Hra o trůny - Série 1

(série)
USA / Velká Británie, 2011, 8 h 57 min (Minutáž: 50–59 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Sean Bean, Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Michelle Fairley, Mark Addy, Iain Glen, Ron Donachie, Rory McCann, Jason Momoa (více)

Epizody(10)

Kontinent, kde léta trvají desítky roků a zimy se mohou protáhnout na celý lidský život, začínají sužovat nepokoje. Všech Sedm království Západozemí - pletichářský jih, divoké východní krajiny i ledový sever ohraničený starobylou Zdí, která chrání království před pronikáním temnoty - je zmítáno bojem dvou mocných rodů na život a na smrt o nadvládu nad celou říší. Zemí otřásá zrada, chtíč, intriky a nadpřirozené síly. Krvavý boj o Železný trůn, post nejvyššího vládce Sedmi království, bude mít nepředvídatelné a dalekosáhlé důsledky... Výpravný seriál HBO Hra o trůny, podle bestsellerové fantasy ságy Píseň ohně a ledu od George R. R. Martina, zachycuje soupeření o moc mezi králi a královnami, rytíři a odpadlíky, lháři a šlechtici. Na počátku požádá král Robert Baratheon, jehož žena Cersei pochází z rodu bohatých a bezohledných Lannisterů, lorda Eddarda Starka, aby přijel na jih a pomohl mu spravovat království poté, co záhadně skonal jeho pobočník. Zároveň trůn z východu ohrožuje dospívající princezna Daenerys s bratrem Viserysem, jejichž rod Targaryenů vládl Západozemí mnoho let předtím, než byl krvavě sesazen. A proslýchá se také, že se dějí podivné věci na hranicích, severně od Zdi, kam odjíždí Jon Snow, Nedův nemanželský syn, aby se stal členem bratrstva, jenž je zavázáno přísahou království chránit. (HBO Europe)

kiddo

HBO pro ztvárnění svého pojetí „ýbrdrsné, špinavé, realistické, pletichářské a překvapivě moderní době podobné“ historie už léta používá jeden a ten samý, neměnný mustr: hodně nadávání, hodně tělesných tekutin, nahoty, vleklých politických dialogů a víc než štědré množství sexu, jehož odosobněnost je samozřejmě naznačena – jak jinak – polohou zezadu. Fungovalo to u Říma a Tudorovců a očividně to funguje i napasováno na Hru o trůny, páč seriál je od dvou zmíněných v podstatě k nerozeznání. Ve Hře o trůny jsou všechny tyto okoukané zbraně nasazeny v plné míře, ale stejně jako dřív nic nesdělují, mají pouze zakrýt skutečnost, že se koukáme na televizní a značně infantilní ekvivalent užvaněného macha hrdě se chlubícího svým obřím pérem: okázalého, hlasitého, ale jinak úplně impotentního. Jde jen o prostředek k zneviditelnění toho, že nikdo nic NEDĚLÁ, všichni jen neustále namachrovaně žvaní, vyměňují si informace nebo pronášejí expozici, jejíž účel není znám. Jako výpravná ilustrace je to fajn, ale raději zůstanu u předloh, u těch aspoň neřvu nudou. ()

Enšpígl

No první projekci první série jsem na první pokus vzdal v půlce 4 dílu. Všichni kolem jsou však z toho seriálu tak vydřený, že jsem si říkal, fajn chyba je v tobě a rozjel to znovu od začátku a opět, myslel jsem, že se poseru, zoufalá neorientace v postavách, předialogováno, tolik keců snad není ani ve sněmovně. Jediný co vše drželo , byla opravdu mistrovská filmařská práce. Naštěstí od 8. dílu se zcela změní tempo a začnou se dít věci. Vlastně říkám, to co kolegové s tím rozdílem, že prostě dávat při takovém názoru na první sérii pět hvězd mě přijde vysloveně groteskní. Pokud se budou další série nest v duchu posledních tří dílů jsem připraven solit pětky, pokud však půjdou v duchu prvních sedmi dílů nebudu váhat ani vteřinu s jednou hvězdou. Už mám i oblíbené postavy, liliput, protože jeho sklony pro bordýlky a chlast spolu s prořízlou pusinkou jsou vysloveně příkladné a pak ta bělovlasá samička, hodně charismatická žába, tý fandím i když je to asi taky svině. Jo a ještě Sibel Kekilli, ty vole to je luxus, on jí Fatih dusil v takových tvdých drametech, ale tady mohla ukázat svou ženskost na plno a brada šla k zemi. Výsostná samice, já si nakonec ty péčka co natočila před filmovou kariérou přece jen asi najdu. ()

Kaka

Seriálové nadšení a vynášení do nebes chápu. Po všech těch idiotských kriminálkách na etapy od CSI až po Kobru 11 je to svěží, atypická jízda drsným mytologickým středověkem, kde se však nezapomnělo vulgárně mluvit, souložit a mnohdy samoúčelně pro efekt někomu uříznout hlavu. Tohle propojení starého s "moderním" je cool a sebevědomé. Nedá se upřít zároveň skvělá atmosféra a fakt, že je občas vidět absence rozpočtu a tudíž absence šťavnatých, velkolepých bitev, se dá prominout. Postavy mají hloubku a každá z nich obvykle hraje důležitou roli ve spletenci příběhu. Je to chytlavé, ačkoliv je z toho opět cítit ta seriálová pachuť natahovanosti. Naštěstí nejméně za hodně dlouhou dobu. Vzhůru dalším sériím. ()

Shakers

1. séria - 85%. Všade som čítal že je to najlepšie spracovaná fantasy od čias pána prsteňov. A po tých skvelých recenziách a priam až neskutočne vysokom hodnotení (tu aj inde) som čakal niečo v štýle pána prsteňov. Prečo aj nie keď sa o tom všade píše ? Žial moc Fantasy prvkov sa v úvode skoro ani nevyskytuje a o nejakých bitkách sa vám môže len snívať. Je to skôr len komorná dráma s maličkým náznakom fantasy. Scenár je v podstate dobrý a prepracovaný, dialógy sú fajn, tak ako aj postavy, či herci ktorý ich hrajú. V tom si ma tento seriál získal na celých desať dielov. V tom je aj jeho sila. Úvod seriálu stojí na vynikajúcom Seanovi Beanovi (Boromir s Pána Prsteňov) a takmer od začiatku sa dostávame do hry (o tróny) plnej zrady a intríg. Okrem vynikajúcich dobre premyslených zrád a ťažko odhadnuteľných postáv, stojí za zmienku aj vynikajúca výprava, kostýmy, zbrane, vlajky, dekorácie, či úvodné titulky alebo hudba. Som zvedavý s čím sa vytiahne druhá séria. I Am the Watcher on the Wall. Winter is Coming. Oblúbený soundtrack: Main Title, Goodbye Brother, Finale. ()

Anderton

Prvá séria má krásny vizuál, jednotlivé prostredia sú výrazne odlišné a prestrihávanie medzi nimi má ten správny rytmus. Dá sa však skonštatovať, že celá séria bola založená na dialógoch a budovaní napätia medzi nimi, pričom sa občas išlo až na doraz, viď smrť niektorých dôležitých hlavných postáv. V podstate má ale divák dojem, že tu ani nie sú vedľajšie postavy, ale všetky sú hlavné, čo považujem za veľký scenáristický aj režijný úspech. Asi si neviem predstaviť, kto by mohol tento seriál zabaliť po prvej sérii, ja som na tú ďalšiu napnutý ako struna. ()

Frajer42

Tak vzhledem k tomu, že středověk mám rád a 93% na csfd mi přijde jako docela hodně, tak jsem se ke zhlédnutí tohoto seriálu rozhoupal i já. Musím se přiznat, že po zhlédnutí prvních dvou dílů jsem dosti výrazně pochyboval o duševním rozpoložení všech obdivovatelů tohoto seriálu a reálně uvažoval, že tomu nasolím odpad a sérii pošlu k ledu. Protože se však jedná o seriál vysoce hodnocený, tak jsem si troufl podívat se i na třetí díl a právě tam někde se to zlomilo. Začínal jsem mít pomalu přehled o rolích a zařazení jednotlivých postav a seriálu jsem postupně přicházel na chuť. Co si budeme povídat. Můj obdiv a chtíč vidět další a další díl světelnou rychlostí rostl, a tak jsem posledních 6 dílu sjel takřka v jednom kuse. Ten seriál útočí snad na všechny skupiny diváků. Na své si tak přijdou incestníci, gayové, lesbičky, násilníci a mnozí další devianti nejrůznějšího zaměření. Pokud někdo spadá do více skupin současně, tak snad ani nemůže hodnotit jinak než plným počtem( a jak tady tak koukám, je moje teorie správná). Ke všemu děvky v tomto seriálu hrají opravdu pěkné herečky, které se před kamerou určitě nestydí(ostatně nemají ani za co). Neodpustím si však ani ironickou poznámku k dokonalému středověkému jazyku seriálu, který se zde kvůli značné popularizaci zase neobjevil. Co se týká stránky efektů i hereckých výkonů, tak seriál rozhodně patří k tomu vysoce nadprůměrnému, co jsem za svůj krátký život měl možnost vidět. Především má však něco, co dalším seriálům chybí - propracovaný a promyšlený děj. A samozřejmě v něm nechybí ani pořádná zadní vrátka. Kdyby to náhodou po druhé, maximálně třetí sérii začalo drobně nudit a věřte mi, že začne. Tak by se po drobných úpravách dal udělat z fantasy seriálu pro široké masy lidí super zvrácený pornoseriál pro masy lidí ještě širší. Náběh k tomu určitě má. A protože si ta zadní vrátka nechávám pootevřená i já, tak udělím zatím 3* a udrží - li si druhá série alespoň stejnou úroveň jako ta první, tak bez váhání své hodnocení zvednu. Bohužel mám zkušenost se seriály výhradně opačnou. Post scriptum: Kvůli zvýšené hladině pornografie si nejsem zcela jistý, kterým věkovým skupinám chtěli tvůrci seriál směřovat. Myslím si, že dějově je vstřebatelný i pro děti mladšího věku, bohužel je občas, a to občas berte s rezervou, vidět či slyšet přespříliš. EDIT: Takhle natěšenej na další sérii jsem byl posledně v případě Prison Break, takže svoje hodnocení prostě zvednout musím už těď. Přibližně 30 dní před druhou sérií. 4* ()

Ratemus

Ze začátku postav přibývá a přibývá raketovým tempem, vypráví se o historii a postavách, které tam ani nejsou a člověka to nutí bedlivě poslouchat, aby mu to vše dalo smysl. Postavy jsou velice sympatické a už od prvních minutách je jasné, kdo je hodný a kdo zlý a v případě tradice Seana Beana, kdo zemře. První řada skvělá, plechtichaření, politika a pikle jsou na každém rohu a nebezpečí číhá všude a při tom to nejlepší teprve přijde, super. Takhle začíná kult a kdo má rád historické fantasy, pro toho je Hra o trůny povinnost. ()

klerik

1. séria OK. Ale ak by som to mal pozerať s týždňovým odstupom, asi sa v tom stratím. Veľké množstvo postáv a mikrozápletiek vytvára síce epický rozmach, ale občas je problém udržať tempo. RÍM je len jeden. TUDOROVCI boli o trochu menej zaujímavý. SPARTAKUS bol divácky stráviteľnejší. Skvelé obsadenie, nech žijú takéto poctivé seriály... ()

Marze

Nejsem fanoušek fantasy, ale sci-fi a tento díl mě nesmírně nudil. O seriálu si lze přečíst, že rozum a cit e jeho ústřední téma. Celou dobu vypráví o hrdinech, kteří se nechávají strhnout city, v dobrém i zlém. Přečetl jsem si, že právě emoční vzplanutí postav obalují promyšlené sítě intrik, které od začátku stojí v centru Hry o trůny, něčím lidským, protože nedokonalým. Prý síla, která seriál celou dobu pozvedala nad jiné, spočívala v nejistotě, kdo je tu padouch a kdo hrdina a podle jakých kritérií se od sebe liší. A v těchto otázkách vždy hrálo napětí mezi rozumem a citem velkou roli. Snažím se tedy stále pochopit, jak se z velkého příběhu umí udělat také příběh dobrý. ()

claudel

SPOILER. Přesně do sedmého dílu jsem si říkal, ano, seriál je výborný, baví mě, angličtina jak z učebnice, herecky přesvědčivé, ale proč je kolem něj takový povyk a stal se z něj kult? Od konce sedmého dílu až do závěrů celé série moje nadšení výrazně rostlo a pochopil jsem. S blízkými přáteli a kolegy si někdy říkáme - současný svět je kolbištěm, kde se setkává dvacet procent slušných a čestných s osmdesáti procenty darebáků, intrikánů, podrazáků a zlodějů, někdy, když jsme v chmurnější náladě, se ta procenta snižují téměř o polovinu. A první série Her o trůny toto naše vidění světa jednoznačně potvrzuje - slušní a čestní dostali pěkně na prdel a intrikáni, darebáci a podrazáci se dostali k moci, resp. se u moci udrželi. Naštěstí ani náš svět není černobílý, takže mě těší, že i v seriálu se najdou postavy, které míchají dobré i zlé a nejsou příliš jednoznačné. Přestože respektuji pojetí první série, stejně se nemohu udržet a neříct, že smrt lorda Starka mě vysloveně naštvala. Seana Beana mám zafixovaného jako povětšinou záporáka a padoucha, škoda, že jsem si nemohl užít jeho ryze kladnou postavu déle. ()

Necrotongue

První sezónu hodnotím kladně hlavně proto, že mi nikterak nevadí "ukecané" snímky. Problém vidím v tom, že se příliš často debatuje o ničem, což by mohlo vyřešit větší zapojení Varyse (geniální postava) a Tywina Lannistera. Pokud jsem si všiml, v jejich přítomnosti se vždy mluví k věci. HBO mě ve svých seriálech už fakt štve tím neustálým soft pornem, kdyby se tam občas objevila sympatická nahá intelektuálka, jistě bych to přivítal, ale množství nahých scén je takové, že až nudí. Za intriky a manipulaci chválím, jen by to chtělo víc zapracovat na akci a atmosféře. ()

ScarPoul

Počul som o ňom samé chvály, ale akosi sa mi do toho nechcelo. Nie som totiž veľký fanúšik vecí, ktoré chváli úplne každý bez rozdielu na vek a vzdelanie. Takto som sa totiž mohol pekne krásne sklamať na Dexterovi. Tentoraz hodnotím len prvú sériu, ku ktorej som sa dostal na základe posledných South Parkovských dielov, kde si z celej fantasy série robili takú srandu, že som si to skrátka musel pozrieť. A priznám sa, nie som sklamaný. Seriál má peknú atmosféru a je výborne napísaný. Síce by sa tam nejaká epická scéna hľadala len veľmi ťažko, ale je to stále lepšie než nič. Trocha ma zamrzí v tomto prípade nahota, ktorej je pomenej a tým pádom pôsobí trocha účelovo. Úplný opak Rímu. Na druhú stranu nie je to až také neprirodzené ako sa to javí. Len som skrátka asi zvyknutý, že vo fantasy svetoch to nie je len o sexe. Peter Dinklage kraľuje a je najzaujímavejšou postavou celej série. Emília Clarke je zase tou najkrajšou. K ostatným si neviem nájsť cestu a som celkom zvedavý ako sa to vyvinie. Ale už teraz viem posúdiť, že to neustále čakanie na "niečo" ma začne po chvíli neuveriteľne iritovať. Zatiaľ prvá séria 80%. ()

gogos

Málokterý seriál stál takové peníze a vysloužil si takovou výpravu. A zrovna v tomto případě je to zatraceně dobře. Dokonale propracovaný příběh (předloha musí být úžasná - musím sehnat a načíst) se spoustou zajímavých a skvělezahraných charakterů doprovází skvělé efekty, na seriál hodně vydařené animace, výborné choreografie akčních scén a také skvělá hudba či povedený střih. Jednotlivé epizody jsou vyvážené a člověka doslova vtáhnou do svého světa. A i když se nekoná dokonalá pompézní adaptace, jako třeba v případě Pána prstenů (Khal Drogo měl v knize na 40 000 vojáků...), seriálu to rozhodně na kvalitě neubírá. Jasných 5* ()

Makky

Po prvej sérii (seriál neposudzujte skôr, netúšite totiž čo hodnotíte) je moja spokojnosť takmer na maxime. Game of Thrones ponúka nevídanú nepredvídateľnosť. Keď priebeh ponúka tucet možných ciest alebo sa naopak javí stereotypne, okamžite príde nečakaný zvrat (nechcem spoilerovať) a príbeh naberá nečakané kontúry... Casting bol viac ako trefný a herci vo svojich úlohách predvádzajú osobné maximá. Väčšina charakterov je doslova lahôdkou (rovnako úchvatný je ich vývoj) a niektorí herci umne prevyšujú ostatných [jednoznačne Tyrion Lannister (Peter Dinklage), Arya Stark (Maisie Williams) a Eddard Stark (Sean Bean)]. Byť viac akcie a viac severu, bolo by to u mňa stopercentné. ()

blackrain

Tenhle fenomén mě úplně minul i kolem knížní série jsem prošla téměř bez povšimnutí. Ale včera jsem dala seriálu šanci, protože jsem se začala nudit a nebyl lepší program a shlédla první sérii na jeden zátah. Bylo to pěkné seznamovací kolečko s tímto fantasy světem a jeho postavami, ale takhle se má seriál vyvíjet. Neměla jsem nikdy moc v lásce herce Seana Beana, ale tady se mi jeho role se svými zásadami líbila. Za to Lena Headey mi zvedla mandle, mrcha jedna.Už se těším na další nášup. ()

Thomassi

Games of Thrones jsem považoval za nejlepší seriál, který letos vznikne, jednak proto, že tam, kde se angažuje HBO, je to vždy pecka, a jednak proto, že se jedná o zfilmování jedné z nejlepších fantasy historických knih. A historické seriály, to je něco pro mě. Přiznám se, knihy jsem nečetl a vlastně jsem ani netušil, že to má víc dílů. Až po dodívání jsem objevil, že zřejmě jedné knize se bude věnovat jedna série seriálu. Tato první serie je spíše takové seznamování s prostřením a s jednotlivými postavami, kde se to dějově někdy moc vleče. Na druhou stranu začít se vždy nějak musí a to, co příjde v další serii by mohlo být epické. První dva tři díly mě krásně zasvětily a člověk doufal, že děj bude gradovat čím dál víc. Bohužel další díly byly z mého pohledu trochu jednotvárné, pořád se vše motalo kolem hlavních hrdinů, ale nic pořádnýho se vlastně nedělo. Až poslední dva díly dokázaly zaujmout takovým způsobem, že mě navnadily na další serii jako na žádnou jinou. Proto dávám prozatím "pouze" čtyři hvězdy, protože se přiznám, že jsem čekal trošku více. Ty se ale dost možná budou po druhé serii měnit na plný počet. Jinak ve všem ostatním seriál naprosto vyniká. Úvodní melodie a intro s náhledem na mapu je bezesporu jedním z nejlepších, které můžeme u HBO vidět a slyšet. Výprava historicky výtečná a herecké výkony nemohou v žádném případě zklamat. Každy, kdo zde hraje nějakou roli, je přesvědčivý. K intrikám patří také skvělé dialogy, kterých je tu hafo. Už aby tu byla další řada. ()