Valkýra

(TV film)
  • USA Valkyrie: The Plot to Kill Hitler

Dokument Valkýra popisuje operaci, jejímž cílem bylo 20. července 1944 zabít Hitlera.
Tento dvouhodinový dokument v první hodině systematicky mapuje vznik a vyústění operace Valkýra, pak však podrobně zkoumá také dopad, který měla bezprostředně po provedení, i měnící se pohled Německého národa na tuto událost a lidi, kteří do ní byli zapojeni. Na světlo se tak dostávají události, které pokusu předcházely, i samotná akce, která proběhla 20. července 1944. Kromě rozhovorů s přeživšími účastníky, příbuznými, očitými svědky a historiky jsou v něm také obsaženy archivní záběry, fotografie a nově vzniklé rekonstrukce. Berthold von Stauffenberg, syn plukovníka Clause von Stauffenberga, vůdčí osobnosti celého komplotu, vzpomíná, že na konci 40. let – tedy již několik let po válce – o něm jeho učitel pohrdlivě pronesl: „Co také můžeme čekat od syna zrádce.“ Na začátku 50. let však již mnoho Němců začalo účastníky spiknutí z 20. července respektovat a místo Stauffenbergovy popravy se stalo stálým památníkem. Tento dokument mapuje až do současnosti pokusy Německého národa znovu získat sebeúctu po tragické době Hitlerovy vlády i po rozdělení a znovusjednocení východního a západního Německa. Dokazuje, že opětovný pohled na spiknutí z 20. července představuje důležitý způsob, jak Německu pomoci nezapomenout, že ne všichni Němci se podíleli na Hitlerově nelidském běsnění. Mezi lidmi, kteří se dále objevují v rozhovorech, jsou například Konstanze von Schulthess, dcera Clause von Stauffenberg; Philipp Baron von Boeselager, účastník konspirace z 20. července 1944; bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger, který během 2. světové války pracoval pro vojenskou zpravodajskou službu; a profesor Peter Hoffmann, mimo jiné autor knihy Claus Schenk von Stauffenberg. (oficiální text distributora)

Volodimir2

Dokument Valkýra popisuje priebeh operácie zo dňa 20.7.1944, ktorej cieľom bolo zabiť Hitlera. Zároveň poukazuje na meniaci sa postoj Nemecka k tejto dejinnej udalosti. Na svetlo sveta sa dostávajú udalosti, ktoré tomuto aktu predchádzali, ale aj samotná akcia. S využitím archívnych záberov, rozhovorov z preživšími účastníkmi, očitými svedkami ale aj historikmi sa dostávame k záverom, že dnes už mnoho Nemcov tieto udalosti rešpektuje a že nie všetci Nemci sa podieľali na Hitlerovej neľudskej tyranii. Svoje postrehy a myšlienky nám predkladajú okrem iných: dcéra hlavného aktéra Konstance von Schulthess, Philipp Baron von Boeselager, priamy účastník atentátu, bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger, cez vojnu pracovník vojenskej spravodajskej služby a profesor Peter Hoffmann, autor knihy Claus Schenk von Stauffenberg. Filmy zaoberajúce sa operáciou Valkýra: Chceli zabiť Hitlera, 2004; Plukovník Stauffenberg, 2004; Valkýra, 2008; Valkýra - dokument, 2008; Operácia Valkýra, 2009; Prísne tajný proces Tretej ríše Operácia Valkýra, 1990; ()

T2

veľmi poctivo zostavený dokument, ktorý ma na celom rozsahu čo ponúknuť, výpovede, dobové dokumenty, následky tejto doby a samotného aktu __tento dokument sa dá pozrieť na Blu-ray disku Valkýra v sekcii bonusov ()

Madsbender

Verne spracovaný dokument o početných (nevydarených) atentátoch na Hitlera, z ktorých najznámejším sa stal ten s kódovým označením Valkýra. Film dopodrobna vysvetľuje pozadie tejto udalosti, ako i náhľad do profilov zúčastnených, ale aj jej dopad na následnú situáciu v Nemecku i pohľad samotných Nemcov na sprisahancov po skončení vojny. ()

Anderton

Podobne napínavé, ako samotný hraný film. Ak je téma zaujímavá a príťažlivá, stačí, ak sa jej ujmú šikovní dokumentaristi (a aj filmári formátu Singera) a môžete si dať napríklad po sebe veľmi silné kombo. Ako prvý dokument, potom hraný film. Je otázne, či dokument nemal skončiť historickými udalosťami a zopár faktami o dopade týchto udalostí na chod povojnového Nemecka, ale aj pohľad do zákulisia Singerovho filmu poteší. Minimálne si uvedomíme, ako citlivo tvorcovia k látke museli pristupovať. ()

nascendi

Bez akéhokoľvek preháňania môžem konštatovať, že tento dokument ma zaujal väčšmi, ako známy hraný film s Tomom Cruisom. Oba sú síce historicky presné, ale na dokumente oceňujem, že sa nesústredil iba na samotnú akciu z 20.7.1944, ale primeranú pozornosť venoval podmienkam, z ktorých hnutie odboja vznikalo a najmä tomu, ako pomaly a nezadržateľne sa menil postoj Nemcov k aktérom protihitlerovského sprisahania. V dokumente mi prekvapujúco chýbali popisky u pamätníkov tejto udalosti. Nie všetkých som poznal a niekedy ich nebolo možné spoľahlivo identifikovať ani z kontextu ich vyjadrení. ()

Autogram

Nečakal som, že to bude spolovice dokument o historických udalostiach a spolovice film o filme. Ten prechod ma nejako zaskočil, hlavne keď sa trochu snaží nevyzradiť rozuzlenie filmu, ale historický dokument ho obsahovať musí. Téma je ale výborne spracovaná, dozvedel som sa, koľko atentátov bolo plánovaných a aké šťastie mal vždy Hitler buď zlyhaním výbušniny, zmenou plánu alebo jednoducho príliš krátkou návštevou. O samotnej operácii Valkýra sa dá viac dozvedieť zo samotného filmu. ()