poster

Deutschland bleiche Mutter

 • anglický

  Germany, Pale Mother

  (festivalový název)

Drama

Západní Německo, 1980, 123 min

 • Renesco
  ****

  Tento frauenfilm zobrazuje životy postav s podobnou těžkostí, jaké je vystavena hned v úvodu nacistická vlajka pod náporem much, které na ni usedají, jako by byla v dobách své největší slávy již mršinou. Obdobně jako v několika filmech Fassbinderových, i zde je stín nacismu po letech či dekádách stále přítomný. Sanders-Brahmsová je však mnohem dekadentnější v zobrazování jeho dopadu na postavy. Nespatříme kontexty a příčiny - vraždy, popravy, transporty smrti. Sledujeme jen zruinované, zdeformované, paralyzované postavy, páchající ve svobodné době po válce bez explicitně vyjádřených motivací srovnatelné zlo a podstupující srovnatelnou bolest. Film může svou strategií svěření režisérčina autobiografického vyprávění doposud nenarozenému, v jistých fázích děje dokonce dosud nepočatému dítěti, připomenout Plechový bubínek. Podobně může dovršením totálního rozkladu rodiny i psychiky hlavních postav v okamžiku, kdy ze sdělovacích prostředků promlouvá Adenauer o ekonomickém zázraku, odkazovat ke smrti v nejlepším z Manželství Marie Braunové.(8.6.2011)

 • decouble
  ****

  Ale už to nikdy nechci vidět znovu a nejradši zapomenout....(6.10.2010)

 • asLoeReed
  ***

  Příběhy tohoto typu by se měli snad jen psát, aby měl člověk možnost v určitých chvílích se čtením přestat a román na čas odložit. Ve filmu taková story působí zdlouhavě, zbytečně nudně a je znát, že se režisérka snaží všemi způsoby převést vlastní utrpení na diváky, mnohdy otravně naturalisticky (scéna porodu, zubařský zákrok), a je to škoda. Nenabízí žádné pozitivum, nehledá řešení, jen ztvárňuje bolest. Z hlediska historických okolností se pak člověk může v díle ztrácet (nejsou zmiňovány konkrétní data); v tom sice lze vidět záměr (a v osudu hlavní hrdinky metaforicky osud národa), ale zakomponování autentických materiálů působí kostrbatě (s umělými kulisami se nedají srovnat, samy jsou totiž mnohem děsivější). Dennoch, něco na tom ale je.(6.10.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace