Hra o trůny - Série 3 (série)

Fantasy / Drama / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2013, 8 h 53 min

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Ramin Djawadi

Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Michelle Fairley, Iain Glen, Sophie Turner, Kit Harington, Richard Madden, Natalie Dormer, Jack Gleeson, Charles Dance, Carice van Houten, Liam Cunningham, Stephen Dillane, Oona Chaplin, Rose Leslie, Sibel Kekilli, James Cosmo, Esmé Bianco, Lucian Msamati, Ben Crompton, Luke Barnes, Mark Stanley, Daniel Portman, Ciarán Hinds, Ian McElhinney, Michael McElhatton, Elisa Lasowski, Ian Beattie, Nikolaj Coster-Waldau, Maisie Williams, Alfie Allen, Joe Dempsie, Rory McCann, Mackenzie Crook, Paul Kaye, Gwendoline Christie, Noah Taylor, Iwan Rheon, Thomas Brodie-Sangster, Ben Hawkey, Conleth Hill, Robert Pugh, Burn Gorman, Philip McGinley, Christopher Newman, Richard Dormer, Tara Fitzgerald, Kerry Ingram, Will Tudor, Shaun Blaney, Tom Brooke, Tim Plester, Charlotte Hope, Bart the Bear, Ed Skrein, Mark Killeen, Ramon Tikaram, Talitha Luke-Eardley, Alexandra Dowling, Will Champion, Patrick Malahide, Peter Vaughan, Josef Altin, Paul Bentley, Dan Hildebrand, John Stahl, Kelly Long, Grace Hendy, Darragh O'Connor, Dennis McKeever, Darran Watt, Sara Dylan, Edward Dogliani, Ross Mullan, Michael Power, Aisling Jarrett-Gavin, Max Barber, Lottie Steer, Rhys Howells, Omar Youssef, Michael Shelford, Joe Purcell, Joe Cassidy, Will Rastall, Tyrone Kearns, Cliff Barry, Gary Lightbody, Michelle Costello, Lisa Walsh, Kylie Harris, Pixie Le Knot, Timothy Gibbons, Mark Drake, Matt Butcher, Sophie Reid, Bryan Quinn, Harold James McMullan, Jamie Michie, Niall O'Donnell, Rachel Puchkoff, Stephanie Blacker, Michael Stuart, Kenneth Hadley, Sean Buckley, A.J. Kennedy, Pat McGrath, Oddie Braddell, James Bleakney, Katie Creaven, Laurence Doherty, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Alex Mileman, Will O'Connell, Maro Drobnic, Marin Tudor, Roxanna Kadyrova, Jamal Ouarraq, El Hasani, Mustapha Mekanassi, Mustapha Rachidi, Isaac Hempstead-Wright, Gemma Whelan, Natalia Tena, Nathalie Emmanuel, Jacob Anderson, John Bradley, Aidan Gillen, Jerome Flynn, Julian Glover, Kristian Nairn, Finn Jones, Hannah Murray, Kristofer Hivju, Dean-Charles Chapman, Art Parkinson, Diana Rigg, Anton Lesser, Ian Whyte, Ellie Kendrick, George Georgiou, Clive Russell, Josephine Gillan

Třetí série rozehrává velkolepé příběhy hlavních postav, které se velmi pravděpodobně protnou až o několik řad později. Je tedy dějově obsáhlá a bere jednotlivé národy, krále (a jejich vazby) a území velmi zeširoka. Má to jisté výhody a nevýhody. Z hlediska záběru lokací a co do počtu postav určitě doposud nejambicióznější série, bohužel několik prostředních epizod se neubrání dojmu neustálého přeskakování mezi 20ti příběhy, které se za 50 minut času hýbnou vždy jen o milimetr kupředu. Někdy opravdu doslova díky 2-3 minutám kdy je to či ono v záběru. Působí to tedy občas docela staticky a zároveň rozkouskovaně. Ke konci samozřejmě přiběh nabírá spád, aby vyvrcholil famózní scénou v devátém díle, která je doposud zřejmě nejvíce šokující od smrti Neda Starka. Zajímavé oživení je za mořem, kde si Daenerys vcelku sofistikovaně podmaňuje každé město kam přijde ať už díky drakům, či svému charizmatu. Pokud další série dorazí to, co se tady rozdává na stůl, bude to pumelenice.(15.5.2017)

Upřímně řečeno jsem byl třetí sérií jak napoprvé, tak teď při opakování mírně zklamán. Docela nosná začíná být Stannisova dějová linie, jenže ta je prostě v seriálu udělaná špatně, a to neříkám jen z důvodu odchylek od knihy, ale hlavně proto, že samotná postava Stannise je v seriálu pro nečtenáře knih v podstatě nepochopitelná (mám na mysli jeho vnitřní motivaci k tomu všemu, co dělá). Podobné lze napsat i o Jonovi a Severu a Zdi vůbec. Obecně je vidět, že v třetí sérii už tvůrcům začal docházet námět z knih, takže si začali více a více vymýšlet (zejména v jednotlivých dialozích), a to obvykle ke škodě věci. Kdybych měl vyzdvihnout nějaká pozitiva série, tak nesmím zapomenout Red Wedding, Ohaře a jako vždy Tyriona. Sympatie takřka proti své vůli začínám mít i k Jaimemu. U série jsem se opět velmi slušně bavil, ale jsem přesvědčen, že kvalita jde sérii od série dolů. Průměrné hodnocení epizod třetí série: 80 %(20.3.2016)

Mám chuť napsat Marťovi, aby do hodnocení přidal šestou hvězdu, protože bez té se u tohoto seriálu dále neobejdu. Rozjezd série byl pozvolnější, ale posledních pár dílů bylo naprosto ohromujících. Zejména musím zmínit 9. díl, ve kterém na nás čeká překvápko hodné srovnání s koncem série první. Nemám co vytknout. Konečně je tu seriál, kde je hned několik hlavních dějových linií a kde se tvůrci nebojí nechat zemřít třeba hned několik hlavních postav. Neskutečně jsem se těšíval na každý díl a ještě více se těším na sérii č. 4.(3.12.2016)

Šarlatová svatba, sympatický Králokat a ve valyrijštině pořvávající Dany na vrcholu sil.(23.4.2016)

Tri hviezdy s odretými ušami. Nebyť svadobnej hostiny, nevidím v tom rozdiel od tureckej telenovely...(16.11.2016)