Železný trůn (S08E06) (epizoda)

The Iron Throne

The Iron Throne

Fantasy / Drama / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2019, 1 h 20 min

Hodnotím lepšie ako predchádzajúce diely poslednej série v zásade len preto, že z tých sračiek, do ktorých to scenáristické duo Debil&Debil dostali, sa asi lepšie nedalo dostať. Stále je to ale len elegantné vyhrabanie sa zo scenáristického lajna, takže nejasajme. Vizuál super ale celkovo najmä v druhej polovici po odlete Drogona skôr guilty pleasure než dôstojný záver. Veci ktoré mi neberie hlava - Sever sa stal nezávislým ale šiestim kráľovstvám vládne Stark, Drogon minule jedným dychom búral hradby ale železo mu trvá cca 30 sekúnd (asi málo zmesi) a ako vyštudovaný historik a politológ Drogon vie, že za smrť Daenerys nemôže Jon ale železný trón, ríšu Targaryeni vždy držali silou ale teraz sa rody na veky vekov pomerili. A neviem kto to tam bol za Dorne keďže všetkých Martellov vyvraždili. No nič. Uvidíme, či Martin vymyslí menej dementný záver. 7/10(21.5.2019)

Za mě spokojenost už na začátku série jsme s kamarádem tipovali jak to skončí a naše tipy se celkem sešli. Poslední sérii i tak hodnotím plným počtem. Stále si však myslím, že poslední dvě série měli mít po 10 dílech i s tou delší stopáží a byl by dostatek času na všechny postavy. BTW: 58% si to opravdu nezaslouží, ale je moderní remcat a škemrat o remake :DDD Naštěstí těch spokojených je více jen nejsou tolik slyšet, protože nepotřebují brečet v každé diskuzi, pod každým příspěvkem atd... Jsem opravdu rád, že jsem mohl být u takového fenoménu jako GOT jsou a budou. Trochu jsem doufal, že by nám mohli dát spinoff Aryi alá Colombus. Nebo Jona za zdí... Spring is coming!(28.5.2019)

Pět nedám, neboť bych šla proti sobě. Ovšem po dvou katastrofálních fail epizodách (zastávejte si jich, jak je libo, avšak plytkost, děravost, zkratkovitost, nedotaženost i naprosto tupý scénář, jenž vkládal postavám do úst popel, místo ohně a ledu, kdy jsme se doslova ukájeli nad každičkou scénkou, poetičnost odvál severák), se nám nyní dostává hořkosladkého rozuzlení, jehož pachuť budeme s jistotou cítit při každé vzpomínce na Trůny. Uniklé scripty nelhaly, ač jsem jim nevěnovala mnoho pozornosti. Stále jsem totiž nevěřila, že by mohli celou tu letitou jízdu, vykonstruovaný děj do sebemenších detailů, natvrdo znásilnit. Všichni jsme si plně vědomi, že 6 dílů je sakra málo, je to znát. Překotné zvraty bijí vyloženě na naše mozkovny. Sám George R. R. Martin ale tvůrcům před lety sdělil osud ústředních postav, proto není zas tak nad čím láteřit...s Daenerys linkou však mohlo být naloženo uctivěji, o tom žádná. Nakonec konec dopadl důstojněji, než jsem čekala a snad jsem ani už nedoufala. Shakespearovský nádech s podmanivým hudebním doprovodem. Návrat na úplný začátek, leč proktnutý koncem, který věští nový, lepší, s lehkým úsměvem na rtech. Díky za dojemnou tečku v posledních minutách, jež ve mě bude rezonovat navždy. Díky za všechno. Freedom for a dragon, hail to the wolf.(20.5.2019)

Tak to máme po osmi letech konec jedné z nejlepších fantasy sériích, která v té osmé začala ztrácet dech. A poslední díl nebyl výjimkou, kdyby tak nehrál na nostalgii a přece jen úspěšně vše uzavřel v hořkosladkém duchu, což je pro mě přece jen pozitivum, neboť náznak demokracie v politice Západozemí už u mě zaváněl odpadovým hodnocením, ale díky Bohu, šlo jen o vtip. Rychlá změna charakterů postav, kvaltování v čase, to vše se negativně odrazilo na kvalitě posledních dílů a zde tomu není jinak. Přesto ale konec mě potěšil a uzavřel to (i když ne tak jak jsem si přál, výhrou nemrtvých) tak, aby to působilo smysluplně a ne chaoticky jako u kdysi Ztracených. Uznale pokyvuji hlavou a snad další seriály ze světa Západozemí se již vyvarují chyb posledních dílů. 85%(20.5.2019)

Po příběhové stránce můžu říct, super. Víceméně happyend, ale o to tu nejde. Máme tu konec, který se povedl, respektive překonal očekávání. Opět je to dost uspěchané, chybělo zde strašně moc nevyřčeného a to poslednímu dílu ubírá tu poslední hvězdičku na kráse, jinak šlo, co se série týká o nadprůměrný díl. Mrzí mě, že se tu opět zničeho nic objevilo x postav, o kterých jsme neslyšeli jak je zima dlouhá, a všichni se chovají, jako by to bylo normální. Tak ty vado, chápu že se děj posunul zase o pár dní, týdnů, měsíců... vpřed, ale jen si říkám.. proč? Nicméně v nic lepšího a kvalitnějšího jsme po této sérii ani doufat nemohli a další snížení hodnocení moc nechápu, ale budiž, teď je vlastně kůl GoTko úplně odepsat. Smutné. A jak tu někteří kritizují inteligenci draka - sám Martin povznáší dračí inteligenci na úroveň lidské, ba i výš. Jinak jsem rád za dá se říct otevřený konec, nabízející hromadu sequelů s dost zajímavým námětem alá Kryštof Kolumbus či Long Night II.(20.5.2019)

• - Když Šedý Červ (Jacob Anderson) vychází s Tyrionem (Peter Dinklage) z jeho cely, můžeme si všimnout nepatrného detailu. Šedý červ má na kalhotách vidět, že má přirození, avšak všem Neposkvrněným, včetně Šedého Červa, bylo přirození v mladém věku již useknuto. (Sayko)

• - Ve scéně, kdy se sešla rada vysoce postavených lidí odevšud ze Země, za židlí Samwella Tarlyho (John Bradley) můžeme vidět plastovou láhev vody. (Sayko)

• - Emilia Clarke (Daenerys) přiznala, že se pro svůj poslední proslov před svými nastoupenými armádami nechala inspirovat proslovy Adolfa Hitlera. (vojtaruzek)