Zen

• Japonsko

Japonsko, 2009, 127 min

Rozhodně jsem se dočkala toho, načež jsem čekala. Vnesla jsem velká očekávání, ale nezklamala jsem se. Jediné, co mi lehce vadilo, tak byl představitel Dogéna, byl mi velmi nesympatický jak výrazem, tak hlasem. Ze všech ostatních mnichů sršel mír, klid a láska, z Dogéna jsem ten pocit prostě neměla a přitom ve skutečnosti by z něho ten pocit měl být i daleko silnější než z ostatních. Poslední čtvrtina filmu byla úžasná. Přestala jsem snad i dýchat a vstřebávala vše, co se vstřebat dalo. A úplný konec s malou holčičkou, která udělala Buddhovi stříšku, byl dokonalým zakončením a vykouzlením úsměvu. Moc pěkné dílo obohacené velice příjemnou hudbou a pohledem na přenádhernou krajinu.(30.6.2013)

• Zíza

Směšný film říkající, jak je ten Dógen skvělý a zazen ještě lepší a vůbec člověk je hloupý... Nudný film o Dógenově životě, který se od jeho skutečného života samozřejmě odklání, s pár herci, které mají v Japonsku zvučné jméno. A přesně ti tu stejně mají jen štěk nebo se znenadání vytratí nebo vlastně pro film, jeho příběh nebo vývoj nemají vůbec smysl či význam. Film jistou epizodnotí vypráví o životě jednoho mnicha (mamča řekla běž za Buddhou, tak hoch nelenil a šel). A je to neskutečně nudné. A na tu nudu to má neskutečnou stopáž, já už si v polovině filmu přála, aby zemřel, a i to umírání mu hrozně dlouho trvalo. Každopádně každý japanista ví, že Dógen umřel v zazenu, takže už jen čekal v jakém. :-D Já nevím, během sledování mi film přišel až odporný svou podbízivostí, svými obrazy a tím, co chce říct. Chápu, proč má takové hodnocení na csfd (či kdekoliv jinde), ale pro mě to jen slabší věc, u které jsem se nehorázně nudila. To už si stokrát raději přečti nějaký jeho životopis. Část v Číně je to nejnudnější, co tu bylo, když se vrátil do Japonska, změna, říkám si paráda, začne to být zajímavé a ono to snad i chvíli bylo. Chvíli.(21.3.2012)

Spousta lidí si bude určitě stěžovat, že v tomto snímku se v podstatě nic neděje a tudíž jim přijde strašně nudný. Položme si ovšem otázku: "Co se má dít ve filmu kde prim hraje hluboká zenová filozofie?" Ono se v něm v podstatě nemusí dít vůbec nic. Ono úplně stačí, aby se divák pohodlně usadil a nechal do sebe pronikat všechna ta moudra zenových mistrů Mě se to podařilo i přesto, že se Zenem nezabývám, tudíž jsem byl velmi spokojen. Prozatím tomuto snímku uděluji 4* a na plný počet zvyším v případě, že se mě samotnému podaří někdy v budoucnu do tajů Zenu osobně proniknout.(4.5.2010)

• sochoking

ZEN, hlboká filozofia veľmi plytko podaná v tomto snímku. Kedže som očakával skôr tvrdé skúšky mníchov, riešenie koánov, samotu a izoláciu v jaskyni, o to viac som cítil sklamanie. "Dosáhl jsi Osvícení ! " " Ano. " Buhahaáááá.... sa mi snád len zdalo. Jednak to bolo dlhé a nudné, postrádajúce hlbšie myšlienky, ale keby to bolo hrané bábkami, tak by to mohla byť celkom fajn 5- 6 dielna rozprávka. Takto to, bohužial, stálo zahovno!(15.9.2009)

Historický film o příchodu zenového učení do Japonska a jeho tamějších počátcích je překvapivou výjimkou ve filmografii Banmeie Takahashiho, specializujícího se jinak na žánr pinku. Pro diváky nezasvěcené do historického a kulturního kontextu spojeného se zenem se může jednat o vysoce abstraktní film bez sebemenší sebevysvětlující tendence, což však není nijak vzácný rys u filmů, popisujících podrobně různé japonské kulturními fenomény, jež mohou být japonskému publiku známy, zatímco nejaponskému ne (např. proces buddhistického pohřbu v Pohřbu, či život a ukázky z díla Yukia Mishimy v Mishima: A Life in Four Chapters). Krása snímku spočívá především v zachycení filosofické podstaty asijských náboženství, ve svobodě jednání během náboženské praxe, která dosahuje až magických účinků a kontruje svojí idiosynkrazií náboženstvím doktrinálním.(18.6.2011)