Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mormonská církev je teprve v začátcích, ale už stačila vzbudit nenávist ostatních usedlíků. Ti mormony pronásledují, zapalují jejich majetek a vraždí je. Když se útoky stupňují, rozhodnou se mormonské rodiny opustit domovy a hledat zaslíbenou zemi. Pouť je dlouhá a strádání někteří poutníci nepřežijí. I když mezi mormony rostou pochybnosti a beznaděj, přesto dál pokračují v cestě a doufají v zázrak. (rikitiki)

(více)

Recenze (4)

ilclassico 

všechny recenze uživatele

Neskutečně naivní a nudná pohádka pro dospělé, jako jinak všechny náboženské zkazky. V rámci žánru (ne, o western opravdu nejde) za 2. ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Poměrně hvězdně obsazený (Power, Darnellová, Donlevy, Price, Carradine ...) western o pronásledování mormonů a jejich do země zaslíbené, do dnešního Utahu, kde založili Salt Lake City. Sice to nebylo špatné, rozhodně to bylo hezky natočené, ale příběhově to byla taková roztahaná nemastná neslaná náboženská pohádka (i když založená na skutečných událostech :-)) ()

Reklama

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Příběh cesty Brighama Younga a jeho věrných do Salt Lake City v polovině 19. století vypadá a funguje v podání tehdejšího Hollywoodu jako klasický biblický epos. Nechybí ani symbolické kouzlo na závěr, "drobný" rozdíl je pouze v tom, že sledujeme první éru mormonismu a nikoli životopis Mojžíše. Jako doplnění vzdělání to není špatný zážitek, důležitý je kontext moderních amerických dějin a vývoj amerického filmu 40. let. Případnou diváckou nudu zachraňuje mladá láska v podání Tyrona Powera a Lindy Darnell, ale natočené je to skutečně zručně, takže pokud víte, do čeho jdete, může to být solidní zážitek. Trochu epický i trochu patetický. Vzhledem k tomu, že jsou mormonské příběhy součástí klasického westernového narativu, lehce se divím, že jsem o něm nevěděla už dříve. Ale to bude tím evropským romantickým pohledem na příběhy z divokého západu, ve kterých nikdy nešlo o víc, než o Old Shatterhanda nebo Elke Sommer. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Nejstarší propagační video mormonské církve vykazuje všechny známky, že za tenhle film dali mormoni tučný balík. Příběh o pouti do země zaslíbené je jen zástěrkou, jak ukázat láskyplnost a hlubokou zbožnost mormonů. Poměrně chytře se film vypořádal s otázkou mnohoženství, která asi není ani dodnes a v době natáčení rozhodně nebyla pro každého snesitelná. Dělá si z toho trochu legraci a proroka, který měl ve skutečnosti něco kolem 50 manželek, ukazuje sice obklopeného ženami, ale za manželku označuje jen jednu z nich. Hlavní důraz je na náboženské projevy a ušlechtilé řeči o mormonském učení. Milostný motiv je tam jen z povinnosti a je hodně cítit, jak do příběhu nezapadá. Snímek se dá doporučit jen mormonům nebo každému, kdo si myslí, že mít 50 manželek je výborný nápad. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (3)

  • Natáčalo sa v Lone Pine (v Kalifornii), ďaľej na jazere Utah Lake a v južnom Utahu. (westerns)
  • Jedná sa o pravdivý príbeh, v ktorom bol v roku 1844 Joseph Smith (zakladateľ Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní) zabitý nepriateľským davom v Illinois. Mormoni boli vyhnaní zo svojho mesta a ich domy boli spálené. Pod vedením veľkého vodcu Brighama Younga sa pustili do putovania na západ naprieč Spojenými štátmi do údolia Veľkého Soľného jazera. Tu vybudovali Salt Lake City, v štáte Utah, v ktorom dodnes žijú mormoni. (westerns)
  • Brigham Young v skutočnosti existoval. Bol to americký náboženský vodca. (westerns)

Reklama

Reklama