Naděje (studentský film)

Česko, 2009, 20 min

Jan Kobler

Jakub Vomáčka
  • kiddo

Bohužel si už nevzpomínám, který moudrý muž pravil, že FAMU je ta instituce, kde vezmou talentované a originální tvůrce a sešrotují je do uniformního nevýrazného bahýnka. Takhle nějak si ono výsledné bahýnko představuju – přepjatá soap opera s „cool“ audiovizuálem, nedopečeným scénářem bez pointy, zato prošpikovaným divnými replikami a s osvědčenými herci, kteří přes veškerou snahu působí kvůli nezralé režii jak z ochotnického vesmíru. Roztažené na hodinu a půl to ale v neděli večer na ČT bude divácká bomba.(23.1.2010)

Profesionálně odvedená práce, která zaskočí tím, jak moc "filmově" působí, přestože je pouhým studentským kraťasem (je očividný kladný přístup k západnímu stylu snímání). Scénář sice není výtrysk originality, ale to je bohatě vyváženo výbornou technickou stránkou, povedenou kamerou počínaje a dynamickým střihem konče. Kapitolou samou pro sebe je famózní instrumentální hudba Tatiany Mikové, která dle mého nemá v českém filmu konkurenci (doufejme, že nezůstane podobně přehlížená, jako talentovaná Rachel Portman). Pochvalu si zaslouží i vedení herců – všichni hrají naplno a od žádného jsem již dlouho neviděl tak soustředěný výkon. Malou facku za matoucí scénu sebevraždy a lehčí pokárání za přímočarý děj, který by v případě celovečerní stopáže narážel. Jinak absolutní spokojenost…(30.12.2009)

• Davies182

Tak tohle vůbec nevyšlo... Jediné, co dokáži ocenit, je celkový vizuál filmu: to, jak je z něj cítit určitá profesionalita v oblasti kamery a střihu. Na studentský film drží vše poměrně pohromadě a celé to alespoň nevypadá jako amatérský filmeček party nadšenců. Běžecké záběry byly pěkné... Zde ale veškeré plusy končí. Je mi jasné, že to tvůrci mysleli dobře, jenže tak hutný námět a šokující dialogy potřebují věrohodnost. A tu jsem ani přes jediného ze zůčastněných herců necítil. Zůstává otázkou, proč se Mádl nesnažil více; nadávky z jeho úst mě ke konci už vážně iritovaly. Režisérovi držím palce do budoucna.(17.3.2010)

• nevermore

Je mi líto, tohle mě nenadchlo, ač zajímavý námět, výsledek nezaujal. Mádlovi v Naději nevěřim téměř nic, ne, že bych proti němu něco vyloženě měl (zato Etzlera vážně nemusim), nevadí mi, ale to jeho skuhrání zde je opravdu nepřesvědčivé. A aby tomu dodal trochu věrohodnosti, umocní výkon vulgaritou, protože v expresivitě je působivost, ale spíš to vyznívá tragikomicky. Zkrátka přílišné tlačení na pilu.(28.10.2009)

• orkadimenza

Smutná historka, která by si zasloužila lepší zpracování. Některé části nejsou špatné, ale film jako celek nezní moc dobře. Popravdě jsem spíš zklamaný z nevyužitého potenciálu díky kvalitním hercům, ale celé to na mě působilo nedokončeně a "nicneříkajícně". Protože když snímek neřekne divákovi víc detailů, tak se ani nemůže dočkat většího porozumění. Navíc postava Tomáše Kluse je úplně zbytečná a tuhle nedoluštěnou mozaiku se mi už znovu luštit nechce. Kdo si vzpomene na Philadelphii, tak by si určitě pustil raději ji.(28.3.2017)