Bournův mýtus tak trochu jinak s na hlavu postavenou zápletkou. A Bourne sám celý naruby. Co to vlastně znamená? Představte si postaršího muže, který si po autonehodě tak nějak na všechno vzpomíná, jenže problém je v tom, že okolí, manželka a přátelé si nevzpomínají na něj. Ne, Liam Neeson není duch, není to nějaký mysteriózní thriller ani si tu neutahují s mytologie kolem agenta Bourna. Pointu neprozradím, ale bude se jednat o celkem zajímavé rozuzlení. Liam Neeson neznámým mužem v cizím světě je opět přesvědčivý a přímočarý podobně jako nedávno ve filmu 96 hodin. Na cestě za pravdou mu pomáhá sličná Diane Kruger a naprosto famózní Bruno Ganz (Hitler z filmu Pád Třetí říše), který zde hraje staromilského bývalého agenta východoněmecké Stasi (Ministerium für Staatssicherheit -Ministerstvo pro státní bezpečnost 1950–1989). Film, který ke konci nabere pěkný spád, dokáže nadchnout nejedno srdce prahnoucí po špionážním dobrodružství a byla by škoda ho nevidět.(7.6.2011)

Nejsou to čisté 4 hvězdy, to ne. Tenhle thriller recykluje řadu již dříve použitých nápadů z jiných filmů, ale recykluje je celkem zdařile a svižně. Trochu mě překvapila akční scénka s Liamem Nesonem, jehož jsem naposled viděl bojovat (pokud se dobře pamatuji) ve Star Wars Epizoda I, a i tam si musel pomáhat laserovým mečem. Diane Kruger mi byla tady tak nějak sympatičtější, než když "plejela" Helenu Trójskou. Velmi zdařile zahrál svůj part i Bruno Ganz, zbytek herců v rolích záporáků (někteří podle ksichtů soudě musí být hajzli i v soukromém životě :-P) víceméně jen zaplňoval prázdná místa na place. Slušných 70%.(28.1.2014)

Unknown je vcelku typický akční film se silničními honičkami a tajnými agenty. Podobný námět už tu, myslím, několikrát byl. Bohužel by se tu našlo pár mezer v příběhu a navíc mi do svojí role Diane Kruger vůbec nesedla (a taky ji nemám dvakrát v lásce). Neeson dokázal, že do starého železa ještě nepatí. Dala bych tři hvězdičky, ale protože je to jediný akční film, který se mi za dlouhou dobu líbil, tak přimhouřím oko:-)(13.6.2012)

Unknown si podobně jako většina thrillerů nedělá těžkou hlavu s biologií (rána železnou tyčí do hlavy přiměje udeřeného maximálně tak k tomu, aby se otočil), ani fyzikálními zákony (auto rozjíždějící se na zpátečku je stejně rychlé jako v protisměru plynule jedoucí vozidlo), vyžívá se v klišé vizuálních (modro-zelené kamerové filtry rulez), režisérských (rutinnější zpracování jen tak nenajdete) i scénáristických (kdo by kdy řekl, že hlavního hrdinu mohou podrazit zrovna jeho nejbližší). Jenže i přes vše převracející závěr (ano, velmi nečekané) toto rozuzlení nepůsobí odpudivě a scénáristické díry (jak se jim podařilo vše tak přesně naplánovat?) překvapivě spíše zahlazuje, než prohlubuje. A ano, Liam Neeson má stále charisma.(7.3.2011)

Svižný thriller v evropském prostředí na bournovské téma s řadou známých herců, jejichž role potěší. Sympatická Diane Kruger je velkým zpestřením pro tento snímek. Některé scény jsou tu lehce předvídatelné, jiné pak dokáží mírně překvapit, ale za doprovodu dobré hudby a klasického střihu posledních let je o zážitek postaráno.(20.11.2011)

• - Ve scéně, kdy doktoru Harrisovi (Liam Neeson) přijde v galerii sms na jeho mobilní telefon, na displeji se mu ukáže datum obdržení 29.3.2010. Když však zprávu odklikne, na displeji mobilu se objeví datum 26. 11. 2011. (Pavlínka9)

• - Natáčelo se ve Východním i Západním Berlíně, v celé řadě čtvrtí, jak v ulicích čtvrti Friedrichshain-Kreuzberg, tak na známých místech, jako je Braniborská brána a Ostrov muzeí. Natáčení probíhalo také ve studiu Babelsberg, nejstarším komplexu filmových studií na světě, které je také koproducentem filmu. (Taninaca)

• - Natáčalo sa v Berlíne, Lipsku a vo filmových štúdiách v Postdame od decembra 2009 do marca 2010. (m.a.t.o.)