Reklama

Reklama

Hra o trůny

(seriál)
  • USA Game of Thrones (více)
Trailer 3
Fantasy / Akční / Dobrodružný / Drama
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Hrají:

Peter Dinklage, Lena Headey, Kit Harington, Emilia Clarke, Sophie Turner, Maisie Williams, Iain Glen, Nikolaj Coster-Waldau, John Bradley (více)
(další profese)

Série(8) / Epizody(73)

Kontinent, kde léta trvají desítky roků a zimy se mohou protáhnout na celý lidský život, začínají sužovat nepokoje. Všech Sedm království Západozemí - pletichářský jih, divoké východní krajiny i ledový sever ohraničený starobylou Zdí, která chrání království před pronikáním temnoty - je zmítáno bojem dvou mocných rodů na život a na smrt o nadvládu nad celou říší. Zemí otřásá zrada, chtíč, intriky a nadpřirozené síly. Krvavý boj o Železný trůn, post nejvyššího vládce Sedmi království, bude mít nepředvídatelné a dalekosáhlé důsledky...
Výpravný seriál HBO Hra o trůny, podle bestsellerové fantasy ságy Píseň ohně a ledu od George R. R. Martina, zachycuje soupeření o moc mezi králi a královnami, rytíři a odpadlíky, lháři a šlechtici. Na počátku požádá král Robert Baratheon, jehož žena Cersei pochází z rodu bohatých a bezohledných Lannisterů, lorda Eddarda Starka, aby přijel na jih a pomohl mu spravovat království poté, co záhadně skonal jeho pobočník. Zároveň trůn z východu ohrožuje dospívající princezna Daenerys s bratrem Viserysem, jejichž rod Targaryenů vládl Západozemí mnoho let předtím, než byl krvavě sesazen. A proslýchá se také, že se dějí podivné věci na hranicích, severně od Zdi, kam odjíždí Jon Snow, Nedův nemanželský syn, aby se stal členem bratrstva, jenž je zavázáno přísahou království chránit. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze uživatele Kaka k tomuto seriálu (82)

Hra o trůny (2011) 

I přesto, že poslední série je přece jenom nejslabší ze všech, je to pořád nejlepší seriál všech dob. ()

Série 1 (2011) (S01) 

Seriálové nadšení a vynášení do nebes chápu. Po všech těch idiotských kriminálkách na etapy od CSI až po Kobru 11 je to svěží, atypická jízda drsným mytologickým středověkem, kde se však nezapomnělo vulgárně mluvit, souložit a mnohdy samoúčelně pro efekt někomu uříznout hlavu. Tohle propojení starého s "moderním" je cool a sebevědomé. Nedá se upřít zároveň skvělá atmosféra a fakt, že je občas vidět absence rozpočtu a tudíž absence šťavnatých, velkolepých bitev, se dá prominout. Postavy mají hloubku a každá z nich obvykle hraje důležitou roli ve spletenci příběhu. Je to chytlavé, ačkoliv je z toho opět cítit ta seriálová pachuť natahovanosti. Naštěstí nejméně za hodně dlouhou dobu. Vzhůru dalším sériím. ()

Zima se blíží (2011) (S01E01) 

Úvod strhující, poté se tempo trochu zpomalí, přece jen je potřeba diváka vsunout do epické kulisy všech národů s hlavními hrdiny a území. Mystická atmosféra špinavého středověku vynikající, titulky na jedničku, hudební doprovod rovněž impozantní. Tváří se to celé jako sandálový spektákl za 150 mega a přitom je to televizní minisérie. ()

Královská cesta (2011) (S01E02) 

Intriky, pletichaření a tahy na pomyslné šachovnici. Sice to lehce začíná chytat móresy klasických seriálů, tedy dát klíčový zvrat do posledního záběru, ale kupodivu to neztrácí tah na branku a o hrdinech se chcete dozvídat více. ()

Lord Sníh (2011) (S01E03) 

Z první třech jednoznačně nejslabší díl bez jakékoliv dominantní scény, nebo dějového zvratu. Spíše tedy zbytečná epizoda, která vytváří jen jakési pojivo mezi dalšími díly a přináší spíše než posun v ději jeho krystalizování. ()

Mrzáci, bastardi a zlámané věci (2011) (S01E04) 

Dialogová vata pokračuje, okořeněná vynikajícím rytiřským turnajem. Nepříliš objevný díl kterému stagnuje tempo a akce. ()

Vlk a lev (2011) (S01E05) 

Famózní díl. Dechberoucí scény Orlího Hnízda skýtající obrazovou opulenci klasických velkofilmů, skvělý souboj Starka vs Lannistera a celkově dějově velmi hutný díl, ve kterém se figurky na šachovnici posunují velmi rychlým tempem kupředu. Většina příběhu se točí kolem problému v hlavním městě, divošská část tentokrát nedostává prostor vůbec. Vyvážená a hutná epizoda. ()

Zlatá koruna (2011) (S01E06) 

Nadstandartní epizoda pracující tentokrát primárně s kapitolou za Úzkým mořem, která je sympatická ve svojí intenzitě a naturálnosti. Zároveň je z celku cítit, že se smráká a chystají se velké zvraty. ()

Zvítězíš, nebo zemřeš (2011) (S01E07) 

Vyjimečná práce s postavami, brilantní tahání za nitky a intrikářství. Zatím jedna z nejlepších epizod, ne-li vůbec nejlepší. Závěr (korunovace) má neskutečné grády a ukázkově se stupňující napětí, příčemž zůstává naprosto nepředvídatelný. ()

Bodej ostrým koncem (2011) (S01E08) 

Epizoda výhradně o pletkách a politických rošádách, kterou ozvláštňují dva atraktivní minisouboje - učitele šermu a barbarského válečníka. Zombie vsuvka zatím braná s rezervou, uvidíme jaké s tím mají scénáristé další plány. ()

Baelor (2011) (S01E09) 

Předposlední epizoda plná emocí, zajímavého barbarského resuscitačního rituálu a strhujícího finále, zřejmě nejzásadnější scéný celé první série a zároveň pravděpodobně nemilosrdné naznačení směru kam se Hra bude skutečně ubírat a jak se bude s postavami zacházet. ()

Oheň a krev (2011) (S01E10) 

Velkolepé zakončení série, které si diváka podmaní hrdinskými scénami, stejně tak komorními. Jedna z mála epizod, kde je skutečně minimum scénáristické vaty, děj má spád a nic není navíc, či samoúčelné. Motivace postav čitelné, jednoznačné, pletek už minimum. Zřejmě se v dalších sériích půjde na věc razantněji. ()

Série 2 (2012) (S02) 

Košatější než první série, se spoutou nových postav. Má to svoje výhody i nevýhody. Jednička měla větší spád, větší dynamiku. Ve druhé sérii - specielně v prostředních dílech - je spoustu dialogového marastu a figurky na šachovnici se pohybují občas jen velmi sporadicky, pokud vůbec. Nicméně nové národy jsou fajn, určitě budou důležitým způsobem promlouvat do dění v dalších epizodách a konečně se na konci druhé série dočkáme pořádné bitvy, na kterou se v podstatě čeká od začátku celé ságy. ()

Sever nezapomíná (2012) (S02E01) 

Načrtávání linek druhé epizody samozřejmě výrazně rychlejší, než u té první. Vše okolo krále a Kings Landing strhující, schylující se bitva x národů na spadnutí. Představení nových hráčů do hry sympaticky zkratkovitá, avšak pro další díly zřejmě naprosto klíčová. ()

Noční krajiny (2012) (S02E02) 

Tyrion ruluje a až na pár strhujících panoramat hradů na útesech si celý díl prakticky krade pro sebe jeho briskními a neskutečně jízlivými poznámkami. Bravo, scénáristům i herci by to chtělo poplácat po ramenou. Nejen díky tomu sledování druhé části utíká snad ještě rychleji, než té první. Zatím pozedřele málo prostoru dostávají barbaři. ()

Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít (2012) (S02E03) 

Po napínavé scéně z předešlého dílu, která dávala předzvěst strhujícím zvratům, překvapivé ochlazení. Defacto prokecaná epizoda, která představuje pár nových postav, Tyriona jako famózního stratéga a výtečnou závěrečnou bitku. Jinak v podstatě stání na místě a přešlapování. ()

Zahrada kostí (2012) (S02E04) 

Tenhle díl hraje na tamnější notu. Přetahovaná v nároku na královský trůn mezi bratry, tahání Tyriona za nitky kolem královny, opulentní pouštní město a závěrečné ponuré překvapení v zátoce. Bohužel zatím to jsou spíše náznaky, které zřejmě mají namlsat diváka ke sledování dalších dílů. Dá se předpokládat, že za pár epizod se budeme mít na co těšit. A opět další přeskočená/vystřižená bitva - začíná se z toho stávat trend, který pevně snad nebude pokračovat. ()

Duch Harrenhalu (2012) (S02E05) 

Dějová omáčka s jednou naprosto zásadní scénou. Pořád se ale nemůžu zbavit dojmu, že druhá epizoda je zatím velmi nekonzistentní a příběhově roztříštěná. Uvidíme, co přinese druhá polovina. ()

Bohové staří a noví (2012) (S02E06) 

V hlavní roli Theon, který se proměnil na ukázkově barvitého megazáporáka, jehož krutost převýší snad jen král Joffrey. Scény za zdí neslané nemastné, stále nic zásadního nepověděly. Zřejmě překvápko na další série. Sekvence v Qarthu zatím poměrně haluz. ()

Muž beze cti (2012) (S02E07) 

Jaime Lannister dominuje tomuhle dílu. Jeho postava je skvěle barvitá, vrstevnatá a nepředvídatelná. Scény na severu za zdí s otazníkem, zatím je tam stále nejvíce nevyjasněností. Naopak na jihu vše krásně kristalizuje. Další vynikající dvojice a chemie mezi ní je Arya vs Tywin Lannister. Charles Dance je prvotřídní božan. ()

Související novinky

DC oznámilo velké plány

DC oznámilo velké plány

31.01.2023

James Gunn již před koncem roku sliboval, že v lednu oznámí první projekty ve svém chystaném rebootu DC univerza, na kterém se podílí coby nový šéf DC Studios ještě spolu s producentem Peterem…

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších…

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022

Až třetina fanoušků Marvelu cítí únavu z konstantního přílivu nového obsahu do kin a na streamovací službu Disney+. Spolu s tím ale většina fanoušků rovněž zhlédne každý Marvel projekt, který vznikne…

Reklama

Reklama