Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (82)

Kniha cizince (2016) (S06E04)

Zhusta konverzačná epizóda, ktorá hustne až pri záverečných scénach. Inými slovami ak ste si GoT neobľúbili, tak táto epizóda bude predstavovať všetko, čo na seriáli nemáte radi. Avšak ak mám často dojem, že mnohé dialógy by sa mohli pokojne vynechať, tak práve Kniha cudzinca vsádza do každého takéhoto dialógu napätie. Netreba snáď ani dopĺňať, že niekedy to môže skončiť podrezaným, či tentokrát prepichnutým hrdlom. ()

Vrata (2016) (S06E05)

Tak pri tejto epizóde je už jasné, že sa šiesta séria rozbehla naplno. Väčšina deja, respektíve akcie prebieha za tmy a v zimnom prostredí, pričom sledujeme hordy armády chodcov a neskôr aj samotný útok. Inými slovami má táto časť ešte temnejšiu atmosféru než tie predchádzajúce, čo je myslím rozhodne dobre. Na druhú stranu ale cítiť, že dej doterajších piatich epizód by sa bez problémov zmestil do troch. ()

Zlomený muž (2016) (S06E07)

Naberanie dobrovoľníkov do boja v štýle Siedmych statočných ma vždy bavilo, i keď tu sa zháňajú skôr tisícky. Čiže ak vám niekto dodá 62 bojovníkov, ste sklamaní, ale ponuku zoberiete, lebo vám aj tak nič iné neostáva. Neviem, či chceli "Ohaře" naspäť fanúšikovia a spísali nejakú petíciu za jeho návrat, každopádne ho tu máme znova, prečo nezomrel, nám vysvetlí Ian McShane a či to bude niekam smerovať, si budeme musieť počkať. ()

Nikdo (2016) (S06E08)

Stopážou trochu dlhšia epizóda a skutočne tu skáčeme z jednej dejovej línie do druhej. Je škoda, že dobývanie mesta s pyramídami je síce opulentné, ale trvá iba krátko a hneď sa presunieme do interiérov. Obliehanie pevnosti má taktiež svoju atmosféru a čaro, skrátka kto sa na náladu tejto sezóny naladil, bude sa baviť a naopak. Opäť tu máme viacero nie príliš príjemných vrážd pre svoje obete, prechod svojim emóciám v tejto súvislosti dáva najmä "Ohař". ()

Bitva bastardů (2016) (S06E09)

Všetko, čo ste kedy chceli vidieť v Game of Thrones, ale tvorcovia sa to dosiaľ báli nakrútiť. Áno, vyzerá to, ako by to nakrútil Scott alebo Jackson. Respektíve bitku s drakmi a dobíjanie pyramíd Jackson a masaker pred Winterfellom Scott. Ale to je samozrejme vec názoru, nejaký čistý formalista môže nesúhlasiť a stále v tom bude vidieť neduhy seriálovej tvorby. To zadosťučinenie, ktoré máme v posledných momentoch epizódy, tak také tu ešte nebolo. ()

Vichry zimy (2016) (S06E10)

Nakoniec si záverečná epizóda plné hodnotenie zaslúži. Je samozrejme "doklepnutím" výsostne akčnej deviatej časti, ale na toto sme si už v GoT zvykli. Podstatnejšie sú vyvrcholenia jednotlivých dejových línií v rámci toho, čo poskytuje ukončenie sezóny seriálu, ktorý má ešte čo-to pred sebou a to sa tu podarilo možno najlepšie doteraz. Emócie fungujú, ide o to, ku ktorej postave prechovávate sympatie, respektíve antipatie. No a myslím, že najdôležitejšie je to, že minimálne záverečné dve epizódy zdvihli aj úroveň celej série, ktorú takto môžeme brať s pokojným svedomím ako vydarenú. ()

Série 7 (2017) (S07)

Pre mňa osobne po štvrtej sérii tá vôbec najvydarenejšia, aj keď k plnému hodnoteniu som sa neodhodlal. Ale veľa nechýbalo, možno nejaká tá bitka aj v samotnom finále. Tých sme sa ale v sedmičke dočkali dosť a bolo sa skutočne na čo pozerať, klobúk dole pred tvorcami, že ani v televíznej tvorbe nemusíme znižovať kritériá pre to, čomu sa vo veľkých akčných filmoch hovorí "vysokorozpočtové žrádlo". No a zároveň cítiť, že sa blíži samotné finále a dej je tak priamočiarejší a blíži sa k jasnému cieľu, spojenectvu nepriateľských strán proti jednému spoločnému nepriateľovi. Celkom úľava pre mozog po premýšľaní nad všetkými tými intrigami desiatok až stoviek postáv. ()

Dračí kámen (2017) (S07E01)

Tak po emocionálnom a akčnom vrchole seriálu v podobe dvoch záverečných epizód šiestej série musel nutne nastať útlm, čo ale myslím v tomto prípade viac ako pochvalu. Dočkáme sa jednej vydarenej rapidmontáže so Samom, Eda Sheerana a na záver zopár krásnych exteriérových záberov. Len škoda, že to netrvalo 40 minút, ale skoro celú hodinu. ()

Za bouře zrozená (2017) (S07E02)

Intrigy v tejto fáze seriálu sú už prehľadnejšie, keďže sa blížia všetky zúčtovania na všetkých frontoch a, popravde, tých postáv nažive až tak veľa neostalo a umierajú veselo ďalej. Prevažnú časť sa kujú dialógové pikle v interiéroch, avšak na konci nás čaká veľmi slušná nočná bitka na lodiach. Táto epizóda je skôr predzvesťou väčších vecí, avšak aj sama o sebe dokáže výborne zabaviť. A poteší aj amatérskych chirurgov... ()

Spravedlnost pro královnu (2017) (S07E03)

To, o čom sa prvé dva diely hovorilo, sa už deje, vlastne sa to deje od akčného záveru druhej epizódy. Prevažne síce iba prebiehajú dialógy, avšak na konci nás čaká dobýjanie zdanlivo nedobytnej pevnosti a ak by to trvalo dlhšie, išlo by vážne o excelentnú monumentálnu sekvenciu. Každá pevnosť, ako napríklad aj tá v Helmovom žľabe, má svoju slabinu a tú majú aj Lennistrovci v tomto prípade. Samotný záver prekvapí a je aj emocionálne silný, umiera opäť jedna z dôležitých figúrok deja, ktorá zamiešala kartami poriadne síce iba jedenkrát, ale následky jej chovania sledujeme už viacero sezón. ()

Válečná kořist (2017) (S07E04)

Tri epizódy po sebe tu máme stále väčšie a väčšie vojnové scény a čo viac si od fantasy seriálu priať. Našťastie ale funguje aj komorná zložka, pretože sa po dlhom čase stretáva viacero súrodencov, čiže ide o ďalší míľnik, ku ktorému dej celý čas smeroval. V druhej polovici sa už rozpúta vojnové peklo, umocnené neustálym chŕlením dračieho ohňa. To som zvedavý, kam chcú tvorcovia túto sériu ešte vygradovať. ()

Východní hlídka (2017) (S07E05)

Po troch akciou nabitých epizódach muselo prísť upokojenie a aj prišlo, asi v podobe dosiaľ najslabšej epizódy série. Neznamená to však, že nemá svoje opodstatnenie, dej sa vpred hýbe, i keď pomalšie. V rámci celku celej série pôjde stále o podstatný diel do skladačky, ale ako samostatnú časť ju hodnotím iba mierne nadpriemerne. Treba však dať za pravdu užívateľom kritizujúcim rýchly presun postáv z miesta na miesto, vo Východnej hliadke tento nedostatok dosť bije do očí. ()

Za Zdí (2017) (S07E06)

Pokiaľ ste sa báli, že vzhľadom na pokojnejšiu piatu epizódu sa už akcie nedočkáme, tak proste ste sa mýlili. Predposledná časť je opäť akčná až na povalu a čo ma teší ešte viac, bojuje sa v zovretí ľadu a snehu a tie ľady budú aj praskať. Obkľúčenie trochu pripomenulo Spoločenstvo prsteňa v Morii, záverečná scéna záverečnú scénu z prvého Hobita, ale napríklad samotná bitka a problémy s praskaním ľadu zase Alexandra Nevského. Je tu skrátka pre každého niečo. ()

Drak a Vlk (2017) (S07E07)

Počiatočné úchvatné zábery napovedajú, že celé finále by mohla byť jedna obrovská bitka čítajúca desiatky tisíc bojovníkov v štýle Kráľovstva nebeského. Nakoniec ale ide iba o klam, ide totiž o jednu z najukecanejších epizód celého seriálu. Nechcem povedať najnudnejších, pretože to nie je pravda. Uzatvára sa istá časť príbehu a zároveň začína záverečná fáza, takže žiaden dialóg už skrátka nepôsobí ako vata. No a záverečná sekvencia patrí medzi tie vôbec najvydarenejšie, aké sme v seriáli videli. ()

Série 8 (2019) (S08)

Posledná séria GoT je zrejme tou druhou najakčnejšou po siedmej. Čakajú nás dve monumentálne bitky, pričom o tej prvej akoby celý seriál mal byť, respektíve k nej smeroval. Je jasné, že intrigy už išli viac menej stranou a do popredia sa dostali nové, veľmi krehké spojenectvá so zámerom boja proti spoločnému nepriateľovi. Osmička má spád, končí podľa mňa logicky a emocionálne správne funguje, pričom tých záverov mohlo byť ale viacero a nemuseli by byť nutne horšie, možno niekedy aj lepšie. No a navyše minimálne pri posledných dvoch sériách zabúdate, že pozeráte seriál, ktorý má nutne nižší priemerný rozpočet na minutáž než fantasy kino filmy, ide skutočne o veľkolepé potešenie pre oko. ()

Zimohrad (2019) (S08E01)

Pilot záverečnej série začína tam, kde skončilo finále sedmičky. Armády sa schádzajú postupne na jednom mieste, aby to nebola nuda, tak tu máme krásne gýčovú jazdu na drakoch v úžasnej prírode. No a jedna z najdôležitejších postáv seriálu sa dozvedá pravdu o svojom pôvode. Úvodná časť dáva poznať, že máme očakávať veľkolepé veci a zrejme sa ich dočkáme. No a po dlhom čase sa stretávajú osoby, ktoré by sa v najlepšom prípade stretnúť vôbec nemuseli... ()

Rytíř Sedmi království (2019) (S08E02)

Postavy pokračujú v konverzácii, pričom sa začína točiť okolo blížiacej sa smrti. Našťastie má Zimohrad svojskú atmosféru a ak sa na ňom odohráva celá epizóda, má to svoje čaro. Na druhú stranu sa ale po dvoch častiach poslednej série vnucuje otázka, prečo vôbec vznikla a tá siedma nemala obligátnych desať častí a dej sa neuzavrel. To si ale môžeme poriadne rozobrať až po definitívnom konci. ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

Takmer hodinu a pol trvajúca veľkolepá bitka, na ktorú sa čakalo celých osem sérií. Paradoxne ale najviac bodov získava za hororovú scénu s Aryou v tmavej knižnici a na chodbách. Akcia je počas bitky rôznorodá, striháme medzi viacerými prostrediami a postavami, a samozrejme sa aj umiera. Problém môžu mať viacerí s tým, že sa všetko odohráva v noci, takže prehľadnosť nepatrí medzi najsilnejšie stránky tvorcov. Lenže počas dňa by akcia, kde hrá dôležitú úlohu oheň, nemala tú správnu atmosféru. A myslím si, že The Long Night je zrovnateľný s ľubovoľnou hollywoodskou CGI záležitosťou. ()

Poslední ze Starků (2019) (S08E04)

Doriešuje sa, k to s kým skonči, respektíve definitívne neskončí, a tak podobne a je to logické. Po oplakávaní mŕtvych z boja nemôže nasledovať nič iné, než hromadná ožieračka, po ktorej to prirodzene končí u niektorých aj v posteli. No ale aby to nebolo len o zábave, respektíve o smútku, tak sa bude riešiť, či v záujme budúceho mieru na celej planéte sa budú musieť vyvraždiť tisícky nevinných civilistov, alebo nie. Keďže už po roku viem, ako sa to vyvinie, nebude výsledok až takým prekvapením a je to škoda. Každopádne na samotnú akciu sa teším. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci