Jíst, meditovat, milovat

Eat, Pray, Love

Jedz, modli sa a miluj

Romantický / Drama

USA, 2010, 134 min

Film si mně jako celek získal. Rozdělil bych ho na čtyři části v té první jsem se s tím vším tak nějak seznamoval, takže seznamovací část v USA a vklouznutí do osudu hlavní postavy v té druhé ta byla hodně po jídle a Itálii, tu jsem moc nepobíral, ale bavil jsem se, ve třetí která byla duchovní jsem to konečně pochopil část o uvědomění v Indii a přestože nejsem příznivcem kompletního obsahu scénáře, natož té knihy bylo to bezva a poslední část na Bali byla celkově to nejhorší z celého filmu ale bylo tam díky tématu i nejvíce emocí a fakt jsem si v jednu chvíli pomyslel, že postava kterou Julia Roberts ztvárnila je kráva. V zásadě si to myslm i po tom celém filmu, přesto kompletní dojem je pozitivní, bavilo mě to po celou dlouhou stopáž, byly tam věci mezi řádky k zamyšlení, takže u mě 7/10(13.11.2011)

Po těch letech, co uplynuly od mého prvního zhlédnutí filmu, se ledasco změnilo. Nadchlo mě to už tehdy, protože její styl života je mi blízký a podobný tomu mému. Dnes ale vidím, že Liz je mi podobná především povahou a myšlenkami. Její myšlenkové pochody při jídle v Itálii, začátcích meditace v Indii nebo hádky na pláži na Bali jsou až neuvěřitelně totožné s tím, jak bych se chovala (chovám) já. Je to celkem zajímavý a osvobozující pocit, kupodivu, když vidíte na plátně něco vám tak podobného. Tehle film mě vždy nakopne a ukáže mi, kým jsem a že tím člověkem jsem ráda.(9.7.2011)

• Politik

Tak tohle už nikdy víc. Julia nám pěkně zestárla a hodila by se spíše do nějakého hororu než do romantického filmu, kde je dokonce jeden z jejích přítelů poměrně mladý James Franco. Bardem se však opět hezky předvedl podobně jako ve Vicky, Kristina, Barcelona. Tady však pociťuju veliké zklamání. V Americe milování, v Itálii jídlo a v Indii meditace a po celou dobu docela nuda. Je to tak na hranici 1 a 2 hvězdiček, ale pořád nevidím, za co by si tu druhou hvězdičky zasloužilo. Možná ten střih ještě za něco stál, ale režie a dialogy a všechno ostatní nuda a zklamání. Julia už asi nikdy nebude tak dobrá jako dřív.(27.3.2011)

OK. Čo tým všetkým chceli povedať? Veľmi neusporiadaný film prinášajúci chaos v mysli hl. postavy do našich myslí. Chceli zabrúsiť do mnohých tém, ako sa s nimi človek vysporiada etc. Môže byť. Ale žiaľ kvôli rýchlo plynúcemu času vo filme mi všetko nepríde prirodzené, resp. zvláštne ako rýchlo sa dočasne vysporiadala so svojimi problémami a ako rýchlo sa naučila v pohode žiť na danom mieste. Film je zjavne pre väčšinového diváka, nie je schopný venovať sa niečomu hlbšie alebo aspoň tak, že by sme skutočne cítili pokoj duše či... "vyrovnanosť". Prináša dobré myšlienky ale stále veľmi kĺže po povrchu. A preto IMO sa mu najlepšie vydarila talianska časť, ktorá sa takému kvázi dovolenkujúcemu životu podobala. V Indii hľadáme pokoj a zároveň sa stretávame s bežným nepokojom mysle, neschopnosti sústrediť sa, s čím sa mnohí môžeme stotožniť. No pocit harmónie stále neprichádza aj kvôli texaskému priateľovi. Bali je iba záver. Keby tento príbeh niekto prežil, tak som si istá, že by bol veľmi obohatený a poučený skúsenosťami. No na plátne to nestihne preniknúť do srdca, neprinesie hlbší "odkaz", ktorý by sme si chceli zachovať. Na to by bolo treba pre niektoré zážitky viac času. A predsa, stopáž je už dostatočná. Ľutujem, že ma to nezasiahlo ale aspoň počas filmu zaujalo, Taliansko pobavilo (a rada som videla miesta mnou navštívené), potvrdilo nejaké vnútorné myšlienky. Nuž, zaujímavé ale nie na dlho. Škoda. (a som rada za znovu objavenie, že Julia žije a hrá, opätovné videnie Franca a Bardema po dobe)(13.2.2011)

Jíst v Itálii, Meditovat na Bali a milovat...asi kdekoliv. Každopádně film si u mě vyslouží tři hvězdy, protože, i když tam byla Julia Roberts, první část byla o jídle, což mně přišlo hodně sympatický, později o cestování a poznávání koutů lidské mysli, což mi také přišlo fajn no a ten konec, ten už jsem nějak přetrpěl a to i přesto, že film má neuvěřitelných 134 minut.(1.10.2011)

• - Julia Roberts si Indii při natáčení filmu zamilovala natolik, že se rozhodla věnovat se hinduismu. (Pethushka)

• - Julia Roberts vystřídala 103 kostýmy. (Jeremy.jk)

• - Film se natáčel v chronologickém pořadí téměř 4 měsíce. (Jeremy.jk)