33 sceny z życia

• Německo

33 Szenen aus dem Leben

33 Scenes from Life

Polsko / Německo, 2008, 100 min

Ačkoliv má snímek velmi depresivní charakter, musím ocenit tu skutečnost, že se tvůrci nebojí zpracovat i látku, která sice není příjemná nebo chcete-li divácky úplně atraktivní, ale která si bezesporu rovněž zaslouží svoji pozornost, a která ukazuje život i z té druhé, méně příjemné stránky. Život lidský zdaleka není pouze o hezkých záležitostech a je často protkán celou řadou strastí a trápení, a záleží tedy na každém jednotlivci, jak se těmto nepřízním dokáže postavit, jestli to dokáže ustát a těmito zkušenostmi se posílit a obrnit a nebo naopak bude zlomen a poražen. Ztráta nejbližšího a milovaného člověka je jedna z nejhorších věcí, která může člověka potkat a vyrovnat se s těmito ránami nebývá často vůbec snadné. Jak jsme ostatně mohli vidět např. u otce hlavní hrdinky, který podlehl démonu alkoholu a jeho konec byl bohužel také tragický. Velmi mě zaujala hlavní hrdinka, kterou skvěle ztvárnila půvabná německá herečka Julia Jentsch, kterou čeští diváci mají rovněž možnost znát ze snímku Jiřího Menzela z roku 2006 "Obsluhoval jsem anglického krále", kde ztvárnila roli Lizy.(17.5.2018)

Nejhorší noční můra každého z nás. Umírání nejbližší milované osoby na zhoubnou nemoc. Polská režisérka Malgorzata Szumowska vstoupila po vlastních zkušenostech na tento tenký led s odvahou, bez skrupulí a emocionálních klišé. Snažila se toto těžké téma odlehčit černým humorem, který nepůsobí vulgárně ani v zdánlivě nevhodných situacích. Nikdo z nás dopředu neví, jak bude v danou chvíli reagovat. Možností je mnoho a chování mladé ženy, kterou sledujeme, je jednou z nich. Přestože již má po třicítce, tak po smrti obou rodičů najednou ztrácí pocit bezstarostnosti, definitivně dospívá, musí se vypořádat se svými pocity a začít hledat novou cestu v životě. Film sice nepůsobí celou dobu úplně přesvědčivě, ale patří mezi unikáty novodobé polské kinematografie a budí vzpomínky na slavnou éru Kieslowského. Rozhodně stojí za vidění. Nevím jak dobře se podle výše uvedeného obsahu naučila Julia Jentsch polsky, ale v tomto filmu jí propůjčila svůj hlas polská herečka Dominika Ostalowska.(18.9.2010)

hlavná herečka je krásna, herci celkovo hrajú dobre, film sa kvôli emocionálnemu naturalizmu a tlačeniu na city ťažko pozerá a je to vskutku morda, aj keď dobre natočená, zahraná a v podstate aj napísaná (vraj to je autobiografia režisérky - ktorá je akože hlavná hrdinka Julia - v tom prípade nezávidím a vskutku dojemné), ale vážne sa mi na to nepríjemne pozeralo . . . nemal som náladu a neviem, či by som niekedy mal . . . som asi cintľavka a mám slabý žalúdok, priznám si to . . .(16.11.2010)

• lenuse

Chtěla jsem oddychový film, zvolila jsem tohle, že tam mluví polsky, že budu rozumět a nebudu si muset lámat hlavu. Dramata obyčejně zvládám. S výjimkou pomalých dramat o umírání na vleklou zhoubnou chorobu. Tohle je jedno z nich. Deprese.(19.3.2010)

• strelenaL

Tenhle film na mne působil nějak příliš drsně...Po shlédnutí jsem nad tím uvažovala, proč ten film byl takto natočen. Jakého záměr chtěl řešisér a scénárista docílit. Hlavní postava byla v některých scénách dost bláznivá, normálně mi přišlo ( cca přibližně v půlce filmu) že se její osobnost změnila o 360° k horšímu.(29.3.2010)

• - Představitelka hlavní role, německá herečka Julia Jentsch, jež se právě kvůli tomuto snímku údajně naučila polsky. (Eluin)