„Vy ste mi tu vysával?“ – „Trocha. Mali ste tu špinavo.“ V roku 2010 vzniklo veľa tímoviek (THE EXPENDABLES, A-TEAM, PREDÁTORI) a toto nebola najhoršia (najhorší boli LOSERS). Pri pozeraní som sa cítil príjemne, občas som sa smial (facka, Moldavsko) a akcia bola strhujúca (spôsob, akým Bruce Willis vystúpi z policajného auta). Ale tým najlepším, čo snímka ponúka, je kasting. Vidieť za jedným stolom ironického Willisa, Helen Mirren s rotačným guľometom, Morgana Freemana v modrej uniforme a nadrogovaného Johna Malkovicha, je sila. Čo potom ešte, keď vedľa stojí pochmúrny Karl Urban, zaláskovaný Rus Ivan Briana Coxa, roztopašná Mary-Louise Parker, zlý Richard Dreyfuss a dokonca Ernest Borgine z DIVOKEJ BANDY! Dialógy sú suché („Mám 80 a rakovinu pečene, čo mi môžu urobiť?“ – „Zastreliť.“) a hlášky odrovnávajúce („Keď budeme potrebovať tvoju pomoc, prinesieme ti štetku na hajzel.“). Prečo teda „len“ 60%? Lebo je to zbytočne dlhé, chémia medzi hercami bola menšia, ako som dúfal, že bude a má to predvídateľný scenár (identitu „toho, kto je za všetkým“, som odhalil hneď).(18.4.2011)

Schwentke by musel být něco víc než jen učenlivý rutinér, aby RED byl něco víc než jen solidní záležitost. Poskládané je to pěkně dynamicky, ale styl to má odkoukaný odjinud, čili rozhodně ne konzistentní. Příběh je komiksově nadsazený a ve filmové naraci vyhlíží banálně až hrůza. Jenže staré páky jsou žůžové a práce jim jde od ruky. A tak jsem se nakonec výborně bavil a odcházel s přesvědčením, že kdyby to dostal do rukou vynalézavý kormidelník, mohla by tahle plavba setsakra dávat. Takhle "jenom" dobře zabaví.(1.11.2010)

• choze

Komiks je de facto vážná thrillerová one man show, film komediální týmovka. Slušná otočka o 180 stupňů po vzoru Toma Cruise, který zase udělal z týmovky MISSION: IMPOSSIBLE vlastní one man show. Po akční stránce pro mě tahle luxusně obsazená špiónská srandička šlape dobře, po stránce komediální mě úplně míjí až docela irituje. Kolem a kolem si z toho budu pamatovat jen Helen Mirren, která vystřihla tak stylovou zabijákyni, že by si zasloužila by si spin-off.(30.10.2010)

Myslim si, ze tato akcna pecka sa vydarila a to nielen vdaka hviezdnemu obsadeniu, ale aj vdaka tomu, ze ak tento film o par rokov objavim v telke na nejakom programe, urcite si ho rad znovu zopakujem. Bruce Willis je pre tieto ulohy uz niekolko rokov stvoreny, Malkovichove grimasy typu: ,,Mozem ho konecne odbachnut?" ma vzdy pobavili, Morgana Freemana mam rad v kazdom filme, ale dost ma z traileru zaujimala aj Helen Mirren a la Rambo v zenskom prevedeni, ktoru mam este stale v pamäti ako kralovnu Alzbetu II. z roku 2006 :-) Paradne rozdielne ulohy, nie? Prekvapil ma aj Richard Dreyfuss, ktoreho som skoro ani nespoznal, kedze ho mam stale v pamäti ako dobrackeho ucitela z dramy OPUS PANA HOLLANDA (1995) a v tomto filme si s chutou zahral zaporaka. Skutocne som premyslal aj nad 5*, ale nieco mi tu ku piatej hviezdicke chybalo, ale aj tak sa oplati tuto zabavnu akcnu komediu vidiet... 04.11.2010 _______ Bruce Willis - (Frank Moses) +++ John Malkovich - (Marvin Boggs) +++ Morgan Freeman - (Joe Matheson) +++ Helen Mirren - (Victoria) +++ Mary-Louise Parker - (Sarah Ross) +++ Karl Urban - (William Cooper) +++ Ernest Borgnine - (Henry) +++ Richard Dreyfuss - (Alexander Dunning) +++ Brian Cox - (Ivan Simanov) +++ Hudba: Christophe Beck +++ (Videl v kine 02.11.2010) +++(4.11.2010)

Totálne uletená akčná komédia, ktorá má našťastie výborných hercov (od Brucea Willisa, cez zdrogovaného Johna Malkovicha a naozaj extrémne nebezpečnú Helen Mirren, až po Briana Coxa), ale bohužiaľ nezaujímavý scenár. RED netreba brať vážne, skôr s poriadnym nadhľadom. Toľko vystrieľanej munície som už dávno v žiadnom filme nevidel. A pozrel by som si aj pokračovanie v Moldavsku.(21.1.2012)

• - Red je zkratka slov "Retired Extremely Dangerous", které by se daly přeložit jako "V důchodu, ale extrémně nebezpečný". (Olík)

• - Ve scéně, kde Victoria vyjímá Frankovi kulku z ramene, si můžeme všimnout polské vodky s názvem „Sobieski's Vodka“, která je podporována Brucem Willisem. (MeanWhile)

• - Joe Matheson (Morgan Freeman) nosí hodinky značky IWC Portuguese Chronograph a Sarah Ross (Mary-Louise Parker) nosí hodinky Chanel. (dyfur)