Jíst, meditovat, milovat

Eat, Pray, Love

Jedz, modli sa a miluj

Romantický / Drama

USA, 2010, 134 min

Po těch letech, co uplynuly od mého prvního zhlédnutí filmu, se ledasco změnilo. Nadchlo mě to už tehdy, protože její styl života je mi blízký a podobný tomu mému. Dnes ale vidím, že Liz je mi podobná především povahou a myšlenkami. Její myšlenkové pochody při jídle v Itálii, začátcích meditace v Indii nebo hádky na pláži na Bali jsou až neuvěřitelně totožné s tím, jak bych se chovala (chovám) já. Je to celkem zajímavý a osvobozující pocit, kupodivu, když vidíte na plátně něco vám tak podobného. Tehle film mě vždy nakopne a ukáže mi, kým jsem a že tím člověkem jsem ráda.(9.7.2011)

MPAA: 45414 Já si nemůžu pomoct, ale tenhle film je udělaný tak, aby si každý člověk přišel na své... Část která se nelíbí jednomu se zase líbí jinému a naopak.... Podle mého povedený snímek, i když něco bylo nudné až tak moc, že bych to úplně vypustil. Mám rád Béčkové filmy, ale ta indická svatba se třeba moc nepovedla! :)(11.1.2011)

• freddy

Julia Roberts v roli ženy, která si nemůže na své manželství stěžovat, avšak kvůli tomu, že už nepociťuje onu "jiskru a zápal" a dny se stávají všedními a nudnými, zažádá o rozvod. Ani život s mladým a sympatickým milencem v podání Jamese Franca jí nevyhovuje, a tak se sbalí a na rok odjíždí poznávat samu sebe. Napřed bude 4 měsíce v Itálii jíst, pak bude 4 měsíce v Indii meditovat, a pak 4 měsíce na Bali hledat chlapa. To je ve zkratce příběh, který se tvůrcům povedlo natáhnout na neuvěřitelně dlouhých a docela nudných 134 minut. Doufal jsem v zajímavý a atraktivní film, ale co jsem dostal, to bylo chvílemi velké a nudné nic. Ten příběh se dal klidně smrsknout dejme tomu na nějakých 90 až 100 minut, a i to by asi bylo moc. Nechápu, proč to bylo tak roztažené, navíc hlavní hrdinka mi nebyla příliš sympatická, spíš to na mě působilo, že neví co chce a nic jí není dobré. Fajn, manžel už jí přestal po osmi letech manželství bavit, to by se ještě dalo pochopit, ale on jí po krátké době přestal bavit i milenec a svou životní lásku málem odmítla kvůli tomu, že by jí to narušilo rovnováhu. Nevím, ale atraktivní a zajímavé romantické drama si přestavuji trochu jinak. Předpokládám, že film se mi velice brzo vykouří z hlavy a asi mi to ani nebude nikterak vadit. Nicméně za to, že tam byl alespoň nějaký děj a že se to dalo dokoukat do konce, aniž bych u toho nějak výrazněji trpěl, nakonec uděluji lepší dvě hvězdy. Chvíli jsem přemýšlel i o třech hvězdách, ale to by hlavní hrdinka musela být o něco sympatičtější.(29.9.2011)

• Botič

Dokonalý plakátový film klouzající po povrchu. I když pojednává o takových "hlubokých" tématech - cesta, kterou se nakonec ubral vede přímo do pekla. Jíst, meditovat, milovat je katalogové až na půdu, popíkově sladké, ale vizuálně působivé - povrchní reklama na to, jak žít svůj život. Dobrý ročník 2 s ženskou hlavní hrdinkou se nekoná. Ačkoliv k němu měl Murphy ze začátku slušně nakročeno a první cca hodinu skutečně baví a hraje si se smysly. Jenže zbytek filmu se topí pod nánosem přemrštěné stopáže a hlavně velkého množství zbytečných vedlejších dějových linií. I tak ale může být výsledek stejně působivý, jako listování si National geographic nebo pouhým katalogem kdejaké cestovní kanceláře. Jíst, meditovat, milovat je i přes to jedním z nejlepších romantických filmů roku 2010. Docela smutné.(1.10.2010)

Jíst, meditovat, milovat je osobním příběhem Elizabeth Gilbert, která jen nechtěla žít podle formičky a nakonec si to přiznala a něco s tím udělala. To je tak nepopulární výchozí situace, že je jasné, že z toho nemůže být všemi milovaný film, protože některé story jednoduše bolí. Ať už pro to, že máte podobný osud nebo kamarádku, která by měla konečně zvednout zadek a udělat něco podobného, i kdyby to neznamenalo dojet až na kraj světa. Kniha je místy nesnesitelná, protože jde skutečně jen o tok myšlenek hlavní hrdinky, která radikálně mění svůj život za pět minut dvanáct, je sebestředná, ale samozřejmě jen v rámci nutnosti pudu sebezáchovy. Film je naopak díky Julče celkem zábavnou sondou do mysli mnohem univerzálnější hrdinky. Už proto, že tvář Julči dávno patří tolika různým hrdinkám, se kterými se podvědomě ztotožňujeme už tolik let. A hlavně, kdo jiný dokáže jíst tak smyslně špagety, jako ona, s tou svou obrovskou pusou?(4.9.2015)

• - Julia Roberts si Indii při natáčení filmu zamilovala natolik, že se rozhodla věnovat se hinduismu. (Pethushka)

• - Film byl rozesílán do kin pod krycím názvem "Guest House". (Karlos80)

• - Film se natáčel v chronologickém pořadí téměř 4 měsíce. (Jeremy.jk)