Království míru: Cesta domů (festivalový název)

Peaceable Kingdom: The Journey Home

Dokumentární / Drama

USA, 2009, 78 min

James LaVeck

Jenny Stein

Kto to nevie? Kto nevie, že zviera je citlivá a aj inteligentná bytosť? Nemusí byť inteligentná ľudskou formou, je inteligentná tou svojou zvieracou. Vo svojom prirodzenom prostredí zvieratá žijú a fungujú tak, že nie len prežívajú a množia sa, ale plnia ešte aj nejakú užitočnú úlohu v celom kolobehu prírody. Keby sme ich inteligenciu brali podľa toho, človek by bol v porovnaní s nimi na najnižšej priečke. Ten nevie aké zvieratá sú, kto sa nezaujíma a takí čo sa nezaujímajú o druhy, ktoré s nami zdieľajú životný priestor, takí sú hlupáci. Povrchní idioti. Tak farmárom v Amerike nestačí, že ročne utýrajú a zmasakrujú milióny zvierat, oni ešte bojujú proti tým, ktorí sa zúfalo snažia zachrániť pár jedincov. Tak veľmi sa boja o svoje kontá, že vidia v azyloch hrozbu! Dvíha sa mi žalúdok z toho, ako sa ochránci musia plaziť po kolenách pred týmito nenažratými úbožiakmi. Ako sú neustále prenasledovaní vládou ako zločinci! Tento svet sme dokonale postavili na hlavu. Ja osobne uverím v človeka až vtedy, keď nebudú veľkochovy a bitúnky, keď sa zničia všetky klietky a pasce a už nikto si neoblečie kožuch či kožu zo zvieraťa, alebo nepoužije testovanú kozmetiku. Lenže to je príliš veľká výzva, muselo by príliš veľa papalášov a nenažrancov zavrieť tie ich bezodné mordy a to by sa na celom svete museli ľudia prebrať z letargie a ľahostajnosti. Povedzte sami, aké je toto asi pravdepodobné? Stále však je podstatné pomáhať, pretože každý zachránený život je život! Viete sami, aj vy máte len jeden.(22.3.2017)