Dlouho mě film velmi bavil. Přesněji, zhruba hodinu šlo o velmi zajímavý thriller s tou správnou mysteriózní atmosférou. Ale pak přišla automobilová honička, film chytil akčnější nádech a můj dobrý pocit ze snímku začal pomalu ustupovat. Jistě, potom šlo o ještě docela slušný akčňák, kterému nechybělo napětí, ale ten na sebe postupně začal přibalovat jedno klišé za druhým a čím dál tím méně uvěřitelné scény, navíc s logickými chybami a vše bylo korunováno pohádkovým (rozuměj nereálným) koncem. Co se týče herců, když pominu pochybnou motivaci taxikářky (násilně vnuknutou faktem, že je do toho vtažená taky a nemůže zpět), neměl jsem s postavou Diany Krueger větší problém (i když ten přízvuk...fakt byl nutný?) a měla moje sympatie. Jenže když zapřemýšlím nad rolí Liama Neesona, neubráním se srovnání s žánrově blízkým filmem 96 hodin. Nevím sice, co všechno za herce odvedl dublér-kaskadér, ale smekám před panem Neesonem klobouk za to co předvádí, na to kolik mu je fakt palec nahoru. Jenže zatímco v 96 hodinách byla jeho postava svými schopnostmi ozbrojená hned od začátku (bývalému agentovi člověk spíš věří všechny ty přežité bitky než nějakému doktorovi, který si na "nic" nevzpomíná, že?), v Neznámém se divák musí sám sebe ptát, co všechno se dá ještě hlavnímu hrdinovi věřit, na co si "vzpomněl" a co je jen slabé místo scénáře, což filmu dost škodí (tohle bylo třeba u agenta Bournea vymyšlené daleko lépe; a nezmiňuju ho náhodou, kdo tuhle trilogii viděl, nebo třeba jen první díl, je mu hned jasné, kde se tvůrci Neznámého inspirovali a z toho jim vyplyne, že nápad není zrovna moc původní). Sečteno a podtrženo, pouze průměr (a to byl potenciál o dost větší, škoda).(3.2.2012)

Liam Neeson nakope mnoho zadkov..., hlási blue ray obal, ale ani z ďaleka ich nebude toľko, koľko ich stihol nakopať za 96 hodín. Napriek tomu nebudete ochudobnení o nič, pretože aj keď sa prvú polovicu filmu veľa akcie neudeje, je film veľmi napínavý. Je dobre, že režisér drží diváka dosť dlho mimo a je rovnako zmätený ako doktor Martin Harris. Pri kvalitne adrenalínovej autonaháňačke mnohým prebehne hlavou, že ten doktor je vlastne kurevsky dobrý šofér. Odhaliť jeho identitu mu pomôže bývalý vyšetrovateľ nemeckej tajnej polície Stasi v podaní absolútne famózneho Bruna Ganza. Nemôžem si pomôcť, ale v tej malej úlohe pôsobil ako malý boh. Úžasné a prirodzené herectvo, neskutočný talent a charizma. Akčné scény sú na vysokej úrovni a pocit prívalu adrenalínu a rozbúchaného srdca sa dostaví často. L. Neeson si celý film ukrojil pre seba a okrem Bruna Ganza, ktorý ho na chvíľu zatienil, nedáva iným hercom šancu. Poctivá revenge movie 96 hodín si získala mnohých priaznivcov, preto film Neznámy by sa pre nich mal stať známym pojmom. 80%(5.10.2011)

|| Scenár: Oliver Butcher, Stephen Cornwell / Out of My Head by Didier van Cauwelaert | Hudba: John Ottman, Alexander Rudd | Produkcia: Joel Silver, Leonard Goldberg, Andrew Rona | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Dark Castle Entertainment, Studio Babelsberg | Rozpočet: 40 miliónov $ | Tržby: 136,123,083 $ | Ocenenia: Spolu - 3 nominácie (EFAw, JupiterAw) || Berlínska chladnosť srší už z plagátu a sprevádza i celý samotný film. To výnimočné, na čo sme zvyknutý od filmov tochto typu s Liamom Neesnom, sa prejavuje len čiastočne. Nečakane rýchle nasadenie tempa do nevnímateľnej rýchlosti s pružným vývynom deja je kladným javom, naopak okúzlujúce bojové umenie sa objavuje až v samotnom závere, nevyužívajúc tak potenciál hlavného predstaviteľa. Dieane Kruger je ako i v Petersenovej TROY-i neuveriteľne očarujúca, ale nehrá vôbec druhé husle, ako by sa mohlo čakať. Problém je ako obvykle s kuskovytým, šému za šémou striedajúcim scenárom a jeho predvídateľnosťou (nehladiac na dejovú niť s tajnými agentmi Ganz-Langella, tá je naopak príjemným zvratom), a opakujem, tou Minas Morgulovskou zelelou chladnoťou skrze neho. Hodnotenie Unknown je v mojích očiach prísnejšie len na základe prítomnosti Neesona, od jeho projektov totiž očakávam dvojnásobne viac. Darmo, keĎ to už raz ukázali v TAKEN, musí to byť stále o laťku vyššie...(4.4.2011)

Po predchádzajúcich filmoch tvorcov Taken a Orphan je Unknown tak trochu sklamaním, rozhodne však nie filmom ktorý by som ohodnotil ako strata času. Len od toho netreba očakávať, že z daného námetu vytrieska niečo originálne, stále je to dobre obsadený a zručne natočený film, ktorý sa ku koncu celkom slušne rozbehne. January Jones ešte nemám napozeranú ale celkom zaujala a som na ňu dosť zvedavý v X-men Frst Class.(4.6.2011)

[imdb: 7.2/10] | me: Pozitívne stránky, ktorých je väčšina, sú zvládnuté s ľahkosťou, ale film sa nedokázal vyvarovať žánrovému klišé, čo samozrejme uberá na celkovej kvalite. Téma, prostredie, obsadenie, zvraty... - to všetko sú plusy, ktoré udržujú napätie a pozornosť ale potreba nelogických "akčných" scén sa mohla radšej stiahnuť do pozadia. Film má čo ponúknuť a v 80% to aj robí, ale miestami nám ukazuje svoju gýčovú tvár, ktorá celý nádych trošku brzdí. Celkovo je to však dobrý thriller. [3 a pol *] They had me convinced that I was crazy. But when they came to take me I knew. (16.5.2011)

• - Ve scéně, kdy doktoru Harrisovi (Liam Neeson) přijde v galerii sms na jeho mobilní telefon, na displeji se mu ukáže datum obdržení 29.3.2010. Když však zprávu odklikne, na displeji mobilu se objeví datum 26. 11. 2011. (Pavlínka9)

• - Východ nemocnice je totožný s budovou, v ktorej sa natáčal nemecký seriál Stephanie (od r. 1995). (DEGESH)

• - Hodinky, které ve filmu nosí postava Liama Neesona jsou Rolex Sea Dweller. (kwaicheng)