Hra o trůny - Série 5

(série)
USA / Velká Británie, 2015, 9 h 5 min (Minutáž: 48–60 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Kit Harington, Charles Dance, Liam Cunningham, Stephen Dillane, Sophie Turner, Owen Teale (více)

Epizody(10)

Joffrey, Tywin, Oberyn, Shae. Tyto čtyři násilné smrti dramaticky zamíchaly kartami na konci čtvrté řady. V zemi vládne podivný klid, kterého se pokusí zneužít ve svůj prospěch každý, kdo v Západozemí či v Essosu něco znamená. Na Černém hradě se John Sníh pokouší sladit požadavky Noční hlídky s příkazy od Stannise Baratheona, jenž se prohlašuje za právoplatného krále Západozemí. Cersei se mezitím ze všech sil snaží udržet v rukou otěže moci v Králově přístavišti, kde kličkuje mezi intrikami Tyrellů a sílící náboženskou sektou vedenou tajemným Nejvyšším vrabčákem. Jaime se vydává na tajnou misi. Zatímco Arya hledá za Úzkým mořem starého přítele, Tyrion je na útěku. Nebezpečí v Meereenu narůstá a Daenerys z rodu Targaryenů zjišťuje, že si její oslabené postavení žádá kruté oběti. (HBO Europe)

kiddo odpad!

Sere kormidelníku, nastavte laskavě kurz směrem Řiť. Ježišikristemarjapanocotokurvabylo. Nikdy by mě nenapadlo, že dokážu takhle rychle přejít od „bombááá“ k „podpalte to napalmem“. Věřte, tohle není fňukot milovníka předloh, který se nemůže smířit s tím, že barva Sansiných šatů v páté epizodě neodpovídá knižnímu protějšku. Bůh ví, že v rozporu s rozšířeným názorem se seriál od knih v těch skutečně podstatných věcech silně odlišoval už od samého počátku. Vadí to? Ne, dokud je výsledkem podnětné a zábavné dílo. A přesně tím pátá série být přestala. Nad adaptačními rozhodnutími producentů zůstává rozum stát – skoro jako by se D&D vypravili na lov veverek s puškou na slony. Každá, i ta nejfilmovější knižní linka byla v rámci zkracování a zjednodušování bez výjimky vykuchána, připravena o nejzákladnější děj, kontext a obsah, kvůli čemuž nezbylo v seriálu nic, na co by se dalo koukat. Neblahým následkem tohoto je, že zdánlivě i na první pohled komplexní linky působí při bližším prozkoumání extrémně chudokrevně, zcela ignorují dřívější charakterizaci, včetně elementární logiky, a plně závisí na rozporuplném, charakterově nesmyslném chování postav, jejichž motivace i uvažování se mění kolikrát scénu od scény. A co hůř, pátou sezónu přepadl zjevně smrtelný záchvat debility. Nepřeháním, nejchytřejší, nejprotřelejší a nejmazanější postavou je odteď Hodor, neboť všichni ostatní se chovají, jako by jejich mozek napadl šedý lupus. Lze tu letošní píčovinu jménem Sansa, Malíček, Roose, Stannis (!), Jon, Brienne, Cersei, Jaime, Varys, Dorne či Daenerys nějak, jakkoli obhájit? No nelze, protože hlavním platidlem Hry o trůny již oficiálně nejsou témata, příběh či postavy, nýbrž samoúčelný šok bez kontextu a logiky. K adaptování čehokoli zastávám extrémně liberální přístup, ale do prčic, jestli účelem tohohle sračkofestu bylo přimět mě znovu se do té rozmáchlé knižní obludnosti ponořit a zjistit, jestli jsem posledním dvěma knihám náhodou nekřivdila, tak úkol kurva splněn. ()

Spiker01

GoT i v páté sérii zabrousilo do zajetých kolejí, opět nechává fanoušky na pochybách, opět zabíjí nepřiměřeně mnoho (i hlavních) postav nebo je alespoň na nějakou dobu nechává mrtvé a opět provokuje mnoha explicitními scénami. Doteď mi nejde na rozum, proč všichni v Americe byli naprosto hotoví z onoho znásilnění (vůbec nic tam vidět nebylo a nijak to nepobuřovalo jako v jiných případech, vše byla jen iluze). Jinak standardně opulentní velkorozpočtová podívaná s vyrostlými draky a několika povedenými fighty. Btw : bude hodně vadit, že fandim Stannisovi? :D Asi mrtvej bude, ale byl tam ten střih a už by se mohl jenom odrazit ode dna. Nicméně Tyene u mě vede jako nejoblíbenější postava...8/10 ()

Kaka

Pátá série je vizuálně rozhodně nejpodmanivější ze všech. Nejvíce působí jako vysokorozpočtový blockbuster spíše, než jako temný fantasy seriál ze středověku. Bohužel ale logicky tím pádem přes všechnu svojí opulentnost a eye-candy look ztrácejí postavy a především tempo celé série, které se nebetyčně drolí především uprostřed a je obrovsky znát, že tvůrci tak trochu vaří z vody a snaží se načechrávat něco, co by standartně bylo vyřešeno během 4-5ti epizod. A to ještě k tomu dost nešikovnou formou (religiózními prvky apod.) Závěrečné tři epizody zachraňují tuto sérii od zážitkového průměru. ()

Shakers

5. séria - 90%. Rovnako ako postavy, tak aj draci nám už vyrástli a konečne je s nimi aspoň trošku srandy. Predošlá séria mi prišla o chlp lepšia, ale aj táto ma čo ponúknuť. S hlavnými postavami sa opäť raz zaujímavo namiešajú karty, hlavne záverečné diely (obzvlášť Hardhome a finálny diel) stoja skutočne za to. Vengeance is Coming. Obľúbený soundtrack: Blood of the Dragon, Dance of Dragons, Atonement. ()

dr.horrible

Logika hadr. Postavy detto. Sorry, ale Kiddo má pravdu. Beriem pomalú gradáciu deja, a aj cez dve vynikajúce akčné epizódy, ikonickú prechádzku uličkou hanby, aj štvorhviezdičkový pocit v závere, sú niektoré veci skrátka neobhájiteľné. Je to epické, je to úžasné, ale ten seriál za niekoľko rokov prišiel o 90 percent kvalitných dialógov a zhruba polovicu rozumu. ()

Anderton

Čím to je, že prvé dve tretiny série patrili k najslabším epizódam seriálu a naopak záverečné tri k absolútnym vrcholom, možno išlo o najlepšie epizódy vôbec. Piata séria tak pôsobí značne nevyrovnane, na druhú stranu ale gradácia smerom k záveru je určite lepší prístup, akoby kvalita kolísala nepravidelne. Čaká nás asi najviac monumentálnych scén doposiaľ, zrejme sa navyšoval rozpočet, ale umierajú opäť dôležité postavy a ani sa mi nechce rátať, koľko ich zostalo do šiestej série nažive a aký to bude mať dopad na opätovné vtiahnutie divákov do deja, keď viacero ich miláčikov už skončilo svoju púť touto fantasy krajinou. ()

Frajer42

Spoilery!Jak už je správným seriálovým zvykem, tak samozřejmě i 5. série měla velmi pozvolný rozjezd. V tomhle konkrétním případě ovšem brutálně pozvolný. Nevzpomínám si, že by se v nějaké jiné sérii dobré 4 díly opravdu nic nedělo. Hrdinové se různě rozeskupinkovali a cestovali s různými cíli napříč širým světem. Celou sérii nepotkala žádná větší zrada. Napětí se kumulovalo až k závěrečnému dílu, kde mě seriál dokonale šokoval snad každých 5 minut a kde se stalo v podstatě vše podstatné. Prvních 9 dílů bylo tedy pouze takových předskokanských. Docela jsem se těšil na bitvu o Zimohrad, na kterou Stannis převelice dlouho zbrojil a pro kterou obětoval vše, co měl v životě rád. Celá bitva trvala asi 1 a půl minuty a ani se neodehrávala u hradeb Zimohradu, což mě malinko zarmoutilo. Jinak snad všem byly zúčtovány předešlé hříchy a snad kromě rodu Boltonů, kteří spokojeně obývají Zimohrad, jsou všechny ústřední potenciální bojovníci o vysněný železný trůn v těžké prdeli. Jsem moc zvědav, jak bude boj o trůn pokračovat. Už aby tu byla další série! ()

klerik

Seriál ma prestáva zaujímať. Fakt nikomu nevadí, že sa minuli takmer všetky zaujímavé postavy a že je to len strata času, kde sa príbeh nikam nehýbe, a kde divák len čaká na finálnu epizódu??? Fakt veľký trapas.... ()

Crocuta

Od páté série tvůrci seriálu vyprávějí už úplně jiný příběh s jinými (a to často nejen charakterově) hrdiny než předloha. Navíc je tu tolik docela obyčejných nelogičností a - nebojím se to říci - píčovin, že výš než na tři * to nevidím. ()

marhoul

Sice mi to vychází na plný počet, ale subjektivně lze cítit pokles vysoké kvality proti předchozím sériím. Už to není úplně ono a dostáváme se fáze vaření z vody. Nicméně stále to vynikající ze seriálové tvorby. ()

hansel97

Čistý fan service, nevyrovnaná a utahaná série, která slouží jako překlenutí do další série se snahou přeskupit hrdiny po celé zemi, což ale trvá 10 z většiny krutě nudných hodin. Opulentní epos bez jakéhokoliv děje prvních 6 epizod, který jen vystavuje na odiv svůj rozpočet a jinak je vlastně úplně zbytečným počinem. Dalším problémem je z většiny obrovská předvídatelnost, i pro nás neznalé předlohy. Konec série naštěstí zvládá vtáhnout diváka zpět do děje podobně jako v předchozích sériích. (nejlepší epizoda - Hardhome) ()

Necrotongue

Pátá sezóna se pro mě stala zklamáním. Průměrné hodnocení se u mě nakonec vyšplhalo na tři hvězdičky, ale musím přiznat, že jsem se několikrát přistihl při tom, že tupě hledím na obrazovku, zatímco se mozek marně snaží zpracovat nejnovější přemet logiky. No jo, ale co jsem čekal, když jsem pochopil, že pro spoustu diváků měla série dva vrcholy: Sansinu svatební noc a Cerseinu uličku hanby. Mám dojem, že si někteří zoufalci prostě nedokáží najít vhodné porno stránky a ukájejí se u seriálů HBO. Já bych přece jen radši dostal pořádný fantasy příběh, protože porno si na netu najdu bez potíží. ()

MoiJe

Táto séria sa vliekla. Arya je zavretá a týraná, Sansa je zavretá a týraná, Tyrion je každú chvíľu zavretý, John je zavretý na Castle Black, Lannisterovci sa bezmocne plácajú a príležitostne nechávajú zavrieť, draci sú zavretí a Dani stráca sympatie zľava zprava, ... ()

Laxik

První čtyři řady jsem se odmítal pohoršovat nad změnami oproti knihám a těšil jsem se, kam nás alternativní cestičky zavedou. Zavedly nás do prdele, protože dějové linky Sansy, Brienne a Stanise nedávají absolutně žádný smysl a nebál bych se říct, že mě urážejí. Podobně jsou na tom Jon a Arya, kteří sice nedopadli katastroficky, ale tvůrci jakoby nepochopili, co jsou ty postavy zač a jak by se měli v jistých situacích zachovat. Naštěstí alternativní směřování Tyriona se nadmíru vyvedlo a epizoda z Tvrdodomova má koule. Takže zatím to není úplný propadák. ()

gogos

Hře o trůny evidentně dochází dech. Zvraty již nejsou co bývaly, dějově řada pokulhává za ostatními, zbytečně se vaří z vody. Střední část série mi dokonce přišla jako těžký průměr. Naštěstí se v závěru začnou opět dít zajímavé věci a pátá řada tak dostane grády. Opět tu máme spoustu akce, hutné (možná až zbytečně dlouhé a nudné) intriky, a spoustu dalších věcí, která dělá Hru o trůny tolik úspěšnou. Pátá řada mě napoprvé nepohltila, nebavila tolik jako předchozí, avšak nutno podotknout, že až na několik středních dílů, ani nezklamala. Hodně slabé 4* ()

MajklCZsk

Dle mého nejhorší série z celého seriálu. Od parádních prvních tří sérií to šlo z kopce a nyní po tomto zmrdexu to přechází do něčeho nudného, ne zas až tak dobrého a knize se už nepodobajícího. A daní dva scénáristi by se už mohli usmyslet a naučit se užívat toho generátoru náhodných slov, kterému říkají scénář! ()