Nádech

Inhale

Dýchaj!

Drama / Thriller

USA / Island, 2010, 83 min

Kormákur v sobě tvůrčí talent nezapře. Na osmdesáti minutách, kdy se většina filmů ani nestihne rozjet, předkládá strhující story o zámožné rodině, která má všechny předpoklady pro to mít skvělý život, nemít však dceru na umření. Inhale je intenzivní, strhující thriller, při kterém budete fandit, nadávat a ve výsledku dost možná i nechápat. Film který působivě pracuje s emocemi a vykresluje hned několik klíčových aspektů velmi barvitě a trefně (mexické gangy, praktiky high society, morální dilemata rodičů, problematiku lékařství apod.), bez jakékoliv dávky sentimentu, což už samo o sobě je velmi obtížné a vcelku unikátní. Navíc to vše zabalené v efektně zrnitém, nizkorozpočtově vypadajícím syrovém hávu (připomínající Traffic), za podpory dobře zvolených herců, kteří nejsou tak úplně topstars a přesto jsou kvalitní a castigově přesní.(16.6.2017)

Jojo, ten konec! To bylo něco. Co k němu říct? Je pouze na vašem uvážení, jak byste se rozhodli vy. Já mám teda jasno. Jinak film jako takový mě oslovil a když začaly běžet titulky, ještě pár vteřin jsem opravdu čučel jak puk a nevěděl, co si mám myslet. Čili.. film bez pochyby zaujal, klobouk dolů. 75%(5.6.2012)

Co říct k tomuto drsnému filmu ... Co bych na místě doktora Stantona udělal/a já a dokázal/a bych s tím žít? Ať by rozhodnutí bylo jakékoli, asi nedokázal/a. Takže existuje jediné řešení: Nikdy nepokoušet ďábla. Film na mě hodně zapůsobil, nejen pro krásné prostředí Latinské Ameriky, ale hlavně pro krutou pravdu.(24.6.2012)

Celá dejová linka pozostáva zo sledu násilne poskladaných dielikov, ako keď sa snažíte spojiť dva nepasujúce kúsky puzzle, nemáte už nervy hľadať ten správny pár, ktorý do seba s ľahkosťou zapadne a tak po nich dobre pobúchate päsťou, aby ste im trochu pomohli. Film je o morálnych hodnotách a jednom naivnom a zmätenom chlapíkovi, ktorý mal pri svojom mexickom výlete viac šťastia ako rozumu, aj keď...(31.8.2010)

Islanďan Baltasar Kormákur toho za poslední desetiletí stihl na režisérské stoličce poměrně dost. Jeho kousek Inhale rovněž není žádným neználkem. Kormákur znovu dokázal, že dokáže točit za málo peněz, nalákat hollywoodské hvězdy (i když tady spíš nižší svítivosti) a navrch přinést netriviální látku, která se mezi žánrovými příspěvky nemusí nutně ztratit. Těžce nemocná dcera, zdrcený otec dělající kroky, na které by coby státní zástupce dřív možná ani nepomyslel. Podání je mrazivé, depresivní i šedivé, ve výsledku se na thrilleru těžko hledají zásadní chyby. Představuje nejen prachatou americkou rodinu, ale přibližuje také naturel lidí, žijících v nehostinných ulicích mexických měst ovládaných drogovými kartely a zkorumpovanými policisty. A přináší další a další průšvihy. V závěru jsem dýchal bez potíží, tudíž mě finální Sofiina volba bohužel do kolen nedostala!! A to otec také jsem. Ve výsledku solidní na hranici tří a čtyř hvězd.(19.3.2014)

• - Napriek tomu, že sa veľká časť filmu odohráva v Mexiku, celá snímka sa natáčala v USA, konkrétne v Las Vegas a Santa Fe. (Laslo)