Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele DaViD´82 k tomuto seriálu (4)

Hra o trůny (2011)

Válka růží i dění na Apeninském poloostrově za Borgiů ve fantasy hávu v podobě ságy, pro kterou je „fantasy“ škatulka příliš omezující a svazující, byť to tak zpočátku nevypadá. Žádní špičoušatci, trpajzlíci, orkové a podobná havěť. Za to kvanta živoucích nečernobílých postav (v čele s Claudiem... ehm, Tyrionem, který ční nade všemi) a politiky. Tuny a tuny politiky skrze tuny a tuny intrik², kutí piklů² a pletichaření² a až kdesi v pozadí a vlastně spíše "tak jakoby mimochodem" epické bitvy, o kterých se více mluví než se jich účastní; nikoli náhodou jsou tedy nejlepší pasáže předlohy ty "přechcávací čistky" à la čtvrtá Tyrionova kapitola ze Střetu králů. To platí o předloze. Hledejte v ní pokračovatele pochodně, kterou zažehli Waltari s Gravesem spíše než-li náhražku Pána prstenů či nekonečné generické ságy XY. Proto je dobře, že to vzalo na svá bedra HBO, protože tohle JE (a ostatně i nadále bude) jako jejich Řím ve fantasy kulisách. Prostě adaptace formou seriálu, který se sice v mnoha ohledech nepotkal s mou po mnoho let budovanou představou (není to dělané pro fanoušky knih, ale především pro nezaujaté diváky a mělo by to tedy obstát především samo o sobě jako svébytný seriál; což se HBO zatím daří), ale i tak jsem nadšen, jelikož tvůrci jen zbožně neilustrují předlohu a nebojí se i "tnout do živého", byť je to někdy dost "hrrr" a nenechávají některé situace v divákovi správně doznít. Také používají mnohdy spíše divadelní postupy než regulérní filmovou řeč (ta se objevuje až s příchodem Alana Taylora a druhé sezóny). Což není v žádném ohledu zápor, pouze konstatování. Navíc jde o seriál HBO i v tom ohledu, že jednotlivé epizody příliš nefungují samy o sobě, ale až jako součást jednoho celku. Typickým příkladem budiž finále první sezóny a úvodní díl té druhé. V každém je tolik linií, že každý dostane tu svou "minutku na výsluní", ale honí se toho tolik, že je to ve výsledku roztříštěné, kde je toho od všeho trochu a ve výsledku vlastně nic. Pokud je však vezmete jako součást celku, tak je vše rázem tak jak má být, protože HBO si jak známo na sezóny příliš nehraje. Pro ně je prostě start nové série "pouze" další kapitolou jednoho příběhu; a tak jsou od sebe jednotlivé série rozeznatelné vlastně jen stále narůstající (již tak nemalou) produkční hodnotou. Tvůrci dělají sice mnohé značně po svém (od druhé sezóny to spadá do škatulky volně inspirováno Hrou o trůny spíše než-li adaptace Hry o trůny), ale přesto zůstávají vždy duchem věrni předloze. A co je věrnost předloze v případě Hry o trůny? Ani ne tak držení se zuby nehty bohatých dějových peripetií; o ty zase až tak moc vlastně nejde, vždy se dají pozměnit, pokrátit, sloučit apod.; ale spíše o věrnost postavám. Tvůrci je mnohdy vedou zcela jinými cestičkami než-li autor předlohy, ale vedou je do stejného cíle. Což vzhledem k jejich výjimečným kvalitám, charakterizaci a vývoji, je myslím samo o sobě nejlépe vypovídající. | S1: 5/5 | S2: 4/5 | S3: 4/5 | S4: 5/5 | S5: 4/5 | S6: 4/5 | S7: 4/5 | S8: 3/5 | () (méně) (více)

Série 6 (2016) (S06)

Průměrná a doposud nejhorší (protože špatně napsaná) sezóna spasená na poslední možnou chvíli dvojící závěrečných epizod, které naopak patří k těm z vůbec nejzdařilejších. Což s ohledem na kvalitu památných epizod z předchozích sezón není zrovna malý úspěch. ()

Série 7 (2017) (S07)

Stěží říci, zda jsem více rozladěn tím, jak to pohrdá a jde proti vlastním zákonitostem (teleportace, nedotknutelní hrdinové), logice, uchyluje se to k nerealisticky laciným řešením a absolutně to ztratilo jakoukoli dosavadní konzistenci chování postav (platí to o každé, tuplem pak o Tyrionovi s Malíčkem) či jsem nadšen tím, jak kvalitní fanouškům poplatná přímočará béčková generická high fantasy se z toho vyklubala. Mám k této řadě prostě ryze ambivalentní vztah; na jednu stranu jí pohrdám s ohledem na to, jak to poplivává vše poctivě po šest sezón budované (o předloze raději pak pomlčet úplně, ale s tím už je jeden smířen pěkných pár sezón), na druhou stranu si jí pro samou tu epičnost, bitvy, oheň dštící draky, akci, hlášky a burácející soundtrack užívám jako zatím žádnou jinou. Ano, nesporně to působí jako by veškerý scenáristický tým musel jít dělat kompars do oněch davových scén namísto sezení nad papírem (a vrátili se ke své práci až na část finální epizody), ale lhal bych, kdybych nepřiznal, že mě to bavilo. Sice ze zcela (ale ZCELA) jiných důvodů než doposud, ale bavilo, ne že ne. ()

Série 8 (2019) (S08)

Anticlimax². O co výpravou, produkcí, měřítkem i epičností rozmáchlejší a (nejen) na obrazovkách doposud ani náznakem nevídané, o to debilnější a s gustem házející i rozmatlávající lejna odkazu úvodní čtveřice sérií; o předloze raději vůbec nemluvě. Martin se musí v hrob... Ehm, posteli obracet. Nedá se popřít, že finální série obsahuje mnohé momenty, scény a pasáže, které jsou perfektně natočené a tají se z nich dech. Škoda že logika v celé sérii ani ne tak absentuje jako spíše páchá rituální harakiri jednu každou vteřinu stopáže. Kdyby osmá série byla vyvrcholením zapomenutelné spotřební tuctové temné fantasy, co jich jsou regály knihoven plné, těžko by šlo mít byť jen jednu jedinou výtku a plesal bych nadšením. Tím že jde o vyvrcholení série stavící na charakterech, vypiplaných břitkých dialozích, zvratech, nekompromisní politické pragmatičnosti, nevyřčeném mezi řádky tak.. Škoda mluvit. Není tu jediný kloudný dialog, vše se říká na plnou hubu, deus ex macina střídá deus ex machinu, žádný opodstatněný zvrat, žádný překvapivý moment, žádné logické postupy, jde o čirý fan servis (paradoxně kašlající na fanoušky) nejhrubšího zrna, prostě nic, co byste nenašli v jakékoli generické "Vyvolená děcka versus Velké Velmi Moc Zlé Zlo a láska k tomu" fantasy sáze pro náctileté. Zatímco minulá série ještě šla přejít guilty pleasure nadhledem, tak tentokrát... Zbývá fenomenální podívaná, která stojí za to vidět. Pokud přejdete skutečnost, že byste si u ní nejraději hlavu rozflákali o konferenční stolek. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci