Malý Velký Bojovník

• Česko Malý velký voják (více)

Krvavou bitvu u Fénixovy hory mezi státy Liang a Wei přežili pouze dva bojovníci. Zatímco řadový liangský voják, znavený dlouhými roky bojů, touží hlavně po návratu domů a konci války, druhý, plný hrdosti, prahne po vítězství a zachování rodové cti. Generál utrpí v boji zranění a stane se vojákovým rukojmím. Ten se i se svým zajatcem vydává domů s úmyslem získat za něho odměnu v podobě půdy a zproštění povinnosti vojenské služby. Cesta do Liangu však nebude jednoduchá, v patách jsou jim nejen kočovní loupežníci, ale především generálův bratr Wen, který by se rád svého bratra zbavil a sám stanul v čele země. A tak se z mužů, kteří dosud stáli na opačných stranách bitevního pole, pod tíhou nastalých událostí nakonec stanou přátelé. (TV Prima)

HKstars

Jackie je svým způsobem klikař. Zatímco hollywoodské hvězdy po pár průšvizích padají a musí fanoušky i přízeň producentů horko těžko získávat zpět (John Travolta by mohl vyprávět), Chanovi jeho americké braky á la Chůva v akci v jeho domovině projdou (možná i proto, že jsou tam nenápadně zahrabány pod koberec a rychle z kin zmizí) a ještě zajistí, aby mohl hollywoodský honorář vrazit do něčeho hodnotnějšího. Což je v tomhle případě spíš gangsterka Město zločinu (Shinjuku Incident), kterou najdete na DVD. Ale kvůli té tu dneska nejsme. Malý velký bojovník jí je na míle vzdálen místem, dobou i žánrem, jedná se totiž o dobovou válečnou komedii, ve které Jackie hraje prosťáčka, který má ale pro strach uděláno, je chytřejší než se zdá, a je rozhodnutý - když už se v té nesmyslné válce ocitl - ji trochu sabotovat. Spojitost s českým Švejkem je evidentní, proto se na ni odkazuje ve většině komentářů a recenzí, ovšem režisér Ding Sheng má zjevně pro trochu přihlouplé hrdiny slabost - viz jeho předchozí Underdog Knight, ve kterém bojuje se zločinem mladý voják s poškozeným mozkem. Malý velký bojovník na první pohled připomíná čínské válečné pecky z poslední doby - třeba Warlords - spousta akce, spousta vojáků, možná trochu moc zpomalovaček a filtrů, ale dostatečně "umazaní" hrdinové, abyste všechny ty kulisy baštili i s navijákem. Na rozdíl od Jetova dramatu, ale Bojovník zůstává čistokrevnou roadtripovou komedií, ve které se bojuje jen zřídka a vždycky tak nějak "ze srandy". Ne že by se nekrvácelo, ale občas se umírá jen naoko, jak vám Jackie a jeho finta s falešným šípem názorně předvedou. Ústředními postavami jsou Jackieho farmář a mladý generál z druhé strany barikády, kterého už velení odepsalo (a po zjištění, že je živý na tom nehodlá nic měnit). Dobromyslný farmář doufá, že mu úlovek postačí k tomu, aby se mohl vrátit z válečného na rýžové pole, ale po cestě nesourodá dvojice potká vojáky, bandity, medvědy... zkrátka všechno, co si v tomhle specifickém subžánru dovedete představit. S výjimkou samotného závěru, který je typicky asijsky osudový, jede film podle skoro až západních pravidel a navíc představuje Chana ve skvělé formě. Situační komiku zvládá levou zadní, nějaké to tajtrlíkování s mečem nebo bambusem zvládá i na stará kolena a otočky a náročnější akrobacii moudře přenechává jiným. Komika tu zkrátka dostala přednost před akcí, a tak vznikla dobovka, ve které se místo poletování vzduchem řeší nesmyslnost války, důležitost kamarádství a význam životního údělu. Možná trochu ohrané, ale pro průměrného evropského diváka určitě srozumitelnější, než klasická wuxia nebo některé Jackieho šílenosti z devadesátek. Když mimochodem k Malému velkému bojovníkovi přičteme Karate Kid, vypadá to, že nám Jackie definitivně dospěl do stádia učitelů a komických postaviček. Pro někoho to může být konec kariéry, pro jiného začátek nové. Jackie tuhle změnu prorokoval už před nějakými deseti lety. Možná k ní dochází poněkud pozdě, ale rozhodně plodí zajímavé filmy. Jen tak dál... 60% () (méně) (více)

zurivymlok

Hodně dlouho jsem váhal s hodnocením, protože film se pohybuje na pomezí tří a čtyř hvězdiček. Člověku ani moc nepomůže, když to srovnat v rámci Jackieho tvorby. Srovnání s tvorbou posledních deseti let, která je především americkou (myslím, že prosazení se v americe bylo z hlediska uměleckého to nejhorší, co se Jaciemu mohlo stát, na straně druhé jeho pěněženku to jistě potěšilo a on si vydělávat zaslouží za to co předváděl), by tento film katapultovalo až na hvězdiček pět. Naopak srovnání s tradičními filmy konce sedmdesátých, osmdesátých a počátku devadesátých let tento film zase tlačí poněkud dolů. Pokud vezmu film samotný, velice mě potěšil obrazové výjádření a také režie nebyla vůbec špatná. Role "zbabělce" Jackiemu sedla a opět do role dostal trochu komiky, která tam přesně pasovala. Na druhou stranu mě opravdu mrzí, že se v rámci této role Jackie vyhnul jakémukoliv měření sil v soubojích, což je jistě důsledek jeho pokročilého věku. Pro mě jako skalního fanouška hodně deprimující. Od Křižovatky smrti, která byla pro mě tehdy před deseti lety pro mě obrovským zklamáním, jsem čekal na nějaký akční nářez, posledním zábleskem naděje pro mě byl film Zakázané království, které ovšem naopak bylo spíše obrovským trapasem vzniklým pod taktovkou nejspíše dementního režiséra. Nyní je jasné, že Jackie už na to nemá a v jeho věku ani nemůže mít. Tento film je jednou z cest, kterými by se mohla Jackieho kariéra ubírat dále. Musím říci, že toto je první film s Jackiem v hlavní roli, kde Jackie umřel. Oproti americkým filmům, které jsou pro mě většinou jasnou odpadovou záležitostí je toto mnohokrát lepší, přesto se nakonec přikláním k průměrným 3 hvězdičkám (přesnější by bylo spíše 70 %). Na horším hodnocení se může podepsat i to, že před týdnem se mi poprvé dostaly do rukou díla Project A a Project A2, které opravdu patří mezi špičku Jackieho tvorby a je naprosto nepochopitelné, že tyto dva filmy narozdíl od sraček jako Tuxedo si nikdy nadostaly na náš trh. P. S. Hodlám se na to ještě jednou podívat a třeba změním názor. ()

GrifHi55

Malý velký příběh Jackieho Chana a celé Číny. Takový je asi tento film, Malé bitky na pozadí velkých škatulat v tehdejší době. Akce by na můj vkus mohlo být o něco víc, ale i tak vidět tolik mrtvých ve filmu s Chanem, to není jen tak. Je vidět, že i on není věčně mlád a tak mu spíše sedí role poseroutky, co chce hlavně přežít na ukor své cti. Co mě silně překvapilo a dojalo, byl konec. To jsem opravdu nečekal, že někdy uvidím Jackieho zemřít. Hlavně za ten konec 4 hvězdy ()

snupko13

Mám rád filmy zasadené do histórie tajomnej číny a na druhú stranu celkom dobre poznám Jackieho doterajšie filmy. Preto som bol zvedavý ako to skĺbia, chvíľul som si myslel, že pôjde o snáď prvý celkom vážny film s ním a nevedel som si to veľmi dobre predstaviť. No po prvých minútach, po predstavení triku s falošným šípom som vedel, ktorá bije. A nakoniec príbeh jednoduchého, no prešibaného "hlúpeho Honzu" verzus generála a princa Wanga, mi pripadal ako milá čínska rozprávka, aj keď s nešťastným koncom :). Rozprávka o túžbe obyčajného človeka za dôležitými vecami ako je mier a domov. Ak nerátam ľahké, americké akčné komédie s Chrisom Tuckerom, či Owenom Wilsonom, tak pre mňa určite jeden z najlepších filmov J.Chana. Tentokrát tradičné nepodarené scény na konci filmu, mohli kľudne vypustiť, dosť rozmazali konečný dojem z filmu. ()

morlumak

Pro mě rozhodně nejlepší film Jackieho Chana z poslední doby. Po všech těch nesmyslech, které točil v Americe, je tohle opravdu dobrý film. Film má spád, ani chvíli jsem se nenudil, Chan je překvapivě dobrý, jak v akčních scénách( i když je jich míň), tak ve vážných. Těch je ve filmu poměrně dost, navzdory tomu, že se tváří jako komedie. Celé to podtrhuje dobrá hudba a krásná příroda. 85% ()

Graeme

Podle zdejších komentářů by člověk očekával nevtipnou komedii a nemotorného Jackieho Chana. Problém bude v tom, že tento film není komedie ;) a Jackie Chan ví, že má navíc než na akční potrhlosti, do kterých ho nutila americká produkce. Jde o vážný příběh semtam šikovně odlehčený nějakým vtipem. ()

Pavlo

A je tu ďalšia „Chanovka“, ktorá je však konečne lepšia, než sme zvyknutí za posledné roky. Je svieža, pútavá a zaujímavá zároveň. Mať to viac vyvážené vážne scény s humornými mohla byť o triedu lepšia. Ale i tak je to dobré pozeranie a zároveň je vidno, že Jackiemu viacej pasujú jeho domáce filmy. ()

marien1039

Jackiemu Chanovi již věkem dochází síly, proto musí ve svých filmech sázet i na herecký talent a ne jen na kung-fu umění a jednoduchý humor, což se mu podařilo bravurně. Ve filmu hraje staršího muže jehož jediným cílem je spokojeně si žít na ranči. O proti jiným čínským bojovým filmům, tento sice obsahuje velké množtví bojů muž proti muži či případně muž proti bandě mužů, avšak režisér Sheng Ding vsadil spíše na složitější srdceryvný příběh okořeněný jen špetkou komedie, který celému fimu dominuje daleko více. Z filmu jsem měla smíšené pocity, převážně kvůli jeho silnému zvratu na konci, což bych ale rozhodně nehodnotila záporně. Za poslední dobu nejlepší film, který jsem měla možnost vidět. Jen škoda, že ho současná konzumní společnost nedokáže tolik docenit. ()

Pythonator

Můj táta říkával... Jackie Chan je prostě machr i v pokročilém věku a nepotřebuje to dokazovat ani bojem. Stačí se jen bránit a boji vyhýbat a pořád je to starý dobrý Jackie a navíc je to zábava. Tento milý film osciluje někde mezi nenáročnou komedií a náročnou historickou tragédií. No a světe div se, ono to funguje. ()

Crtcus

Film je za 5, závěr je za 5, ale dohromady oba prostě nejdou. Celkově proto "jen" za 4. Chan své pitomosti přivádí k dokonalosti čím dál tím víc. ()

koumes.

Jackie poslední dobou sebe nevkládá do role hlavního hrdiny, ba naopak. Je mi to od něj sympatické, ikdyž je známo, že je výborný bojovník. Tato chvílemi směšná akční komedie, se zvláštním závěrem je příjemným odpočinkovým filmem na večer ()

Decado.

Pro me jeden z prijemnejsich Chanovych filmu. Nejedna se o jeho typicky ztresteny humor (coz osobne moc nemusim), ale o takovou akoratni davku normalniho pobaveni, jeho postava vycuraneho farmare je sympaticka a citace otce, obycejneho cloveka, jsou casto mnohem pusobivejsi nez citaty slavnych. Dej sice neni nijak svetoborny (obycejny vojak po bitve zajme nepratelskeho generala a snazi se jej odvest do sve provincie, kde za nej chce ziskat odmenu), ale zpracovani takhle jednoducheho deje se kazdopadne Chanovi povedlo. ()

Sodan Molotov

Komedie typická pro Chana, který sice neumí nic jiného, ale to co umí nám předvádí vždy na výbornou. Docela i dobrý příběh s trochou nadsázky, že i obyčejný dezertér může učinit skutky, které ovlivní celé dějiny země. Z mého pohledu to je celkem dobře zabitá hodina a půl času... ()