Jíst, meditovat, milovat

Eat, Pray, Love

Jedz, modli sa a miluj

Romantický / Drama

USA, 2010, 134 min

Napriek niektorým prehnane dlhým a natiahnutým pasážam, som sa bez problémov dokázala stotožniť so psychicky nevyrovnanou Juliou Roberts, ktorá v dôsledku vnútorného rozpoloženia a osobnostnej krízy, hľadá sama seba v rôznych kútoch sveta, kde nachádza stratenú rovnováhu a pokoj. Prílišná dejová rozvrstvenosť občas brnká na nervy, ale na druhej strane treba priznať, že bohatosť príbehu (a pravdepodobne aj knižnej predlohy) by sa zredukovala na minimum. Okrem klasickej partnerskej schémy "zamilovanosť-svadba-vytriezvenie-rozvod", scenár siaha aj k vyšším ideálom - len škoda, že sa dosť často prepožičiava romantickej šablóne. Neurčité 4 hviezdy za výraznú Juliu Roberts a božskú hudbu Marianelliho, ktorý ma na hudobnom poli ešte nikdy nesklamal.(13.10.2011)

50 %. Ani bych filmu nevyčítal, že je to prvoplánová spiritualita, že nejde do hloubky. On relativně do hloubky jde, alespoň z pohledu tý pani, co to napsala. To je prostě sdělení o duchovním hledání jedince, kterej zároveň potřebuje mít zážitky smyslný a taky potřebuje lásku (kdo jí nepotřebuje, že jo?). Ta její cesta se nám třeba zamlouvat nemusí, ale je to její cesta, a přijde mi upřímná. Ale co mi nesedí, je to, že skoro nikomu nemůžu nic věřit. Je to možná chyba režie, ale všechno je to takový nedůveryhodný. Nevěřim Robertsový a Bardemovi jejich vztah (což je u Bardema opravdu divný), nevěřim atmosféře Itálie, kterou znám. Nevěřim epizodě v Indii, kterou taky znám (aspoň trošinku), Američan v ášramu, takovýho skoro nikde nepotkáte, částečně snad ano, ale tohle je neexistujíxí koncentrát, i když ho Jenkins zahrál moc dobře, ale ani to se nedá věřit. Takový lehce nemastný, neslaný, emocema rozhodně nepřekypující, i když je to celý o emocích a snaží se je to ukázat. Což se moc nepodařilo.(4.3.2011)

Celý film je docela zvláštní, ze začátku si říkáte, jestli to takhle půjde dál, tak se ukoušu nudou, díky ukrutné stopáži 140min. Ale ten film se vyvíjí, dostává se do úplně nových rovin a některé se vám líbí a jíné zas až tolik ne. Vyzdvihl bych část, kde Liz byla na Bali a potkala Ketuta alias kouzelného šamana, který nesmí lítat v letadle, pač nemá zuby :) a dále super sympaťáka Javiera Bardema. To se mi líbílo! Nadruhou stranu co mě nebavilo vůbec, roztahaná první New Yorská část s otravnym maželem a totálně asexuálním Jamesem Francem. Bleee!!!! A co se týče italského středu, tak nevím jestli to bylo al dente. Suma sumárum: pěkné, nápadité, dlouhé, občas nudné, občas povzbuzující, sem tam slzu zamačkávající a místy humorné. Btw. myslím, že to Julia zahrála velmi dobře a pro mě i uvěřitelně! Takže tři hvězdičky si Jíst, meditovat, milovat určitě zaslouží...(28.10.2010)

• HoneyBunny

V jednu chvíli hrdinka Liz pronese cosi ve smyslu: "Víte o tom, že mluvite jen v levných plakátových heslech?" Tvůrci si evidentně nevšimli té ironie... Je fascinující, jak film o hledání smyslu života, o naplnění, o znovunalezení radosti z běžných věcí může být tak, tak povrchní. Nebylo třeba, aby Liz cestovala po celém světě, jedinou lokací, kterou Murphy umí prodat, je italský Řím. Je to dlouhé, necítíte z toho emoce a můžete si jen nechat zdát o tom, že by vám tenhle film mohl říct, jak vést lépší, smysluplnější život. V tom, že sobecky zničehonic opustíte své blízké a vydáte se zcestovat svět, to, obávám se, nebude.(6.12.2011)

• WANDRWALL

Touha zdravé ženy je jasná. Papat, milovat se a mezi tím se i probírat otázkami své existence, které přeruší meditace, která se sama člověku nabízí. Ta uklidňuje, ta dává sílu, podobně jako sport, velké dávky, když už máme malé vstřebané, tak pořádně proberou tělo. Když se uvolní z traumatu rozvodu (značně vymyšlené trauma), tak jde hlavní hlavní hrdinka - uvedené - najít do Asie. Nejde do křesťanské Evropy, mezi křesťanské pohany, ale do Asie, kde se jí nově otevřou oči a mysl jí začne pracovat jinak, než nač byla dosud zvyklá.***(8.10.2010)(8.10.2010)

• - Julia Roberts vystřídala 103 kostýmy. (Jeremy.jk)

• - Kniha je prý jedním z nejoblíbenějších románů Oprah Winfreyové, což také bylo jedním z důvodů, proč Julia Roberts projevila o nabízenou roli zájem. (Karlos80)

• - Románové předlohy se jen v USA prodalo 6,2 milionu výtisků a kniha byla přeložena do 40 jazyků. (Jeremy.jk)