Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele ArsenalEagle k tomuto seriálu (33)

Za bouře zrozená (2017) (S07E02)

Pomalejší a ukecanější první polovinu nahradila neuvěřitelná paráda. Opravdu výborný díl se skvělou kamerou. SPOILER: skvělé scény se Samem, Littlefinger x Jon, Euron aka psycho je zpět, Nymeria, Nathalie má ale ku*va dobrý tělo. ()

Spravedlnost pro královnu (2017) (S07E03)

Ukecaná epizoda, plná sáhodlouhých rádoby inteligentních a důležitých věcí... teda kromě poslední čtvrthodinovky, která byla naprosto famózní a i když jsme se nedočkali celkových bitev, spíše jen výsledků, tak to stálo za to! Jak tu padlo, scéna Jon x Daenerys nepřinesla nic moc nečekaného a nebyla z těch nejzajímavějších, přesto mě rozesmála ______ This is Daenerys of the House Targaryen, the First of Her Name, The Unburnt, Queen of the Andals, the Rhoynar and the First Men, Queen of Meereen, Khaleesi of the Great Grass Sea, Protector of the Realm, Lady Regnant of the Seven Kingdoms, Breaker of Chains and Mother of Dragons ___ x ___ And this is Jon Snow. ()

Válečná kořist (2017) (S07E04)

Poprvé vidíme draka v Západozemí v akci a nejde si nestěžovat na bravurně zvládnutou ohnivou bitvu, kterou můžeme srovnávat s Černovodou, možná i lepší. Arya ukázala, co za ku*evskou badass je, a Malíček má v kalhotech plno. Problémem je u tohoto dílu příliš krátká doba, dostaly jsme hype, který byl prakticky hned v zárodku utnut. ()

Východní hlídka (2017) (S07E05)

Díl, ve kterém se toho příliš neděje, přesto je nesmírně důležitý, neboť rozkrývá další průběh postupu děje a nenápadně potvrzuje zatím ještě neznámé pravdy (a zrovna Gilly?). Absence G.R.R.M. je znát a seriál se ubírá trochu jiným směrem, ovšem nečekal jsem tak skvělou dialogovou epizodu, kterou byli David a David schopni napsat.. Nadcházející (pravděpodobně dvoudílné) finále si zaslouží svou dávku velkoleposti. Malíček rozehrál opravdu zajímavou hru, jsem natěšenej, kam až zajde. PS: Bronn je nejen zdatnej šermíř, ale také skvělý plavec a potápěč s větší silou než jakou oplývá The Mountain. PSS: Tarly(s) celkem zklamání. PSSS: Konečně dovesloval. PSSSS: Proč nemá Tormund rád Joraha, když mu (teda nevím o tom, že by ano) nevadila Lyanna. ()

Za Zdí (2017) (S07E06)

Obsahuje spoilery. Dva dny po vypuštění pátého dílů "unikl" další díl a se spoustou spoilerů nešlo čekat do pondělí. 95 % dílu se odehrává na Severu, z toho více jak 80 % na sever od Zdi. Takový díl jsme už zažili, a ruku na srdce, Hardhome byl úchvatný, a to neměl k dispozici draky. Nevěřil bych, že mě GoTko opět nahlas rozesměje a opět za to mohl Tormund (kterému skvěle sekundoval Ohař a nepřítomná Brienne of Tarth). Ale k něčemu věcnému. Jon je z prominutím debil, když je schopný podniknout takovou kravinu. Naproti tomu jsem po dlouhé době pocítil obdiv a upřímné sympatie k Daenerys (Dany se jí prý nelíbí!), za to, jaký ryzí charakter dokázala ukázat. To co se děje na Zimohradu je věc druhá. Nevěřil bych, že je Littlefinger schopný zmanipulovat nejen Sansu, ale i Aryu, která pak naprosto zbytečně přímo i nepřímo vyhrožuje vražděním. Malíček po dlouhé době rozehrál svou hru, která mu zatím vychází. Co jsem se dočetl, poslední díl série by nemělo být typickým finále a mělo by spíše jen uvodit osmou sérii, jíž se nedočkáme dobrý rok. PS: i přes výborné scény, vtipné dialogy a Malíčkovu mindgame jde asi o nejslabší díl této série - na(ne)štěstí nedokážu být u GoTka zrovna 100% objektivní a snažím se vyrovnat hodnocení, které přispěje Psychor a jemu podobná individua. PSS: poprvé je znát špatný časoprostor - přeci jen zvládnout trojboj: běh(jezero-Zeď), havran(Zeď -Dragonstone), drak(Dragonstone-jezero) za cca den už docela do očí bije... u předchozích dílů osobně problém nevidím, neboť šlo o prosté posunutí děje, nikoliv portál, časovou smyčku či cestování časoprostorem. ()

Drak a Vlk (2017) (S07E07)

OH MY GOD, what a f*cking CLIFFHANGER! Sedmá série vrcholí naprosto fenomenálním způsobem, v který jsem snad ani nedoufal. A teď trochu ke spoilerům. Konečně víme s určitostí pravdu o "draku a vlku" jménem Jon Snow.. teda Jon Sand.. teda Jon Targaryen! Víme, že holky ze Zimohradu táhnou za jeden provaz, a taky víme, že je Cersei ještě větší svině, než kdo tušil. Skvělá upoutávka na (až za rok/dva) příchozí a závěrečnou osmou sérii. Nejlepší díl 7. série. BTW Psychore, nevěděl jsem, že kromě Lannisterů a Targaryenů jedou v incestu i Starkové - odkdy Eddard prcal Lyannu? To, že již na projektu Martin nespolupracuje neznamená, že dochází ke sprznění oné Martinovy myšlenky. Pokud vím, a sám spisovatel to potvrdil, tak dal scénáristickému duu instrukce, jak má příběh skončit, včetně spousty důležitých momentů a osudů postav (podle jeho slov ke spojení Jon-Dany spěly všechny knihy). Tak tu prosím nebreč. ()

Série 8 (2019) (S08)

Jak ohodnotit něco s tak obrovským hajpem a přitom takovým zklamáním. No začnu negativy, ať si pak vylepšíme konec. Tím největším nepřítelem celé série je její uspěchanost, zahazování pečlivě budovaných charakterů, základní fyzikální nelogičnosti, obrovské mezery v příběhu, nesmyslné jednání postav a na druhé straně dobré jednání postav, ale opět kvůli uspěchanosti vyzní nesmyslně, zapomínání na postavy a jejich následné připomenutí jakoby nic. Je toho hodně, co mě mrzí. Hlavně to, že si GoT mohlo s naprostým klidem udržet svojí vysokou kvalitu, jen kdyby páni DaD nespěchali ke StarWars a patlali se s rozvíjením příběhu, škoda. Klady: Pochvalu si zaslouží hlavně parádní vizuál, na kterém ty peníze jsou vidět. O využití hereckých talentů jako Dinklage, Headey, Coster-Waldau a mnoha dalších ani nemluvím, série nám nabídla hned několik jejich koncertů. V neposlední řadě perfektní hudba! Je toho víc. A k závěru hodnocení? Porovnávat tuto sérii nezávisle na těch předchozích (kdy už i ty předchozí občas škobrtaly, ale stále to bylo únosné), napálím plný počet, protože stále jde o skvělé a hlavně koukatelné dílo. Jenže sérii musím chtě nechtě srovnat s předchozím materiálem a tam mi to vychází minimálně o hvězdu hůř. Je to na pomezí 3-4 hvězd, myslím, že až si udělám znovu radost a opětovně seriál sjedu (pravděpodobně před vydáním některého z připravovaných seriálů ze Západozemí), tak hodnocení půjde na 4, v plný počet ale momentálně opravdu nevěřím. Jsem moc rád za zpracování posledního dílu, otevřený konec a kvalitní příběhové finále (díky Martine), ať jsme se tam dostali jakoukoliv zkratkou, stalo se. ()

Zimohrad (2019) (S08E01)

Předvídatelné, očekávané, prakticky nic nového. Jako by tvůrci kráčeli vstříc všem fanouškům lačnících po setkáních postav, a přitom to stejně nebylo tak cool, jak mohlo. První díl nedostál svému hajpu, stejně jako první díl první série, i zde je to spíš taková oťukávačka, ale ta kvalita už není tak vysoká. Doufám, že se to, hlavně scénáristicky, zlepší. Ale aspoň získali meme creators pořádnou zásobu materiálu. ()

Rytíř Sedmi království (2019) (S08E02)

Opět kecárna, ale oproti předchozímu dílu mnohem lepší! O dost lépe vystihnutá atmosféra, velmi dobře odvedená práce u uvědomění si možná poslední noci života různých charakterů. Teď jsem se i několikrát zasmál, ale oproti minulé epizodě nebyl humor nucený, prostě vyplynul. Dany má bobky, že nebude královnou. Konečně Ghost! Bohužel nejlepší epizoda série. ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

Ono to jde těžko hodnotit. kdybych něco viděl, byla by to bomba. Bitvy ve tmě s "ohnivým" osvětlením mají své kouzlo, ale jsou nepřehledné a někdy naprosto zmatečné. A Bitva o Zimohrad je tomu důkazem. Výborně vybudovaná atmosféra z předchozího dílu trvá a pohled na shromážděnou armádu tají dech... Asi se nebudu moc vypisovat, je to jiná Hra o trůny než před několika lety, s tím už nic nenaděláme. Z dílu bych s určitostí vypíchl asi pouze hudbu a některé herecké výkony, kdy šlo z herců asi jejich naprosté maximum. Uvidíme, co nás čeká v dalších dílech po takovém masakru mých oblíbenců, potřebuju to vstřebat.... po vstřebání: ano, je to slabší, než jsem čekal, ano je to chaotické. Na střižnu bylo asi 55 dnů (nocí) záznamů asi moc a také to tak vypadá. Bitva z pohledu živáčků snad ani nedává pořádně smysl, největší zbraně tj. draci, kteří měli možnost průběh bitvy zvrátit, se nevyužili. Je to vážně škoda, protože potenciál opravdu byl, zvlášť po všemožném srovnávání s Helmovým žlebem a podobně - ale ruku na srdce, Lotr si toto srovnání nezaslouží ani omylem. Černovoda nebo bitva o Castle Black, které byly také noční, byly možná lepší (snad protože byly kratší, snad protože zde nebylo tolik známých postav), s Hardhome nebo Battle of Bastards ani nebudu srovnávat. 5 hvězd napálím za Theona Hooda, který byl reálným MVP dílu, jinak to mírné zklamání je, ale zase... očekávání byla obrovská a půlku dílu jsem skoro ani neviděl. ()

Poslední ze Starků (2019) (S08E04)

Závěr dílu letmo připomněl staré "dobré" časy minulých sérií a v naději, že v tomto duchu bude finální season pokračovat dám plný počet. Jinak nevím, zda si Danny zaslouží rozbít hubu a nebo jo. V Západozemí jsou jen 2 praví hráči hry o trůny.. Cersei a Sansa. Jinak co víc říct... Battle of Winterfell nakonec nebyly takový jatka (jak?), sex scény už nejsou tak IN a díl je plný spousty smutných očí... První polovina na úrovni 1. dílu série, zhruba od poloviny to chytne druhý dech a lepší atmosféru. ()

Zvony (2019) (S08E05)

Lépe natočené než třetí díl? Ano. Logičtější? Byť je to až k neuvěření, tak ne. Respektive opět zde je tak strašně moc nepřesností, logických WTF?!, naprosté nedodržení charakterů jednotlivých postav, KÝČ kam se podíváš, opět teleportace a mnoho dalších do očí bijících chyb. A i když se na to moc dobře kouká, co vizuálu tedy týče, tak se na to kouká těžko. Jsem zvědavý, jak se osud Západozemí vyvrbí, ale jsem rád, že nám GoTko končí. V nejlepším by se mělo přestat, ale bohužel nejlepší už bylo, a to co je nyní, je sice furt dost dobré, ale ve srovnání s geniálními dialogy, fantastickým scénářem a vším tím, co dělalo GoTko GoTkem 3-4 série zpět, je to opravdu slabota... (a stejně ten plný počet dám, snad protože je to naprostý závěr...) ()

Železný trůn (2019) (S08E06)

Po příběhové stránce můžu říct, meeeh. Víceméně happyend, ale o to tu nejde. Máme tu konec, který se nepovedl, respektive nedosáhl na už tak slabá očekávání. Opět je to dost uspěchané, chybělo zde strašně moc nevyřčeného a co z toho, že je to zpracované dobře. Když je holt scénář špatně, tak to už nic nezachrání. . Jinak jsem rád za dá se říct otevřený konec, nabízející hromadu sequelů s dost zajímavými náměty. Jen se bojím, jak to může dopadnout bez Martina, když jsem viděl ten propastný rozdíl v kvalitě. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci