Hitler a okultismus (TV film)

National Geographic: Hitler and the Occult

Dokumentární / Válečný

USA, 2007, 50 min

Tudor Applen

Allison Fleming

Tento dokumentárny film je veľmi zaujímavý. Hovorí o veciach, ktoré sa až tak o Hitlerovi nespomínajú a to je to, že sa Hitler nedostal k moci len tak. Stáli za ním temné, okultné sily - ktoré Biblia nazýva démonmi. Kontakt s nimi však prináša utrpenie a katastrofálnu skazu ako pre jednotlivca, tak aj pre národ. Napokon samotný dokument je toho tragickým svedectvom a zároveň varovným mementom pre všetkých, ktorý spolupracujú s temnými okultnými silami.(7.2.2018)

• Seabeast

Není to vyloženě nepovedený dokument, ale jaksi název moc nekoresponduje s obsahem - správně by měl být Hitler a Hitler. O okultismu jako takovém pojednává velmi povrchně a spíše se zaměřuje na Hitlerův vzestup. Co mě trochu zaráží je to, že prý sám okultní vědy zavrhoval, aspoň je to tam tak zmíněno. Načež z jiných pramenů vychází najevo, že přímo o ně jevil zájem. Z toho jsem trochu jelen. I obal je docela mimo, protože okultismus není synonymem pro satanismus. Podobně jako se háže do jednoho pytle nácek a skinhead, čemuž zakořeněná prezentace v médiích velmi kvituje. Okultní znamená doslova skrytý a je obecným termínem zahrnující tajné esoterické vědy. Na 50-ti minutovou stopáž je to docela zajímavé, ale velmi stručné. Spíše zklamání.(11.3.2014)

V dokumentu byly zmíněny všechny podstatné vlivy a osoby ovlivňující vytváření hitlerova Weltanschaunung, nicméně velmi povrchně. Ano, sice padnou jména spisovatelky H.P Blavatské, ariosofisty Guido von Lista, von Liebenfelze, společnosti Thule, ale čekal jsem obsáhlejší vnoření do kontroverzní nacistické mystiky reprezentovanou hledáním Atlantidy, kvazivědeckého ověřování teorie Duté Země pomocí tajných radarových stanic atd.(7.3.2010)

Tak nějak je to víc o Hitlerovi a jeho cestě k moci, než o okultismu. Nevím jestli je to přímo mínus tohohle dokumentu, ale mnoho nových informací tu pro alespoň průměrné znalce oboru opravdu není. A jelikož onen okultismus je zmíněný v názvu, trochu víc pozornosti by si určitě zasloužil. Ale celkově vzato je to ok dokument.(26.11.2013)

• char_t

Hodně zavádějící název. Čekal jsem něco o Hitlerových pokusech s okultismem, jen během války se toho v tomhle směru seběhlo v řadách nacistů víc než dost. Místo toho jsem dostal relativně nezajímavý dokument o nástupu Hitlera k moci, a malinkých "jakože" okultních souvislostech tohoto nástupu - jak blázen předpověděl zvolení kancléřem a tak. Sem tam se objevuje zajímavá politická souvislost, ale o okultismu vážně nic zajímavého. PS: Vydávat za hlavní důvod Noci dlouhých nožů "Likvidaci lidí, co věděli o předpovědích Hitlerovy budoucnosti" je vážně nesmyslná demagogie...(24.11.2013)