Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Lyricky laděný snímek se odehrává v zasněžených norských horách, kam se po smrti své matky přestěhuje k tetě dvanáctiletá Unn. Zamlklá dívčina nalézá spřízněnou duši ve stejně staré Siss. Jednoho večera mezi oběma dojde k nesmělému erotickému sblížení, za které se obě stydí. Druhý den se Unn rozhodne místo cesty do školy jít se podívat na ledový palác vytvořený zamrzlým vodopádem. Při procházení krásným dílem přírody se ztratí a umrzne. Siss se najednou musí vyrovnávat se smrtí své kamarádky i s dotazy týkajícími se jejího vztahu k ní. Film byl natočen podle novely Tarjei Vesaase, která je považována za klasické dílo norské literatury. (Flarnytryl)

(více)

Recenze (10)

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Chladne poetická detská psychologická antikrimi (ak viete, čo tým myslím) jemne bergmanovského ladenia s príchuťou mysteriózna z pohľadu dvoch mladých dievčat. Film, minimalistický vo forme, dialógoch aj hereckých výkonoch sleduje zvláštny vzťah dvoch mladých spolužiačiek - kamarátok, miestami pripomínajúci závislosťou na tomto vzťahu majstrovský opus Persona, i keď samozrejme nie je natoľko surový a psychologicky po kúskoch rozkladajúci myseľ postáv i diváka, to zasa nie. Čo mu však nechýba je trocha ľahkej kontroverzie, ktorá ma, nutno dodať že nepríjemne, ale rozhodne nie v neprospech filmu, prekvapila. Pri pohľade na nahé dievčatká som sa cítil hrozne a previnilo som odvracal zrak. Mám také tušenie, že to bol režisérsky zámer, ktorý stopercentne vyšiel. V príbehu sa striedajú pre severanov typické obrazy prírody s hypnotickými obrazcami (scéna v "Ľadovom paláci") a do hlavy sa neustále vkráda pocit, že tu niečo nehrá, niečo nie je v poriadku. No a potom to príde - jedno dievča sa stratí. Kto čaká happyend, môže rovno zaradiť spiatočku. 80% ()

MontyBrogan 

všechny recenze uživatele

Film spadajúci do kategórie, ktorá ma zatiaľ väčšinou nesklamala, práve naopak. A teda celkom civilná dráma zo života, v ktorej sa ale vyskytuje nejaký nadprirodzený prvok, resp. živel. Bojovať s ním je síce nad schopnosti postáv, ale v podstate si cestu k nemu akosi zvolili sami. Tiež pôsobí v deji ako katalyzátor osudu hlavných hrdinov. Patrí sem napríklad Ľadová búrka, Mysterious Skin a Donnie Darko, aj keď ten je skôr kategória sama o sebe. Tento prvok môže mať však ešte aj iný význam. Krehký svet detí na prahu dospievania, zmätených objavovaním svojej sexuality v nehostinnom svete, ktorý ich nevíta s otvorenou náručou, práve naopak, odsúva do role outsiderov, je tu v kontraste s neľútostnou silou zimnej prírody. Nemôžem povedať, že by mi tento mĺkvy film pripomínal Bergmana, ale bol celkom lyrický, no už o niečo menej pôsobivý. A podľa mňa by sa tieto prvky mali aspoň približne rovnať. Toto dielko by sa dalo nazvať aj Balada o vodopáde a v tej súvislosti by som to skúsil zasociovať, že na mňa síce mal istý dopad, ale asi len ako tá voda, ubehla chvíľa a už som vyschol. Ak bolo účelom pôsobiť natoľko sugestívne, aby ten dopad vyvolal šok pripomínajúci zajatie ľadovej vody zobrazované vo filme, potom sme sa trochu minuli. ()

Pafl 

všechny recenze uživatele

Příběh o zimě a o smrti. Ani ne smutný, ani ne krutý. Takový každodenní. Taková každodenní láska uprostřed hluboké norské zimy, která jenom na chvíli zasvítí a zase zhasne a její světlo se ještě dlouho poté odráží ve stěnách zamrzlého vodopádu, který se mrazem proměnil v ledový palác. Pomalý, jímavý a krásný film o věcech které odcházejí se zimou a s jarem a o jedné malé holce, která se jim učí rozumět. ()

Haniczka 

všechny recenze uživatele

Mrazivá izolace i krása dlouhých dívčích pohledů dělá z tohoto pomalého a pro většinu lidí patrně nestravitelného až kontroverzního filmu další severskou perlu. Stylově docela jiné než výborná předloha, ale skoro ještě lepší. Každopádně velmi smutné... ()

MaxSchreck 

všechny recenze uživatele

Film je natočený trochu syrově, ale zároveň citlivě, v pomalém a meditativním tempu. Hlavně je ale věrný knižní předloze. Příběh, který se zde vypráví je jednoduchý, na první pohled přímý, ale jsou v něm zachyceny hloubky dětského světa. Dějová přímost tak dává lepší možnost do něj nahlédnout a pochopit jeho rozměry, komplikovanost a složitost, ale i čistotu a nevinnost. Mě samotného právě tímto příběh upoutal. Umožnil mi přenést se do role postav a nazírat tak na události kolem nich jejich očima. To samé se dá napsat i o knize. ()

Dimo 

všechny recenze uživatele

Typicky severské. To znamená málomluvné s dlouhými pohledy a scénami, lehce kontroverzně erotické, studené a zde i depresivní. Není to vůbec špatné a má to atmosféru. Přestože tedy film má co říct a dá se v něm hledat i nevyřčené, navíc díky ledovým exteriérům je i na co koukat, lehce vzbudí i přes opravdu krátkou stopáž dojem prázdna. Hodnocení je přesně na půl cesty mezi 3 a 4 * a podíval bych se ještě jednou, což je dobré znamení. ()

prasokote 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale mě to strašně nudilo a během filmu jsem asi 5x zkoumala čas, kdy už to skončí. Něčím zajímavé, ale tohle mi prostě nesedlo... ()

Pokryvac 

všechny recenze uživatele

Veľmi zvláštny melancholicko-magický film. Takmer bez deja, minimum dialógov, no napriek tomu zaujímavý. Is-slottet z titulu filmu znamená ľadový palác, v ktorom sa stratí jedna z dvojice dievčat - zábery blúdiaceho dievčaťa patria k najpozoruhodnejším z celého filmu. Mierne ma zmiatla nahota hlavných protagonistiek filmu (majú 12 rokov), ale budiš. Nie príliš vhodné pre zdeprimovaných odporcov zimy. ()

MrKrahujec 

všechny recenze uživatele

Rozhodně zajímavý počin. Knižní předlohu jsem četl kdysi velice pradávno, snad téměř před čtyřiceti lety a musím říci, že na mně tehdy zapůsobila tak mocně, že jsem si od té doby pořád představoval, jak by to vypadalo zfilmované. No a ono se stalo. Film samozřejmě vypadá úplně jinak, než jsem si představoval já, ale rozhodně ne špatně. Jak jsem vyrozuměl, jedná se zřejmě o nízkorozpočtový nezávislý film, což samozřejmě nemůže neovlivnit výsledek. Všechny scény v "ledovém zámku" by měly být samozřejmě mnohem velkolepější (aspoň tak, jak jsou popisovány v knize), rovněž děj byl osekán opravdu až na tu kost (úplně vypadly jak úvodní charakteristiky obou dívek, tak i náznak rodících se sympatií mezi Siss a jejím spolužákem v závěru, jakož i celá apoteóza nastupujícího jara, která v knize tvoří vlastně nejobsáhlejší kapitolu), ale přesto je možno výsledek označit za zdařilý. Snad i sám pan Stanislavskij by byl spokojen: diváka se v žádném případě nemůže zmocnit pocit, že se mu lže. ()

Flarnytryl 

všechny recenze uživatele

Opravdu neobyčejný, pomalu plynoucí film s mrazivou atmosférou. Nenapadá mě žádný jiný, ve kterém by během více než hodiny padlo tak málo slov, přičemž i děj postupuje kupředu jen velmi pomalu a nesměle. Přesto jsem se ani na chvíli nenudil. Dlouhé záběry mají své kouzlo a vytváří těžko popsatelnou a neopakovatelnou atmosféru, která odeznívá ještě dlouho po konci snímku. Mimochodem, natočit tohle v Americe, tak to asi vyvolá celonárodní skandál a režiséra někdo zastřelí. Ve Skandinávii ale zdá se žijí v tomto ohledu rozumnější lidé. ()

Reklama

Reklama