Honba za klenotem Eldorada (TV film)

Eldorado: Dobyvatelé zlatého města

John P. Tarver

George Shamieh

Brett Hedlund
  • tnp101

Nic velkého jsem neočekával a to už z toho důvodu, že se jedná o televizní produkci. Že to bude však až tak špatné, jsem nečekal. Vše můžeme odstartovat u základního kamene úrazu. Scénárista a režisér si pravděpodobně vzali dovolenou a vše nechali na hercích, jinak si to vysvětlit nedokážu. Neschopnost vyprávět, což je u dobrodružného tříhodinového filmu docela důležitá složka, je občas opravdu k neuvěření. Na co jsem však po nějaké chvíli přišel, je, že film hraje více na vizuální podívanou, s nutností mít po celou dobu vypnutý mozek. Zde přichází další problém, což jsou akční scény a vůbec všechny scény, kterými bylo zamýšleno diváka pobavit. Ty jsou zcela nepřehledné, a i toho největšího příznivce akce přestane po několika minutách bavit. Navíc obsahují tolik WTF! momentů, že se to už nedá tolerovat. Pozornost k nim však občas přeci jen upoutáte a to když se na obrazovce objeví neuvěřitelně zastaralé počítačové efekty, které připomínají několik let staré videohry. Toto bych vzhledem k rozpočtu, kterým tvůrci disponovali, klidně odpustil, nemohli by na to však upoutávat takovou pozornost a hlavně by museli zapracovat na výpravě. Abych však pořád jen nekritizoval, musím uznat, že scenérie jsou opravdu nádherné a závidět mu může nejeden vysoko rozpočtový snímek. Ani ti herci mi až tak nevadili, i když musím uznat, že na hláškujícího „třetího v partě“, jsem si chvilku musel zvykat. O demenci snímku bych mohl psát pravděpodobně donekonečna, tak to už radši ukončím. Uděluji jednu hvězdičku za výše uvedená pozitiva, víc však dát nemůžu. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Hned na začátek musím upozornit, že se jedná o BD titul prodávaný za necelé dvě stovky, takže se od něj nedají čekat zázraky. Hodnotit jej však budu jako všechny ostatní. Ihned po vložení disku do přehrávače se vám spustí trailer na Bílého lva (následující film, který v této edici vychází) s českým dabingem, což možná leckoho vyleká, ale nebojte, poté už se dostanete do hlavní nabídky, která je popravdě řečeno hodně jednoduchá a nehezká, i když i to se dá stále odpustit s přihlédnutím na cenu. Na výběr máte mezi prvním a druhým filmem (jedná se o dvojdílný televizní film) a v tom samém řádku výběr s jazyky, kde si můžete zvolit originální anglický zvuk s nebo bez titulků, či český dabing. Toto je v podstatě kompletní menu disku. Přejděme ale dál k technické stránce. Film je sestřihnut v 16:9 poměru stran a nevypadá vůbec špatně. Celý film je natáčen na digitál, takže vás nečekají neostrosti, ale ani zrno, což se sice nemusí zamlouvat každému, ale celková kvalita je velmi uspokojivá. Tmavší záběry jsou doprovázeny lehkých šumem a nejvíce ostrost a pěkné podání barev vynikne asi u záběrů velkých scenérií. Bohužel se "dokonalostí" digitálu však ještě více ukážou nedostatky počítačových efektů. Pěkné prezentaci navíc vůbec nenahrává fakt, že je tento více jak tří hodinový film vměstnán na jednovrstvý disk, takže si lze hlavně u rychlejších přesunů kamery i bez důkladného zaměření všimnout nedostatečného datového toku a kostičkování. Z ne vůbec špatného obrazu se bohužel přesouváme na dost mizerný zvuk. Ono by zas tak nevadilo, že je i anglická stopa prezentována pouze v DD 5.1, kdyby alespoň za něco stál. Nevím, zda mix tak zmršil český distributor, či je to práce lidí z vyšších míst, ale již od začátku působí strašně nejistým utišeným dojmem. U klidnějších míst to ještě docela ujde, prostorové reproduktory se při nich sice prakticky nevyužívají, ale dialogy jsou až na výjimky hlasité a čisté, až někdy dokonce přepáleně hlasité. Prostorové reproduktory využívá hlavně hudba, v čemž bych také neviděl žádný problém. Pokud však dojde na akci a začne se do sebe míchat více zvuků najednou, vše jakoby zjemní, ztlumí se a složí dohromady, z čehož nám pak vychází jakýsi mišmaš všeho možného, ale ničeho konkrétního, navíc doplněný o nevýrazné basy. Náhle si budete i u té nejdražší repro soustavy připadat jako u chrastítka ze supermarketu, který to co nevidět vzdá. Český dabing, rovněž v DD 5.1, je na tom zcela stejně i hůře. Ještě bych se chvíli zastavil u českých titulků, které jsou neskutečně a zbytečně humpolácké, přičemž pokud se zkombinují s německými (jedná se o německý přepis s natvrdo vpálenými titulky v částech, kdy se ve filmu nemluví anglicky) a obrovské české titulky se přesunou na horní stranu obrazovky, budete si připadat, jako kdyby vám písmena žrali třetinu pixelů, kterými vaše zobrazovadlo disponuje. To bychom tedy měli technickou stránku. Normálně bych se vrhl na bonusy, ale zde bohužel, kromě úvodního traileru (jestli se jako bonus dá počítat) není vůbec nic. Upřímně mi to vůbec nevadí, jelikož jak se točila tato příšerná slátanina, opravdu vědět nemusím. Navíc žádný „making of…“ s největší pravděpodobností neexistuje, jelikož, jak už po několikáté uvádím, se jedná o televizní produkci. Upřímně svých dvou stovek docela lituji, protože disk již pravděpodobně do přehrávače nikdy nevložím. Že bych se u těch třech hodin „velkolepého dobrodružství a akce“, jak uvádí obal, nějak bavil, se ani zdaleka říct nedá. Spíše naopak. Nenechte se tedy zlákat nízkou cenou, když půjdete kolem trafiky, jako já a raději počkejte na další tituly, které distributor těchto levných BD disků plánuje (Bílý lev bude určitě lepší koupě). Tyto levné disky s méně známými filmy a doufejme u všech minimálně uspokojivou technickou kvalitou obrazu a snad pro příště i zvuku nepochybně mají velký potenciál. Tomuto konkrétnímu titulu nakonec uděluji 30%.(22.3.2011)

Ten film je samozrejme paskvil ale aspon se celej neodehrava pred zelenym pozadim (az na digitalni finale v el doradu). Nadherny exteriery jizni emeriky me prijemne drzely u obrazovky. Dokonce i na televizni film to bylo slusne natoceny. Luke Goss hral perfektniho zaporaka a fandil sem mu kdyz se probijel dzungli za hlavnim hrdinou. Bylo videt ze jako hlavni inspirace neslouzil Indiana Jones ale jeho nastupce Nathan Drake z videohry Uncharted protoze prave prvni dil teto hry je uplne to samy pres kopirak. A sem rad ze si toho konecne nekdo vsimnul. Pravda s Hollywoodskym rozpoctem by to byl mega spektakl ale i s tou nemeckou produkci je to vynikajici zabava. Jenom ty zmutovany nackove ze hry mi tam chybeli(14.11.2011)

• TERRORDROME

Ďalšia dobrodružná TV chujovina s ďalším vyhoneným klonom Indiana Jonesa. Hrdinovia hľadajú v pralese zlaté mesto a zloduchovia sa chcú na tom klasicky priživiť, lenže ich zožerú hnusné digitálne robo-medvede a potom všetko vybuchne aby nikto nič nezískal. Je tu pár podarených hlášok, jeden aztécky kapoeirista a Luke Goss ktorý mi je vždy sympatický ( aj keď je tu za hajzla ) takže dávam aspoň jednu blištivú hviezdu za snahu aj keď roztiahnuť takú otrepanú ničotnosť na 180 min si koleduje o odpad.(8.4.2012)

• Malarkey

Když půjdete kolem trafiky, tak si tohodle filmu všimnete. To je to jediný, co Vám po shlédnutí filmu v hlavě utkví. Já si filmu všiml, čapl ho a běžel domů s tím, že to bude bezva dobrodružnej film. Byl by to bezva dobrodružnej film, kdyby to nebyla šílená kravina. Pravda, sem tam nějaká scéna se mně líbila. Třeba amatérsky natočený útěk v jihoamerických ulicích, který vypadá jako kdyby nikdy nechtěl skončit a herec Shane West měl snad patery vyfluslý plíce. Jinak je to ale kravina, typická zhovadilost, kde mě překvapuje, že to samotným tvůrcům nedošlo, když něco takovýho natočili.(16.1.2011)

• Prochy38

Ubohost. Ale totální. Kopírovat veškeré Flynny Carsony, Tomb Rydery i Indiany Jonese, prosím, to je teď celkem moderní. Ale tohle bylo opravdu velmi slabé. Originální na tom nebylo snad vůbec nic. Možná, a to vlastně asi určitě. Tak neuvěřitelně nesympatický hlavní hrdina, že od půlky fandíte těm "zlým", to už jsem dlouho nezažil.... Škoda času.(13.9.2010)

• - Ve scéně, kde vede Indián Jacka (Shane West) a jeho přátele ke kánoi, Jack srazí jednoho z pronásledovatelů pěstí k zemi, ale v dalším záběru, kde si vezme jeho zbraň, voják nikde neleží. (JackBurda)