Grotesque

• japonský

Gurotesuku

Grotesque

Horor / Thriller / Krimi

Japonsko, 2009, 69 min (Director's cut: 73 min)

Kódži Širaiši

Kjósuke Ueno

Scénografie:

Norifumi Ataka

Ked som videl tento film pred rokmi, tak viem, že sa mi nejako nepáčil a čakal som čo poviem po opätovnom zhliadnutí. Príbeh tento film nemá, len čisté nefalšované explicitné násilie. Všetko tu už bolo a aj lepšie spracované. Poslednej dobe holdujem Japonským exploitationom, ale tento ma nezasiahol, lebo príbeh tvorí minimálne polovicu filmu a tu prakticky nebol. Je tu aj naivita zo strany týraného páru. Je to neskutočný masaker, ešte teraz ma boli prirodzenie. Za tu lietajúcu hlavu, ktorá si poslednýkrát zahryzla do krku, dávam o jednu hviezdu na vyše, lebo to ma naozaj pobavilo.(23.9.2015)

Čekal jsem větší průšvih, Grotesque si svým bizarním černohumorným pojetím získalo mé sympatie, přestože jsem se u jeho sledování cítil dost provinile, zhnuseně a vyumělkovaně. Brutalita realistická, motivy zmagořelého psychopata se dají pochopit, přijmete-li skutečnost, že podobní sadisté na světě opravdu existují, a také psychologický nátlak na hlavní protagonisty funguje obstojně, i když je děj hodně předvídatelný. Velice srandovní konec tomu dost ubližuje, ale slabé tři tentokrát přece udělím...(30.1.2016)

Udělala mi radost verze Grotesque - Unrated version. Jen v necenzurované verzi je možno plně vidět, zda to předčilo SAW a podobné. Co se týká brutality, může si s nimi podat ruku. Co se týká ale příběhu, totálně pohořívá. SAW a distributorem zmiňovaná Kostka mají děj geniálně promyšlený. Grotesque oproti tomu má jen jednoduchý děj, kde sadista ve sklepení dlouze mučí mladý pár s tím, že když dojde vzrušení, tak je pustí. Je dobrý doktor, takže udržet je naživu mu problém nedělá. A tady přichází to, v čem má Grotesque vynikat. Brutalitou a sadismem za hranicí únosnosti. Jelikož se mnou nějak výrazně nehnul SAW, Kostka, Collection, Srpski film a ani třeba Lidská stonožka, tak toto nemohlo také. S méně otrlejšími jedinci to ale jistě hne a některé scény až moc. Já ale musím ocenit postavu sadisty. Ne, opravdu nemám stejnou úchylku jako on, ale jeho klid a vyrovnanost na mě až skoro udělala dojem. A za posledních 10min, hlavně za jednu scénu kde jsem se opravdu zasmál, ty **** prostě dát musím.(13.4.2013)

Na rovinu řeknu, že nemít to tak zábavný a komediální závěr, který skvěle dostojí názvu filmu a u nějž jsem vyprskl smíchy, šel bych s hodnocením mnohem níže. Po většinu filmu jsem se totiž tak trochu nudil. První půlku filmu jsem přemýšlel, pročpak jej ti Angličani zakázali, vždyť přece trošku netradičně pojaté softporno není zase tak nic strašného. Pak to sice trochu přitvrdí, ale není to nic, co bych již něviděl jinde. A filmu samotnému asi moc nepřidá, že jsem po většinu času, co jsem ho sledoval přemýšlel nad tím, proč většina filmových a literárních psychopatů musí poslouchat vážnou hudbu. ne že bych měl něco proti vážné hudbě, naopak, mám ji moc rád, ale tenhle stereotyp už začíná zasmrádat kýčem. prostě a jasně, někdo na tom určitě ulítne, ty předpoklady to pro to má, mě ale samoúčelné gore mučeníčko moc nebere, a i tu počáteční erotiskou část bych si dokázal představit působivější. Ale Asiatka mě nezklame takřka nikdy, natož v podobné situaci :-). K horšímu připočítávám ještě nesympatického záporáka s naprosto odpuzujícím českým dabingem. 2,5*(7.6.2013)

Škoda že vo filme nebol viac rozobratý vzťah ústrednej dvojice, resp. že ten vzťah bol iba v začiatkoch. Natočiť to ako príbeh dvoch ľudí, ktorí sa naozaj milovali, mohlo to byť ďaleko silnejšie. Ale zato humus to bol poriadny! Spolu so Srbským filmom asi najväčšia odpornosť posledných rokov; brutálne gore (strihanie bradaviek) a navyše tak nejak zvrátene čiernohumorné a záver je už iba haluz, ktorá mi aj cez svoju debilitu viacmenej nevadila a ktorá posúva film o niečo ďalej, z obyčajného torture porna, až po nejakú hodne hodne morbídnu alternatívu hororovej satiry. Na druhú stranu, vo filme sa okrem mučenia v podstate nič iné nedeje a herci tiež nie sú zrovna na jedničku, takže také slabšie štyri hviezdy.Od režiséra Noroi som čakal podstatne viac(30.8.2012)

• - Sadista používá řetězovou pilu značky Makita. (Yoshimitsu)

• - První země, ve které byl film zakázán, je Velká Británie. Dále byl zakázan také v Norsku. (Vojtino)

• - Ve filmu hrají pouze tři lidé. (uprchlice)