Jon jde do války o Zimohrad s Remseym Boltonem. Daenerys uzavírá nové spojenectví. (KajusaK)

kiddo

ZUPA KULTIVOVANÉ SPOILEROIDNÍ POZNÁMKY ZE SLEDOVÁNÍ. Klady: DD se nyní snad už konečně vyhrabali z teritoria Hostinotance a Stannis v Zimích prdech stoprocentně vyhraje bitvu o Zimohrad. Ti laskavější mezi námi si sem můžou přidat vizuální stránku, která na rozdíl od loňského Hardhome nezahrnuje jedno akčňácké klišé za druhým a je fakt vrcholně vizuální (tj. vůbec vidět), ale já se mezi ně nepočítám, páč kdyby mě zajímala přehlídka slušných triků a perfektní kamery bez příběhu, pustím si nějaký videokurz. Zápory: 1) Svatého Tyriona nesnáším, ale DanAERYS (ochochoch) asi nemusím ještě víc: co to je za rozmazlenou patnáctku, podělat, co můžu, zanechat město v naprostém chaosu a opustit spojence v situaci, která by znamenala jistou smrt, kdyby nezasáhl scenárista, a pak si stěžovat, že ta audina od papínka je bílá, a ne červená? 2) Pokud experiment v Meereenu uspěje, značí to podle Tyriona, že ekonomický systém bez otroctví je možný? A Pentos, Braavos a jeho rodný WESTEROSS jsou asi co, dieselová lokomotiva?! 3) Ne že bych se chtěla nimrat v detailech, to je mi samozřejmě úplně cizí, ale nemělo by vyjednávání zahrnovat klid zbraní? 4) A máme tu pravidelnou rubriku „Aby se něco mohlo stát, musí se někdo chovat jako naprostý debil“. DŮKAZ A: Absolutně nechápu, s jakou logikou otrokáři do toho vyjednávání šli. To zapomněli na existenci draků, z nichž dva jsou přímo ve městě a na třetím Dany právě přiletěla? OK, nezapomněli, takže DŮKAZ B: proč si tedy připadají v pozici, která jim umožňuje vyjednat Danyinu bezpodmínečnou kapitulaci VČETNĚ odevzdání draků? To jsou mimochodem ti samí draci, kvůli nimž ještě loni přijali Hizdahrův absurdní mír, který pro ně nebyl v ničem výhodný. A DŮKAZ C: jaká nová realita pro Dany nastala? Tyrion zvládl situaci ve městě, Dany se vrátila i s Drogonem a pořád má armádu Neposkvrněných, tak jak je její vláda u konce? Já chápu, že DD považují své diváky za totální idioty a prostě sem museli narvat „šokující“ moment Drogonova zásahu, který by replikoval vypálení Astaporu, protože proč se snažit o něco nového, ale tuhle scénu už fakt mohl napsat jen nějaký kokainem nacucaný mentál. 5) A zde, lidi, vidíte, na co šly všechny ty prachy, které měly padnout na zlovlky, komparzisty a hlavně někoho, kdo by po DD aspoň jednou přečetl scénář. Jen se kochejte. 6) A Rhaegal s Viseryonem utečou plných sedm epizod po svém osvobození, a to v ten nejdramatičtější možný okamžik. 7) Ehm… synové Harpyje jsou pořád ještě aktuální? Honem, pojďme automaticky předpokládat, že byli domluveni s yunkaiskými a zaútočili zároveň se začátkem obležení… mimo záběr! Protože proč by scénář měl napsat scenárista, žáno. Btw DŮKAZ D: co těch pár hovádek božích dělalo uprostřed bitvy před městskými hradbami? A jo, von nějaký vůl nad papírem nedomyslel, že nechat armádu Dothraků útočit na zavřená vrata je poněkud idiocie. 8) Jon je legendární šermíř, dokonce nejlepší evar? Takže o Bílých chodcích se zpráva neroznese, ale o prácičce, kterou za Jona odvedl Mormontův meč, ví úplně každý včetně jeho senilní matky? 9) Jon je v ofenzivě, bez obranné pozice, s polovičním počtem vojáků, Sansa se s tajemstvím o Malíčkově armádě svěřila maximálně svému deníčku a Ramsay je ochoten opustit pozici, která mu zaručuje stoprocentní vítězství – někdo je tu vymatlaný kretén. Hádám, že úplně všichni. 10) A veškeré argumenty, že teleportace se odehrává v průběhu týdnů, padly spolu s Chlupáčovou, nějakým zázrakem neshnilou a perfektně zachovalou prasečí hlavičkou. 11) Btw Ramsayho plán „musím svým mužům dokázat, jaký jsem macho, tím, že je nechám zbytečně pochcípat“ je skutečně debilní a unáhlený, ale tady to nevadí, protože knižní Ramsay jaksi opravdu je unáhlený debil. Že tedy Davos musí obhajovat neexistující logiku jeho strategie, hodně vypovídá o tom, komu DD fandí. 12) DŮKAZ D – ta drámo konverzace Sansy a Jona by se nikdy nepřihodila, kdyby se stalo něco naprosto logického, a sice kdyby se Jon zeptal na Ramsayho dřív než v předvečer bitvy, nebo kdyby Sansa to info automaticky nabídla. Je roztomilé, jak se po nás na jednu stranu chce, abychom si domýšleli, co se stalo mimo záběr, a na tu druhou se v zájmu DRÁMATU musí doplňovat píčoviny, které zcela ničí logiku jinak dobré scény. 13) Jon bojoval proti horším než Ramsay? To jako Tormundovi? Btw ač nejsem žádný odborník přes vojenství, jsem si vcelku jistá, že bojovat z obranné pozice na obří hroudě ledu je něco jiného než útočit s malou armádou na opevněnou pozici, zvlášť když v prvním případě byla předem prohraná bitva zachráněna neočekávaným zásahem druhého vojska. 14) Já bych mohla nadávat, jak Sansina charakterizace opět mizí do záchoda, když vysvětlení, proč se nevyjádřila k Jonově stupidnímu plánu útoku až do předvečera bitvy a neřekla nikomu o Malíčkově armádě, je, že se jí ten zloun Jon nezeptal, ale my jsme dávno pokročili za problém charakterizace: tohle je problém mizerného scénáře, jehož autor si přeje mít co nejvíc „šokující“ okamžik a je ochoten tomu obětovat úplně cokoli. 15) A pravidelná pětiminutovka „Sereme Stannisovi na hlavu“ je zpět, dámy a pánové. Dnes se dozvídáme, že Davos nemusí Stannise a netruchlí za něj, protože „démoni našeptávali Stannisovi ošklivosti“… přičemž démony se, předpokládám, myslí Mel… jíž Davos na začátku série dělal tu nejfanatičtější roztleskávačku. UÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!!! 16) Ehm… proč Jon nechce být přiveden zpátky k životu? Je stejný jako před svou vraždou, charakterově se pro něj nic pro něj nezměnilo, jeho život není o nic složitější než předtím, o žádném utrpení spojeném se vzkříšením jsme se nedozvěděli… Do prčic, DD, charakterový vývoj jaksi musíte dělat v průběhu série, ne v poslední možnou chvíli a bez důvodu, aby se neřeklo! 17) Mel, která byla přesvědčená, že je Jon princ, který byl slíben, najednou neví, proč ho R’hllor chce naživu? Do prdele, četli to ti klauni po sobě aspoň jednou? 18) A Shireenin jelen byl z azbestu, bo co? Jinak jsem ráda, že Shireen byla upálena přímo na dohled Zimohradu, čímž byla ta loňská nutnost obětovat ji, jinak by Stannis neměl šanci se k Zimohradu dostat, pohřbena už úplně. BTW jak si člověk spojí kupku nespáleného dřeva s upálením? 19) Krucinál, kde Jára zaparkoval? Jo a pro formu: 20) Theon že si dělal vtípky z Tyriona kvůli jeho výšce? To jako myslej vážně? Theon nazval Tyriona skřetem poté, co se Tyrion bezdůvodně vysral na veškeré jeho rodinné dědictví a nevyprovokován ryl do jeho situace. 21) Ok, jak je to s flotilou Železných? Protože Euron během volby tvrdil, že ji fungl vybuduje, ne že do ní přidá pár svých kačenek z vany. 22) Mmt, Járovi se nechce vzdát se staré cesty, přestože v druhé epizodě řvala na Balona, jak je stará cesta na hovno?! 23) Doprčic, proč potřebuje Dany Tyrionův souhlas k uzavření paktu s Járou, když si ještě ve třetí sérii uvědomovala, že veřejné zásahy rádce podkopávají její autoritu?! (Btw jestli se po tom lesbickém napětí nedočkám aspoň náznakového lízání koberce, tak už fakt nevím) 24) Že vůl Rickon měl kličkovat, tpoznamenal každý. Mě by spíš zajímalo, proč kvůli němu Jonny obětoval celou svou strategii, přestože si nemohl být jistý, že je to opravdu on. Btw oceňuju, že se mě vizuál a soundtrack snaží přesvědčit, jak je Rickonův běh napínavý, jenže já nejsem idiot, a že Rickon nepřežije, jsem věděla od okamžiku, kdy byl ohlášen jeho návrat. Sry. 25) Bitvu už podrobně rozebrali pověřenější, takže se omezím na stručné: seriálový Jon jako vojenský velitel je něco, co by vzniklo, kdyby se někdo rozhodl adaptovat Leeroye Jenkinse 26) Nasrat. 27) A ty tuplem. 28) A ty upa nejvíc. 29) OK, pro formu: Boltonové se asi neobtěžovali obsadit Kailinskou držbu nebo ji Malíček obešel jako Brienne, Sansin namátkou čórnutý havran zázračně doletěl na místo určení, nikoli logicky na Medvědí ostrov, a Sansa je oficiálně zodpovědná za zbytečnou smrt tisíců, protože ego. Mmch, těším se, až mi lidi budou vysvětlovat, že ten nejméně šokantní moment v historii nešokantních momentů by nebyl daleko účinnější, kdyby se ta Sansina loňská linka v Zimohradu vůbec neodehrála a ona zůstala po celou dobu v Údolí. 30) A abychom se vrátili k původnímu programu, dámy a pánové, Davos opět nesnáší Mel. Pokud jste si mysleli, že ta odbočka v charakterizaci bude k něčemu dobrá, je mi líto. 31) Já vím, že teď už je to poněkud pasé, protože opravdová Sansa se v seriálu naposled objevila možná někdy v druhé sérii, ale pro jistotu to zopakuju: tohleto zrzavé, co se nám promenuje po obrazovkách a má radost z brutální pomsty, NENÍ SANSA. Sansa nedovolila Cersei, aby ji zlomila, nezcyničtěla, nezhořkla, neumí čerpat potěšení z utrpení druhých a nedokázala se radovat ani z Joffreyho smrti. SANSA JE NĚKDO, KDO SVÉ MUČITELE NENECHÁ VYHRÁT. Tohle není Sansa, nýbrž nějaká zrůdná kombinace Ramsyho a knižní Cersei. 32) Srsly, nasrat. () (méně) (více)

dO_od

// Ale jo, po asi desátém opětovném shlédnutí TÉ bitvy musím říct, vlastně spíš uznat, že ty první pocity byly fakt spíš jen tím, že jsem se špatně vyspal a ráno na to nebyl úplně ready. Teď s odstupem už to tam vidím a cítím mnohem víc a tím myslím úplně všechno. Vítězství, porážku, únavu, vysílení, nával adrenalinu, strach, radost, hrůzu, prostě všechno. Velká paráda a velké díky, kvůli takovým epizodám ten seriál miluju(eme) a Bitvu bastardů tak s klidem řadím jen těsně pod zatím nejlepší epizodu seriálu, devastující Hardhome z páté série. Snad to nebylo naposled, co mi takhle GOT vytřel zrak. 9,5/10 ()

Kaka

Nepřekonatelná The Battle of Winterfell. Zřejmě nejlépe natočená historická bitva všech dob - tedy ano, lepší než ta ve Statečném Srdci. Která je možná střihově pro diváka krapet přehlednější, ale to je po shlédnutí GOT právě to, co ji sráží čistě zážitkově o trochu níž. Skutečná vřava je všechno, jen ne přehledná a jestli jí něco dokáže reflektovat nejlépe, bylo to právě zde. Možná bych to přirovnal ke Stonově bitvě u Gaugamel v Alexandrovi. Byla správně surová a krvavá, avšak ani tam se nevršily doslova kopce mrtvých těl a koně se nemlátili proti sobě. Velmi špinavé, sugestivní a dramatické. Některé momentky dokonce svojí ruční kamerou za hlavním hrdinou připomínají to nejlepší z Vojína Ryana a jeho vylodění v Normandii. Finále epizody rovněž za jedna. Totální emocionální katarze nejen hlavních hrdinů, ale i diváka. ()

darkrobyk

Uf, tak konečně se tvůrci GOT odvázali! Proti tomuhle je Statečné srdce pohádka pro malé děti a bitvy z LOTRa večerníčkem pro batolata. Samozřejmě DRACI vedou! Nebudu předstírat, že ledacos se dá odhadnout (hlavně když víte, že Martin neměl se žádnou postavou slitování a následovníci se snaží jít v jeho stopách), a snad proto jsem spokojen ještě více. Krvavý závěr jistě potěšil nefanoušky jedné z hlavních postav. ()

InJo

Po pár nepříliš strhujících dílech zase jedno těžkotonážní KO a nesmírně sebejistý návrat na absolutní vrchol současné seriálové tvorby. Výtečné od začátku až do (úplného) konce, titulní bitva má náramnou hutnou atmosféru a je v tom nejlepším smyslu slova "špinavá". Kdyby měly všechny epizody takovouto kvalitativní úroveň (což je u tolikadílného seriálu naprosto nereálné), byla by Hra o trůny bezkonkurenčně nejlepším seriálem, jaký kdy vznikl... ()

Anderton

Všetko, čo ste kedy chceli vidieť v Game of Thrones, ale tvorcovia sa to dosiaľ báli nakrútiť. Áno, vyzerá to, ako by to nakrútil Scott alebo Jackson. Respektíve bitku s drakmi a dobíjanie pyramíd Jackson a masaker pred Winterfellom Scott. Ale to je samozrejme vec názoru, nejaký čistý formalista môže nesúhlasiť a stále v tom bude vidieť neduhy seriálovej tvorby. To zadosťučinenie, ktoré máme v posledných momentoch epizódy, tak také tu ešte nebolo. ()

mcb

Překonávání televizních hranic? Alespoň z hlediska výpravnosti a filmového looku ano. Poslední epizoda Hry o trůny nabízí dvě velkolepé bitevní sekvence, které jsou intenzivněji a koncepčně originálněji nasnímané než jakákoliv atrakce libovolného hollywoodského blockbusteru posledních let. Kromě úvodního "dračího" nájezdu stojí za zmínku hlavně samotná "Bitva bastardů", která v počátečním, videoherně pojatém dlouhém záběru navazuje na dynamičnost památného záběru-sekvence z první řady Temného případu, a do něj přidává kýženou POV perspektivu jednotlivce ztraceného ve zmatené bitevní vřavě, která nepřipomíná blockbusterovou CGI anonymitu, nýbrž špinavý a v rámci možností realistický zážitek. Samozřejmě jsou možná srovnání se středověkou nekorektností Gibsonova Statečného srdce nebo s fantasy měřítkem (a vývojem) Pána prstenů: Dvou věží. Dá se ale říci, že díky invenčnímu zapojení motivů z předchozích, záměrně pomalých (až dějově zastavených) epizod a ozvláštňujícím prvkům v podobě originálně pojatého bojiště, bojového postupu či atypického vyvrcholení je devátá epizoda šesté řady snad i převyšuje, a to i zatím nejlépe přijímaný díl "Tvrdodomov". Naprostá fantazie a navíc s akcí, která není primárně koncipována jako přímočarý fanservice (jako některé komiksové adaptace od Netflixu). ()

TheEvilTwin

TOHLE JE DIL, NA KTERY SE CELYCH 6 SERII CEKALO!!! Jednoznacne nejlepsi dil z celeho serialu, mozna i nejlepsi hodina, co jsem kdy u filmu strávil. Absolutne epická finální bitva, kterou tenhle seriál konecne potreboval, nepopsatelný zážitek ()

Necrotongue

Deváté epizodě uděluji své rekordní hodnocení v této sezóně proto, že tvůrci narvali hned dvě bitvy do jednoho dílu, takže se konečně něco dělo, zároveň nemohu žádnou další hvězdičku přidat, protože nesmyslů byla opět strašná spousta. Například: Proč jsem neviděl ty buldozery, kterými někdo v průběhu bitvy navršil mrtvoly do úhledných valů? Proč nechala Daenerys vypálit polovinu města, než zničila nepřátelské lodě? Proč se Jon choval v bitvě jako idiot? Yara a Theon odpluli z Železných ostrovů se stovkou lodí, pokud budu skromný, k ovládání jednoho plavidla by bylo třeba 25 mužů/ žen, takže flotila má nejméně 2500 mužů/ žen. V tom případě je rod Greyjoyů nejmocnějším v Západozemí, protože předpokládám, že s Euronem zůstala většina populace. Sansinu řeč k Jonovi bych shrnul asi takto: "Proč se mě nezeptáš na radu, když o válčení nic nevím?" ()

MoiJe

MASAKRALNE dobre urobene, take dva boje v jednej serialovej epizode... Kokos! A este hlavny zaporak dostane najlepsiu smrt v aku sme mohli dufat. Proste super. Trochu divne, ze nikto podstatny z "nasich" nepadol, GoT bolo prave dobre ze v tomto clovek nevedel, ale rozhodne si nestazujem. Nechcem vediet co to muselo stat prachov a prace, ale kazdopadne kua respect. ()

ArsenalEagle

Asi budu spoilerovat, takže pozor, SPOILER. Zase tu máme "magickou epizodu č.9", což znamená, že buď někdo dobrej umře, nebo bude ohromná bitva - dostali jsme oboje. Bohužel Rickonovi běh alá "zigzag" nic neříká. Co se bitvy, respektivě bitev (Meeren, Winterfell) týká, mohu se jen roztékat blahem. Nevím jestli jsem byl jediný, kdo se divil, že Wun Wun (pro méně zasvěcené obr) nebyl nijak obrněn nebo ozbrojen, nedovedu si totiž představit, že by ho v čele divokých mohl někdo zastavit, pokud by měl v jedné ruce kmen stromu a v druhé štít z několika klád. Každopádně co se stalo, stalo se, Winterfell má opět pána svého rodu, tedy spíše paní. Možná jsem jen očekával Nymerii a její stohlavou smečku, která by ty parchanty stáhla z kůže. Závěrečná scéna byla takovým menším zadostiučiněním :) Ramsey je prostě jeden z nejlepších charakterů vůbec. Troufám si říct, že se jedná o jednu z nejlepších seriálových epizod vůbec, ne-li úplně nejlepší. ()

JohnMiller

Bezpochyby jeden z vrcholov fantasy žánru.. Mám len jedinú otázku.. Prečo sme na to museli čakať tak dlho? Posledná bitka o sever sa v tejto časti náramne podarila.. Pokiaľ doteraz šetrili rozpočtom na záverečnú bitku, tak im to nezazlievam. Súboje krvavé, plné emócií všetkých postáv ktoré prežili až doteraz.. A verte mi, že dokonca nás tvorcovia napínajú finálnym výsledkom. Aj keď tento seriál rozhodne nepatril k mojim obľúbeným, neuznať túto epizódu za skvelú by bolo úplné šialenstvo. ()

Chen

Pár zlomových okamžiků se dá odhadnout s velkým předstihem, někdy je střih trošku zmatený, ale jinak jsem v dostal to, v co jsem doufal. A to jsem doufal v hodně . ()

Wormboy

Dve zasadny bitky v jednej epizode, ktora na kolena zraza vsetko, co sme doteraz v serialoch videli a mysleli sme si, ze to bolo velkolepe...Bitka bastardov je absolutny monument a bez akehokolvek prizmurovania oci stoji hrdo vedla Bitky na Pelennorovych poliach. ()

Mr.Ripley

První opravdu skvělá epizoda této série. Očekával jsem spíše bitvu u Waterloo, ale dostal jsem neskutečně epickou bitvu s LOTR přídavkem (nájezd) (famózně nasnímanou). Ten slastný konec s nejdokonalejším úsměvem? Škoda, že to takhle nemohlo vypadat celou řadu. Paráda! ()