde se to zlomilo. Začínal jsem mít pomalu přehled o rolích a zařazení jednotlivých postav a seriálu jsem postupně přicházel na chuť. Co si budeme povídat. Můj obdiv a chtíč vidět další a další díl světelnou rychlostí rostl, a tak jsem posledních 6 dílu sjel takřka v jednom kuse. Ten seriál útočí snad na všechny skupiny diváků. Na své si tak přijdou incestníci, gayové, lesbičky, násilníci a mnozí další devianti nejrůznějšího zaměření. Pokud někdo spadá do více skupin současně, tak snad ani nemůže hodnotit jinak než plným počtem( a jak tady tak koukám, je moje teorie správná). Ke všemu děvky v tomto seriálu hrají opravdu pěkné herečky, které se před kamerou určitě nestydí(ostatně nemají ani za co). Neodpustím si však ani ironickou poznámku k dokonalému středověkému jazyku seriálu, který se zde kvůli značné popularizaci zase neobjevil. Co se týká stránky efektů i hereckých výkonů, tak seriál rozhodně patří k tomu vysoce nadprůměrnému, co jsem za svůj krátký život měl možnost vidět. Především má však něco, co dalším seriálům chybí - propracovaný a promyšlený děj. A samozřejmě v něm nechybí ani pořádná zadní vrátka. Kdyby to náhodou po druhé, maximálně třetí sérii začalo drobně nudit a věřte mi, že začne. Tak by se po drobných úpravách dal udělat z fantasy seriálu pro široké masy lidí super zvrácený pornoseriál pro masy lidí ještě širší. Náběh k tomu určitě má. A protože si ta zadní vrátka nechávám pootevřená i já, tak udělím zatím 3* a udrží - li si druhá série alespoň stejnou úroveň jako ta první, tak bez váhání své hodnocení zvednu. Bohužel mám zkušenost se seriály výhradně opačnou. Post scriptum: Kvůli zvýšené hladině pornografie si nejsem zcela jistý, kterým věkovým skupinám chtěli tvůrci seriál směřovat. Myslím si, že dějově je vstřebatelný i pro děti mladšího věku, bohužel je občas, a to občas berte s rezervou, vidět či slyšet přespříliš. EDIT: Takhle natěšenej na další sérii jsem byl posledně v případě Prison Break, takže svoje hodnocení prostě zvednout musím už těď. Přibližně 30 dní před druhou sérií. 4*(3.12.2016)

Games of Thrones jsem považoval za nejlepší seriál, který letos vznikne, jednak proto, že tam, kde se angažuje HBO, je to vždy pecka, a jednak proto, že se jedná o zfilmování jedné z nejlepších fantasy historických knih. A historické seriály, to je něco pro mě. Přiznám se, knihy jsem nečetl a vlastně jsem ani netušil, že to má víc dílů. Až po dodívání jsem objevil, že zřejmě jedné knize se bude věnovat jedna série seriálu. Tato první serie je spíše takové seznamování s prostřením a s jednotlivými postavami, kde se to dějově někdy moc vleče. Na druhou stranu začít se vždy nějak musí a to, co příjde v další serii by mohlo být epické. První dva tři díly mě krásně zasvětily a člověk doufal, že děj bude gradovat čím dál víc. Bohužel další díly byly z mého pohledu trochu jednotvárné, pořád se vše motalo kolem hlavních hrdinů, ale nic pořádnýho se vlastně nedělo. Až poslední dva díly dokázaly zaujmout takovým způsobem, že mě navnadily na další serii jako na žádnou jinou. Proto dávám prozatím "pouze" čtyři hvězdy, protože se přiznám, že jsem čekal trošku více. Ty se ale dost možná budou po druhé serii měnit na plný počet. Jinak ve všem ostatním seriál naprosto vyniká. Úvodní melodie a intro s náhledem na mapu je bezesporu jedním z nejlepších, které můžeme u HBO vidět a slyšet. Výprava historicky výtečná a herecké výkony nemohou v žádném případě zklamat. Každy, kdo zde hraje nějakou roli, je přesvědčivý. K intrikám patří také skvělé dialogy, kterých je tu hafo. Už aby tu byla další řada.(27.5.2016)

Zo zvedavosti som sa rozhodol, že si pozriem 1. sériu, aby som mohol objektívne kritizovať, resp. polemizovať s fanúšikmi a je pravda, že to neľutujem. Ale na druhej strane ma to nepresvedčilo, aby som pokračoval. Takže niekde je asi chyba. Uvidíme, či sa ešte niekedy rozhodnem pokračovať, ale odrádza ma množstvo sérií a ten postupný telenovelový charakter seriálu.(15.11.2016)

První série Hry o trůny je naprostá seriálová špička. Je moc dobře, že se na jedné straně nejedná o doslovný přepis knihy, na druhou stranu ale základní postavy a děj autoři seriálu ctí, což mi v dalších sériích chybí. Napoprvé to pro mě byl naprosto top seriál, ale i teď tuším napotřetí je to pořád skvělá podívaná. Průměrné hodnocení epizod první série: 85 %(28.2.2016)