Místo činu

• Západní Německo Tatort (více)
Západní Německo / Německo / Rakousko / Švýcarsko, (1970–2024), 1897 h 8 min (Minutáž: 56–140 min)

Režie:

Houchang Allahyari, Jochen Bauer, Alexander Adolph (více)

Předloha:

Henning Mankell (kniha), Axel Corti (kniha), Werner Kließ (kniha) (více)

Scénář:

Michael Haneke, Kai Hafemeister, Rainer Boldt, Martin Suter (více)

Kamera:

Frank Lamm, Hagen Bogdanski, Axel Block, Wolfgang Treu, Helge Weindler (více)

Hudba:

Klaus Doldinger, Evžen Illín, Johannes Kobilke, Peer Raben (více)

Klaus J. Behrendt, Miroslav Nemec, Udo Wachtveitl, Dietmar Bär, Ulrike Folkerts, Joe Bausch, Andreas Hoppe, Peter Espeloer, Annalena Schmidt (více)

Série(55) / Epizody(1270)

Tatort, neboli Místo činu se v Německu vysílá už od 70. let a je označován za nejoblíbenější a nejdéle vysílanou krimisérii v německy mluvících zemích. Vysílá se pravidelně kažou neděli a garantuje vysokou sledovanost. Každý díl se odehrává v jiném městě, ať už Německa, Rakouska nebo Švýcarska, a kromě soudobých společenských problémů (kriminalita i osobní život detektivů) nabízí pohled i na lokální kolorit (kulturu, architekturu, zvyklosti) daného regionu. (rogue13nasic)

Recenze uživatele Monicina k tomuto seriálu (14)

Místo činu (1970)

Miesto činu Duisburg a Kolín - dávam *****. Ostatné sú len slabý odvar. ()

Plyšová zvířátka (1982) (S13E12)

Skvelý diel, i ke´d so smutným podtextom. A dvaja poldovia ako párik gayov pri jednaní o adopcii, to bola zábava. ()

Miriam (1983) (S14E03)

Vtipné dialógy medzi Tannerom a Schimim, zaujímavý dej a naozaj nečakané odhalenie na záver. Schimiho chlastanie mi tu vôbec nechýbalo, aspoň sa tu ukázala jeho starostlivá stránka. ()

Vlny za lodí (1984) (S15E04)

Výborný dej a do toho sa hodiaca hudba. Ukázala sa tu bezútešnosť zamoreného Duisburgu, plného chemických a iných závodov a ľudí, ktorí potrebujú prácu a riskujú svoje zdravie a život. A mocní si napakovali vrecká. Realita 80 rokoch a nielen v Nemecku. Práve toto sa mi páči na celej sérii Miesto činu Duisburg, že všetky príbehy pôsobia tak reálne a tak depresívne, čomu napomohlo točenie príbehov priamo v meste a skvelé herecké výkony a dobre napísaný dej.Jediné, čo mi vadilo bol dabing postavy Elisabeth Kazovej, to jej šušlanie a iná výslovnosť boli dosť trápne. ()

Smrt na stadionu (1984) (S15E07)

Slabé a trápne. Ešte začiatok bol dobrý, ale potom...nudné a odhalenie ma nijak neprekvapilo. Asi jedna z najslabších epizód. ()

Černý víkend (1986) (S17E08)

Klasika, ale miestami trochu chaotický diel, kde som sa už aj začala strácať. Ľudia sa tam odpravujú navzájom a jeden nevie, čo si má o tom myslieť. A záver - divný. čo ma bavilo, bol Thanerov výbuch zlosti v ich kancelárii. ()

Zlomené květy (1988) (S19E05)

Vždy som mala rada Tatort so Schimanskim. Teraz, skvelý a sexy Schimanski, ktorý zase skočí na lep peknej babe, ožerie sa a skončí v posteli nahý a netuší, čo tam s ňou robil a či k niečomu došlo. Dobrá krimi, zápletka s totožnosťou, bola tam aj určitá romantika - hlavne posledná scéna, prítomnosť záhadnej a zraniteľne pôsobiacej pani Prinzovej v Dolly sukničke a nádherná skladba od Chrisa Normana "Broken heros" robia tento príbeh mojim najobľúbenejším z danej série. A Schimi tu bol naozaj veľmi citlivý a ľudský a v záverečnej scéne aj romantický. ()

Moltke (1988) (S19E14)

Fajn epizóda, ta chémia medzi Schimim a Moltkem bola skvelá (dokonca som v jednej chvíli spanikárila, keď Schimi ho začal objímať, že ho začne bozkávať). Tá scéna s objatím a vyplutím vodky poza chrbát bola super, to sú ale herci. Ale Tanner mi niekedy lezie na nervy, chýba mu taká empatia akú má Schimi . Dobrá scéna, ako sa všetci ožrali a vonku vyvádzali. Na Schimim sa mi vždy páčilo na jednej strane jeho veľké sebavedomie a určitá tvrdosť voči skazeným ľuďom, na druhej strane jeho empatia k zraniteľným (Moltke, alebo poľský chlapec pred kostolom). Toto sa prejavilo aj v tomto dieli. Pekná romantická a nostalgická hudba od Bohlena, ale nejak mi nesedí na tento dej, hodil by sa k nejakým romantickejším dielom (Tak ako bol výborný Broken Heroes v Zlomených kvetoch) a nie napr. pri scéne Schimiho v hnusných špinavých toaletách v tom hostinci. A záverečná scéna: Moltke: byl by z tebe dobrý polák. A Tanner: ale vždyť on je polák, nejaký Schimanski... a napravil mu šálu s farbami poľskej vlajky. Za tú hudbu, ktorá je síce krásna ale absolútne nepatrí k daným scénam počas tohto dielu a za to, že sa tam objavilo pár zbytočných postáv , ktoré neboli rozvinuté (Bohlen ako milenec Pavlakovej) dávam ****. ()

Případ Schimanski (1991) (S22E15)

Všetko fajn, ale ten trápny koniec, nepáčil sa mi ani ako decku pred 30 rokmi a nepáči sa mi ani teraz. Asi preto, že Schimi bola zahraný vždy tak vierohodne a svojsky, a ten záver mi k nemu nepasoval, bolo to celé umelé a neprirodzené (jediné ctipné na tom bolo ako nad komínom spustil to svoje Scheisse a ako ho tešilo, že konečne môže nadávať bez "pérovania" od Tannera). Zaujímalo by ma, či tá trápna scéna s rogalom bolo z hlavy Gotza alebo scenáristu. Ináč, pekný výhľad na Duisburg zhora, na fičiace komíny a krásnu rieku so zeleným nábrežím a motorkármi na koste. A nádherná skladba od Bonnie Tyler, jedna z mojich najobľúbenejších vôbec. ()

Mnichov - Aida (1996) (S27E15)

Jeden z tých podarenejších dielov. ()

Kolín - Smrt na ledě (2005) (S36E22)

Po Mieste činu Duisburg (Schimanski) je toto druhá najlepšia séria Tatort. Dej a zápletky sú zaujímavé a je tam napätie a medzi oboma komisármi to iskrí a sú dobre zladení. Ostatné Tarort-y ako Mníchov, Brémy, Frankfurt ....atď ma moc nebavia. ()