Malý Velký Bojovník

Čína / Hong Kong, 2010, 92 min

Sheng Ding

Jackie Chan

Xiaoding Zhao

Nikdo, kromě Chucka Norrise, nemládne. A ani Jackie Chan už neoplývá takovou obratností jako zamlada. "Ikdyž hýbat se i takhle v pětapadesáti?!" Historický podtext je zde cítit ze všeho nejvíce, ale je zručně v adekvátním množství doplněn o komické prvky, na které jsme u Jackieho zvyklí. Opět tedy nečekejte nic ve stylu bláznivých honiček z velkoměsta...zde jde pouze o odlehčený výlet do jedné z mnoha historických válečných událostí Číny. 72%(11.4.2010)

Bojové, akční, hrdinské, statečné, věrné, smutné i vtipné, historické, přátelské. Velmi zajímavý příběh o vztahu dvou mužů, kdy každý stojí "na druhé straně bitevního pole". Postupem času se z nepřítele a zajatce stávají přátelé, kteří si slíbí desetiletý mír. To jak film končí..trohu smutné, přesto.. Film, který nenudí, pobaví a je zajímavý. Scéna s hazejícími kameny vážně dobrá. "Jedna hlavní cesta vede zpátky k domovu. Můj domov je přímo na úpatí Hory Liang..."(9.9.2010)

Je to asijský film. Ty mají svoji myšlenku, příběh a naprosto nic společného s amerikanismem a hloupým nostalgickým patriotismem, na který je splachovací část publika tak nelogicky zvyklá. Da Bing Xiao Jiang je krásný, výpravný film s příjemnou hudbou, s několika "jackiechanovskými souboji", Lee-Hom Wangem, který bych chtěla, aby mi předčítal pohádky před spaním (rajcovní barva hlasu, co si budeme povídat), skvělými kostýmy a scénou s řepkou olejkou, jenž trochu připomíná scénu z filmu GLADIATOR, neboli Maximus v pšeničném poli. Co je ale na tomto snímku nejkrásnější a nejmilejší, je právě legendární Jackie Chan, kterého jsem podruhé viděla hrát (předtím v Xin Jingcha Gush - NEW POLICE STORY), a POPRVÉ viděla hrát tak, že se mi jeho postava vryla tak pod kůži, že jsem na férovku - a naprosto upřímně - na konci uronila slzu. Navíc krásná titulková písnička "You Cai Hua", odzpívaná samotným Jackiem. Nu což, naučila jsem se text nazpaměť a pokud si ji pustím v práci, vždy mi zvedne náladu. Čím častěji DA BING XIAO JIANG sleduji, tím více ten film miluju...a taky jsem se kvůli tomu začala učit čínsky :) Už umím říct: 'řepkový květ' , 'pět akrů' , 'voják' , 'malý' a 'hora'....no jo...jak se říká, "ting hao de".(14.3.2012)

Príjemná, miestami i humorná pacifistická oddychovka. Za zmienku stojí na chanovku neobvykle výborná vizualizácia (vynikajúce zladenie farieb) s dobrou hudobnou vložkou. Dej síce moc nenadchne ale na základe tohto pozitíva som film prežil bez ujmy a bez zjavnej nudy. Koniec je na Chana dosť netradičný a prekvapujúci, mne však sadol a na poslednú chvíľu zdvihol moje hodnotenie. 65/100(8.7.2014)

Koprodukční snímek Jackieho Chana cílený na čínský trh představuje jeho nejvytříbenější projekt v novém tisíciletí. Není zde ani stopy po přehnaných hereckých a akčních ambicích "New Police Story" či podbízivé stylizaci do šikmookého šaška z jeho amerických filmů. "Little Big Soldier", pod nímž je Chan podepsaný jako producent a scenárista, představuje návrat Chana k jeho podstatě, k tomu, co ho odlišovalo od řady ostatních představitelů bojových filmů a v čem může excelovat i když už kvůli věku v akci zaostává za mladšími konkurenty. Jako v začátcích Chanovy kariéry, kdy vytvořil a dovedl k dokonalosti svůj osobitý styl, zde vystupuje coby lidový hrdina definovaný svou prostotou a přízemností, který představuje kontrast k velebeným světům elity (v raných filmech to byli mistři bojových umění, tentokrát vojevůdci a panovníci). Chanův cirkusový humor se obejde bez kung-fu eskapád a dech krkolomných kaskadérských kousků, protože stejně dobře funguje jako ozvláštnění hašteřivých scén. Právě ve stylu humoru a typu postavy spočívá Chanova osobitost, která ho bude charakterizovat nadále i v době, kdy už nemůže držet dech s mladší generací akčních hvězd. -- Recenze na Rejže.cz (autor Tomáš Stejskal)(31.5.2010)

• - Jackie Chan (voják) a  Lee-Hom Wang (generál) jsou velkými přáteli. Původně měl "velkého" generála hrát Jackieho syn Jaycee Chan, ale nakonec si Jackie vybral Lee-Homa. (MJackie)

• - Když Jackie Chan původně přišel v 80. letech s nápadem na film, měl si v něm zahrát postavu mladého generála. Protože však trvalo více než 20 let, než byl snímek natočen, musel si nakonec zahrát staršího vojáka. (Raztubyl)

• - Protože je Lee-Hom Wang (generál) známý čínský zpěvák, měl původně filmovou píseň zpívat on. Ale Jackie Chan (voják) si myslel, že by to bylo pro film moc moderní a raději ji nazpíval sám. (MJackie)