Áno, cirkusové prostredie sa do noirovej štylizácie nesmierne hodí. Vzostup a pád ambiciózneho, no šarlatánskeho "Stantona Veľkého", ktorý urobí jedno epizódne kariérne kolečko, aby sa vrátil tam, odkiaľ prišiel... Trošku cítiť nevyváženosť medzi prvou (cirkusovou) a druhou (mestskou) polovicou (tú by chcelo skrátiť), ale beztak ide obstojný noir s citeľným fatalizmom, ktorý počas minutáže viackrát symbolicky predpovedajú tarotové karty z tamojšieho "fachu" .(30.8.2015)

Trošku zkrátit by možná neškodilo, ale jinak musím říct, že mě to zasáhlo víc než ostatní noiry, co jsem v poslední době viděl. A vzhledem k tomu, že těm jsem dal čtyři, tak tady dávám neobjektivních pět. Bavila mě dokonale temná atmosféra celého filmu. Především začátek v cirkuse plném ztracených existencí se povedl. Druhá polovina mi nepřišla nijak výrazně slabší nebo pomalejši. Tyrone válí v poloze, ve který jsem ho ještě nikdy neviděl. Skutečně parádní film.(20.6.2011)

• Rob Roy

110minutová stopáž ve 40. letech je výjimečná a vysoce nadstandardní, ne každý film to utáhne. Nightmare Alley nemělo nc, čím by mě dokázalo pevně držet mojí pozornost - průměrní herci, nezajímavé postavy, roztahanou zápletku, která na téměř dvouhodinový film obsahuje málo dramatických okamžiků, nevýrazná režie bez jediného pamětihodného momentu/scény.A posledních 5 minut je již jen scenáristická zvůle. 50%.(1.3.2007)

Přečetl jsem si tu jeden 2* komentář k tomuto filmu a očekával jsem nezáživné 2 hodiny nepřesvědčivých hereckých výkonů a musím s pocitem úlevy říci, že se tak nestalo. Film utekl jako voda a srdce mi tlouklo ještě nějakou dobu po skončení filmu - a šlo to i bez mrtvol. Ale od začátku - jedná se o film natočený podle stejnojmenné knihy napsané pouhý rok před natočením filmu a o kasovní trhák se tehdy nejednalo, především díky tehdejšímu "nepatřičnému" obsahu - pohanství. Přestože tedy film nebyl ani uveden na svět filmových pláten, Tyrone Power dostal několik dobrých recenzí na svůj výstup a stalo se tak i od dnešních kritiků, když film vyšel v roce 2005 na DVD. Dnes se jedná o filmovou klasiku žánru Noir. Film vypráví o Stanley Carlislovi, který se od poskoka u cirkusu vypracoval až na renomovaného umělce, který umí číst myšlenky a co víc - mluvit s mrtvými. S jídlem však roste chuť a stejně jako raketově vyletěl vzhůru, spadl rychle ještě níž, než původně vůbec byl. Zatímco film končí znovu-shledáním s manželkou Molly, tuším že v románu Williama L. Greshama se Stan jako "geek" uchlastá k smrti a dojde tak naplnění osudu vyvěštěného Madame Zeenou - tedy stejným osudem jako její milovaný Pete. A podobně jako např. ve filmu Brute Force byla poslední slova poselství pro všechny diváky, i zde se dozvíme starou pravdu: "How can a guy get so low?" - "He reached too high.."(24.2.2013)

Noir s velmi dobrou kamerou, hereckými výkony, ale slabším příběhem hlavně v koncovce, jenomže to je u noirů častým jevem. Tyrone Power dokázal vtisknout svému manipulativními telepatovi, který se vyšvihl z bahna, bezohlednost a chamtivost. On není vysloveně zlý nebo démonický, jen zoufale touží po uznání a penězích, a proto je pro mě tragičtějším hrdinou, než kdyby ubližoval záměrně nebo bezcitně. Protože on city má a právě to ho nakonec dostane.(16.5.2017)